Rostlina pro říjen 2008
Podzim je hlavní období sklizně jablek. Možná i vy sklízíte úrodu z vlastní zahrady. Pokud ano, patrně přemýšlíte, jak ochránit stromy před chorobami. Běžně to vyžaduje řadu postřiků za rok, někdy však lze chemickou ochranu značně omezit. Rostliny se totiž v mnoha případech dokáží bránit samy.
Nejvážnější houbová choroba jabloní je strupovitost. Na plodech se tvoří šedočerné skvrny později připomínající strupy, protože pokožka zde korkovatí. Hnědé až černé skvrny se objevují i na listech. Strupovitost působí v zemědělství značné ztráty. Naštěstí byly vyšlechtěny odrůdy, které jsou proti ní odolné.
V tomto úsilí je mimořádně úspěšný Ústav experimentální botaniky, konkrétně Stanice šlechtění jabloně na rezistenci k chorobám.
Základem šlechtění zde byl planý druh jabloň mnohokvětá s genem Vf pro odolnost vůči strupovitosti. Křížením s tímto druhem se podařilo přenést gen Vf do pěstované jabloně domácí a poté vyšlechtit řadu nových odrůd.
Odrůdy vzniklé ve Střížovicích jsou odolné vůči běžným rasám původce strupovitosti a nevyžadují proti nim žádnou ochranu. V případě výskytu nových agresivních ras houby pak postačí minimální chemická ochrana na jaře. Proto se tyto jabloně výborně uplatňují hlavně v ekologickém ovocnářství. Jsou pěstovány především v Evropě, od roku 2007 také v USA. Jejich celosvětová produkce je téměř půl miliónu stromků ročně.
Nejrozšířenější je odrůda Topaz (na snímku). V Německu byla při rozsáhlých pokusech vyhodnocena jako nejlepší ze čtrnácti odolných odrůd. Český časopis Zahrádkář ji v říjnu 2006 označil za krále zimních jabloní. Ve Střížovicích nyní průběžně vylepšujeme hospodářské vlastnosti našich jabloní, zesilujeme jejich odolnost a šlechtíme další odrůdy.
Foto: Ing. Jaroslav Tupý, DrSc.
St, 01.10.2008 - 00:01 — Jan Kolář