Vyhledávání

Celý intranet Aktuální oblast


Academia 

Otevřená věda

otevrena.jpg

Kalendář akcí

Dnes < 2012 >  < prosinec > 
Po Út St Čt So Ne
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31            
Týden vědy a techniky

Akademický bulletin

abicko

projekt BIOCEV

biocev-logo-color-horizontal.jpg

Více o projektu

 

projekt ALISI

ALISI

Akademie věd ČR  › Vědní oblasti  › Humanitní a společenské vědy  › Aktuality

Aktuality

Anglický historik Howard Hotson přednášel v Akademii věd ČR

29.11.2012

/sys/galerie-obrazky/news/121129-Howard-Hotson.jpg

Aktuální problémy britského veřejného vysokého školství a výsledky mezinárodního interdisciplinárního projektu Cultures of Knowledge byly tématy dvou mimořádných přednášek prof. Howarda Hotsona ve dnech 26. a 27. 11. 2012 v sídle AV ČR v Praze. Anglický historik Howard Hotson (University of Oxford, St Anne’s College) se zaměřuje na intelektuální dějiny raného novověku, je prezidentem International Society for Intellectual History a ředitelem zmíněného projektu, na němž se též podílí Oddělení pro studium a edici díla J. A. Komenského Filosofického ústavu AV ČR.

Den s Retrospektivní bibliografií české literatury 1775–1945

27.11.2012

Unikátní digitalizovanou kartotéku „Retrospektivní biblografie české literatury 1775–1945“ představí v úterý 11. 12. 2012 ve svém sídle v Praze Na Florenci Ústav pro českou literaturu AV ČR, v. v. i. Prezentace veřejnosti a odborný seminář k využití a dalšímu rozvoji databáze se uskuteční u příležitosti dokončení tohoto v mezinárodním kontextu ojedinělého projektu. Zájemci se seznámi s online přístupnou aplikací RETROBI a s možnostmi, které poskytuje odborníkům i studentům v oblasti literární historie, univerzitní výuky a příbuzných oborových bibliografií. Podrobnosti

Věda a výtvarné umění

5.11.2012

Mezioborová konference ALMA 2012
 
Otevřít širokou mezioborovou diskusi v oblasti výzkumu, ochrany a restaurování výtvarných děl si klade za cíl již 4. mezioborová konference ALMA, která se uskuteční ve dnech 21. – 23. listopadu 2012 v prostorách Strahovského kláštera v Praze. Organizátorem je Akademická laboratoř materiálového průzkumu malířských děl (ALMA) – společné pracoviště Akademie výtvarných umění v Praze a Ústavu anorganické chemie AV ČR. Setkání umožní vzájemnou výměnu nejnovějších poznatků mezi restaurátory, konzervátory, památkáři, historiky umění, přírodovědci, technology a dalšími zájemci o umělecká díla.

Velký průzkum velkých písmen

1.11.2012

Pravidla pro psaní velkých písmen v češtině zná necelých 60 % lidí, ale více než 85 % si žádné změny nepřeje. Vyplývá to rozsáhlého sociolingvistického průzkumu „Psaní velkých písmen v češtině“, jehož vyhodnocení nyní dokončil Ústav pro jazyk český AV ČR, v. v. i., ve spolupráci se společností Factum Invenio. Při sběru dat v první polovině tohoto roku se podařilo získat celkem 18 646 vyplněných dotazníků. Cílem projektu je detailně popsat současnou situaci v této pravopisné oblasti. Podrobnější informace v tiskové zprávě Ústavu pro jazyk český – zde.

Martin Lux ze Sociologického ústavu AV ČR oceněn Grantovou agenturou ČR

24.10.2012

Grantová agentura ČR ocenila výzkumný projekt Ing. Mgr. Martina Luxe, Ph.D., ze Sociologického ústavu AV ČR. Badatelova práce, zabývající se sociálními nerovnostmi v přístupu k bydlení v ČR, patřila mezi čtyři nejlepší projekty z téměř osmi set grantů, které byly ukončeny v loňském roce. Podíleli se na ní i další členové a členky oddělení Socioekonomie bydlení, které Martin Lux vede, zejména Mgr. Martina Mikeszová a Ing. Petr Sunega. Oceněný projekt analyzuje změny v bydlení, které se u nás odehrály po roce 1990, a staví je do kontextu sociálních rozdílů ve společnosti.

Přednášková řada o paměti, traumatu a literatuře

11.10.2012

Paměť, trauma a literatura jsou spojujícími články nové přednáškové řady, kterou pod tradičním názvem Literárněvědné fórum pořádá v ročníku 2012/2013 Ústav pro českou literaturu AV ČR, v. v. i. V rámci tohoto cyklu vystoupí významní světoví odborníci na danou problematiku – jako první se představí prof. Aleida Assmannová z Univerzity v Kostnici, jež bude mít ve čtvrtek 8. listopadu 2012 od 17 hodin v sídle Akademie věd ČR v Praze přednášku na téma „From Collective Violence to a Common Future: Four Models for Dealing with a Traumatic Past“.

IDEA: Česká pomoc rozvojovým zemím

24.9.2012

Nová studie think tanku IDEA, myšlenkového centra při CERGE-EI (společné pracoviště Národohospodářského ústavu AV ČR a UK Praha), analyzuje českou pomoc rozvojovým zemím ve srovnání s ostatními rozvinutými státy. Autoři Petr Janský a Zuzana Řehořová zde poprvé aplikují osvědčenou metodologii Indexu pomoci rozvojovým zemím (Commitment to Development Index) amerického CGD (Center for Global Development). Česko se v součtu sedmi kritérií řadí na 20. místo z celkem 23 hodnocených zemí, což je výzva ke zlepšení. Práce poukazuje i na to, že pomoc nemusí být jen finanční. Kompletní studii naleznete zde.

Zemřel prof. Tomáš Durdík, významný český archeolog

21.9.2012

/sys/galerie-obrazky/news/TD17408-608x600.jpg

Vynikající český archeolog s mezinárodním renomé prof. PhDr. Tomáš Durdík, DrSc., zemřel náhle ve čtvrtek 20. září 2012 ve věku 61 let. Byl dlouholetým pracovníkem Archeologického ústavu Akademie věd ČR v Praze, uznávaným kastelologem, evropsky významným specialistou na hradní architekturu a hmotnou kulturu vrcholného a pozdního středověku. V roce 2011 mu byla udělena prestižní mezinárodní Cena Europa Nostra za mimořádné úsilí na poli péče o evropské kulturní dědictví, zejména za význačný přínos k výzkumu, zachování a ochraně českých hradů a opevnění.

Zemřel významný medievista a organizátor české vědy Vilém Herold

14.9.2012

Ve věku nedožitých 79 let zemřel v pondělí 10. září 2012 přední český vědec v oboru medievistiky docent Vilém Herold. V devadesátých letech se jako místopředseda Akademie věd ČR výrazným způsobem podílel na její reorganizaci. V novém tisíciletí působil také jako ředitel Filosofického ústavu AV ČR. Ve své vědecké práci se doc. Herold soustředil na studium českých duchovních dějin pozdního středověku v širším evropském kontextu a na edice středověkých textů. Z jeho monografických prací je třeba připomenout zejména důležitou publikaci o vztahu středověké pražské univerzity k Janu Wyclifovi.

Výzva k nominacím na Cenu Milady Paulové 2012

12.7.2012

Čtvrtý ročník Ceny Milady Paulové za celoživotní přínos české vědě vyhlásilo v těchto dnech Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy ČR ve spolupráci s Národním kontaktním centrem – ženy a věda Sociologického ústavu Akademie věd ČR a Domem zahraničních služeb. V roce 2012 bude cena udělena vynikající české vědkyni působící v oblasti historických věd, a to s odkazem na pedagogicko-výzkumné působení historičky a byzantoložky prof. Milady Paulové, jejíž jméno nese. Ocenění je spojeno s finanční odměnou 150 000 Kč.

Mezinárodní konference Ženy a politika (1890–1938)

10.5.2012

Ke 100. výročí zvolení první ženy do českého zemského sněmu, Boženy Vikové-Kunětické, se ve dnech 24.–25. května 2012 uskuteční v prostorách Poslanecké sněmovny (PS) PČR mezinárodní vědecká konference Ženy a politika (1890–1938). Záštitu nad ní převzali předsedkyně PS PČR Miroslava Němcová a předseda Akademie věd ČR prof. Jiří Drahoš. Pořadateli konference jsou PS PČR, Masarykův ústav a Archiv (MÚA) Akademie věd ČR, Centrum středoevropských studií (společné pracoviště MÚA AV ČR a Vysoké školy CEVRO Institut) a Nadace Anny a Jaroslava Krejčích.

Václav Havel v soudobých dějinách

19.3.2012

Pracovní konference v Akademii věd ČR
Osobnost Václava Havla jako veřejně angažovaného intelektuála byla předmětem konference pořádané Ústavem pro soudobé dějiny (ÚSD) AV ČR v pondělí 19. 3. 2012 v sídle AV ČR v Praze. Účastnili se jí historici a další odborníci z  AV ČR i z jiných institucí. Podle ředitele ÚSD AV ČR PhDr. Oldřicha Tůmy, Ph.D., vedly k uspořádání konference dva důvody – symbolické rozloučení s V. Havlem a uctění jeho památky, v pracovní rovině pak snaha o věcnou a nezaujatou formulaci, či alespoň o předběžné vytyčení půdorysu toho, co V. Havel pro českou společnost a její dějiny znamená.

Kdy osídlili moderní lidé Evropu?

3.11.2011

Spoluautorem nové studie v časopisu Nature je český archeolog
 
Náš druh – Homo sapiens – osídlil Evropu o několik tisíciletí dříve, než se dosud předpokládalo. Mezinárodní vědecký tým vedený Ústavem antropologie Vídeňské univerzity analyzoval dva mléčné zuby z jeskyně Cavallo v jižní Itálii, nalezené v kontextu tzv. kultury uluzzienu. Od chvíle svého objevu v roce 1964 se oba zuby považovaly za neandertálské, avšak nová studie, nyní publikovaná v časopisu Nature, je anatomicky přisuzuje modernímu člověku.

archiv