Vyhledávání

Celý intranet Aktuální oblast


Kalendář akcí

Dnes < 2012 >  < prosinec > 
Po Út St Čt So Ne
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31            
Týden vědy a techniky

Akademický bulletin

abicko

Videa ze světa vědy

videoprezentace-blok-bgd.jpg

Academia 

projekt BIOCEV

biocev-logo-color-horizontal.jpg

Více o projektu

 

projekt ALISI

ALISI

Superlaser ELI

ELI.jpg

projekt CZECHGLOBE

CzechGlobe

Více o projektu

 

Cyril a Metoděj - 1150 let

cyril-a-metodej-1150-let-logo.jpg

TITUL.jpg

Vítejte na stránkách Akademie věd České republiky,

veřejné neuniverzitní výzkumné instituce, kterou tvoří soustava vědeckých pracovišť. Svou činnost vyvíjí v souladu se zákonem č. 283/1992 Sb., o Akademii věd České republiky (AV ČR) a dalšími právními předpisy. Výzkum prováděný AV ČR usiluje o rozvoj poznání na mezinárodní úrovni, respektuje však přitom aktuální potřeby české společnosti. Nejvyšším samosprávným orgánem AV ČR je Akademický sněm. Výkonným orgánem AV ČR je Akademická rada v čele s předsedou AV ČR. Jejím stálým poradním orgánem je Vědecká rada, která se zabývá vědní politikou AV ČR. Tyto celoakademické orgány jsou voleny vždy na čtyřleté období.
 

Ústav experimentální botaniky AV ČR otevřel novou budovu

Ústav experimentální botaniky AV ČR otevřel novou budovuÚstav experimentální botaniky AV ČR otevřel novou budovuÚstav experimentální botaniky AV ČR otevřel novou budovuÚstav experimentální botaniky AV ČR otevřel novou budovuÚstav experimentální botaniky AV ČR otevřel novou budovuÚstav experimentální botaniky AV ČR otevřel novou budovuÚstav experimentální botaniky AV ČR otevřel novou budovuÚstav experimentální botaniky AV ČR otevřel novou budovuÚstav experimentální botaniky AV ČR otevřel novou budovuÚstav experimentální botaniky AV ČR otevřel novou budovu

Foto: Stanislava Kyselová (Akademický bulletin)

Ústav experimentální botaniky AV ČR otevřel novou budovu

20.11.2012

Prohlídku toho nejzajímavějšího, co budou ve své nové budově zkoumat pracovníci Ústavu experimentální botaniky (ÚEB) AV ČR, ocenili v úterý 20. listopadu 2012 hosté slavnostního otevření a představení těchto dalších prostor ÚEB AV ČR v Praze-Lysolajích. Programu se zúčastnili také představitelé Akademie věd ČR v čele s jejím předsedou prof. Jiřím Drahošem. Velice inspirativní bylo mimo jiné setkání se šlechtiteli jabloní, jejichž činnost má jasné praktické přínosy – nové odrůdy jabloní, které jsou odolné proti některým závažným chorobám. Těchto stromků se na celém světě ročně prodá přes milion.

více zde

Anglický historik Howard Hotson přednášel v Akademii věd ČR

29.11.2012

/sys/galerie-obrazky/news/121129-Howard-Hotson.jpg

Aktuální problémy britského veřejného vysokého školství a výsledky mezinárodního interdisciplinárního projektu Cultures of Knowledge byly tématy dvou mimořádných přednášek prof. Howarda Hotsona ve dnech 26. a 27. 11. 2012 v sídle AV ČR v Praze. Anglický historik Howard Hotson (University of Oxford, St Anne’s College) se zaměřuje na intelektuální dějiny raného novověku, je prezidentem International Society for Intellectual History a ředitelem zmíněného projektu, na němž se též podílí Oddělení pro studium a edici díla J. A. Komenského Filosofického ústavu AV ČR.

více zde

Konference AXRO 2012 o rentgenové optice v astronomii

28.11.2012

Pod názvem AXRO se ve dnech 10.–13. prosince 2012 v Praze již popáté uskuteční mezinárodní setkání předních odborníků zabývajících se rentgenovou astronomií. Protože rentgenové záření neprochází zemskou atmosférou, lze ho sledovat jen z kosmických družic. Konstrukce takové družice je jedním z cílů pozvaných expertů. Rozšíření pozorovacího okna do vesmíru o rentgenový obor spektra přineslo v minulosti zcela klíčové poznatky o dějích v kosmu, zejména těch, při nichž se hmota ocitá v extrémních podmínkách.

více zde

Nové poznatky o řasách

28.11.2012

Čeští vědci v časopisu Nature
Genomy řas odhalují jejich evoluční mozaikovitost a osud nukleomorfu. Závěry výzkumu, který se na tuto problematiku zaměřil, nyní uveřejnil prestižní vědecký časopis Nature. V mezinárodním týmu vedeném prof. Johnem Archibaldem z Dalhousie University v kanadském Halifaxu pracovali i tři výzkumníci z České republiky – Mgr. Marek Eliáš, Ph.D., z Přírodovědecké fakulty Ostravské univerzity a doc. Ing. Miroslav Oborník, Ph.D., a Mgr. Luděk Kořený, Ph.D., z Parazitologického ústavu Biologického centra AV ČR a Přírodovědecké fakulty Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích.

více zde

Den s Retrospektivní bibliografií české literatury 1775–1945

27.11.2012

Unikátní digitalizovanou kartotéku „Retrospektivní biblografie české literatury 1775–1945“ představí v úterý 11. 12. 2012 ve svém sídle v Praze Na Florenci Ústav pro českou literaturu AV ČR, v. v. i. Prezentace veřejnosti a odborný seminář k využití a dalšímu rozvoji databáze se uskuteční u příležitosti dokončení tohoto v mezinárodním kontextu ojedinělého projektu. Zájemci se seznámi s online přístupnou aplikací RETROBI a s možnostmi, které poskytuje odborníkům i studentům v oblasti literární historie, univerzitní výuky a příbuzných oborových bibliografií. Podrobnosti

více zde

Diktatura vs naděje

26.11.2012

/sys/galerie-obrazky/news/121126-pozvanka.jpg

Výstava o pronásledování katolické církve

Výstava „Diktatura vs naděje“, mapující pronásledování římskokatolické církve v Československu v letech 1948–1989, byla v pondělí 26. 11. 2012 slavnostně zahájena na Papežské univerzitě Svatého Kříže v Římě. Koná se pod záštitou státního tajemníka Svatého stolce kardinála Tarcisia Bertoneho, předsedkyně Poslanecké sněmovny PČR Miroslavy Němcové, arcibiskupa pražského a primase českého kardinála Dominika Duky a předsedy Akademie věd ČR prof. Jiřího Drahoše. Expozice ukazuje nejen rozsah této perzekuce, ale i mocenské nástroje totalitního režimu a jak jim katolická církev čelila.

více zde

Nadační fond Karla Janečka podpořil bádání epileptologa Přemysla Jirušky z Fyziologického ústavu AV ČR

26.11.2012

MUDr. Přemysl Jiruška, Ph.D.,  z Oddělení vývojové epileptologie Fyziologického ústavu Akademie věd ČR získal v polovině listopadu medicínský grant Nadačního fondu Karla Janečka na podporu vědy a výzkumu za rok 2012. Badatel vede tým odborníků, který zkoumá mechanismy vzniku epileptických aktivit v lidském mozku. Jejich poznatky mohou v budoucnu velmi výrazně přispět k prevenci a léčbě této závažné nemoci, kterou v Česku trpí přibližně 75 000 lidí. Podrobné informace naleznete zde.

více zde

Vědecká rada Akademie věd České republiky důrazně odmítá Metodiku hodnocení výzkumu 2013

23.11.2012

Vědecká rada AV ČR na svém pravidelném zasedání dne 15. 11. 2012 vyslechla přednášku profesora Málka, zpravodaje RVVI pro metodiku hodnocení a předsedy Komise RVVI pro hodnocení výsledků výzkumu, v níž představil principy Metodiky hodnocení 2013, jež by měla na přechodné období nahradit v současné době platnou Metodiku 2012. Vědecká rada AV ČR na základě kritických argumentů přednesených členem Akademické rady AV ČR prof. Chýlou a dalších diskutujících z řad členů Vědecké rady i přizvaných hostů principy Metodiky 2013 odmítá.

více zde

Česká hlava 2012

19.11.2012

V prestižní vědecké soutěži Česká hlava letos uspěli především zástupci lékařských oborů – průkopník chemoterapie zhoubných nádorů v ČR prof. Pavel Klener, světově uznávaný kardiolog a inovátor v oblasti srdečních náhrad prof. Jan Pirk a jeden ze zakladatelů mezinárodního programu boje s dětskou obrnou prof. Ervín Adam. Za vývoj krytého kovového samoexpandabilního jícnového stentu byla oceněna společnost ELLA-CS, s. r. o. Ceny získaly i dvě mladé vědkyně – Anna Fučíková, které se věnuje výzkumu nanočástic (značné využití mají v medicíně), a ing. Lenka Tománková, jež během studia zkoumala kosmické záření.

více zde

Tycho Brahe nebyl otráven rtutí

16.11.2012

Závěry výzkumu českých a dánských badatelů
 
Příčinou smrti věhlasného dánského astronoma Tychona Braha, jenž na sklonku života působil v Praze na dvoře císaře Rudolfa II., nebyla otrava rtutí, jak dosud naznačovaly některé teorie. Potvrdily to závěry výzkumu dánsko-českého vědeckého týmu, který zkoumal astronomovy ostatky po opětovném otevření jeho hrobky v listopadu 2010. Výsledky intenzivního studia, na němž se podílel i tým prof. Jana Kučery z Ústavu jaderné fyziky Akademie věd ČR, byly publikovány v listopadovém čísle mezinárodního odborného časopisu Archaeometry – viz zde.

více zde

Medaile Vojtěcha Náprstka převzalo pět popularizátorů vědy

14.11.2012

Čestné oborové medaile Vojtěcha Náprstka Za zásluhy v popularizaci vědy předal ve středu 14. listopadu 2012 předseda Akademie věd ČR prof. Jiří Drahoš pěti novým laureátům. Letos toto ocenění získali RNDr. Václav Cílek, CSc., (Geologický ústav AV ČR), Mgr. Jan Kolář, Ph.D., (Ústav experimentální botaniky AV ČR), PhDr. Milena Secká, CSc., (Náprstkovo muzeum asijských, afrických a amerických kultur), Pavel Suchan (Astronomický ústav AV ČR) a doc. RNDr. František Weyda, CSc., (Biologické centrum AV ČR).

více zde

Naši geografové v Peru

13.11.2012

V návaznosti na podepsání dohody o spolupráci mezi Ústavem struktury a mechaniky hornin (ÚSMH) AV ČR a peruánským Národním hydrologickým úřadem v Limě (v rámci projektu Hodnocení nebezpečí vzniku sesuvů a povodní ledovcových jezer, Cordillera Blanca, Peru)bude v pondělí 19. 11. v sídle AV ČR v Praze otevřena výstava „Naši geografové v Peru“. Slavnostní zahájení se uskuteční v 17 h za účasti peruánské velvyslankyně paní Marity Landaveri. Expozici, jež bude veřejnosti přístupna do 30. 11. 2012, připravil ÚSMH AV ČR ve spolupráci s Přírodovědeckou fakultou UK a Muzeem jihovýchodní Moravy ve Zlíně.

více zde

XLI. zasedání Akademického sněmu AV ČR

13.11.2012

XLI. zasedání Akademického sněm AV ČR se uskuteční ve čtvrtek 13. prosince 2012 v pražském Národním domě na Vinohradech. Hlavním bodem programu jednání bude představení kandidáta na předsedu Akademie věd ČR pro funkční období 2013–2017a následná volba. Tuto pozici bude obhajovat současný předseda AV ČR prof. Jiří Drahoš – podrobnější informace naleznete zde. Přednesena bude též zpráva o ekonomické situaci Akademie věd ČR a sněm projedná návrh jejího rozpočtu na rok 2013. Návrh programu XLI. zasedání Akademického sněmu AV ČR – viz zde.

více zde

Více aktualit...