Archiv

O reformách vysokého školství a vědy v mezinárodním kontextu

29.11.2012

S radikální reformou britského vysokoškolského systému seznámil posluchače v rámci přednášky Understanding the Global University Crisis: The Marketisation of English Higher Education in International Perspective profesor Howard Hotson z Oxfordské univerzity (St. Anne’s College). Prof. Hotson je prezidentem International Society for Intellectual History a ředitelem mezinárodního interdisciplinárního badatelského projektu Cultures of Knowledge, na němž se podílí Oddělení pro studium a edici díla J. A. Komenského Filosofického ústavu AV ČR, v. v. i. Přestože jsou jeho odborným zaměřením intelektuální dějiny raného novověku, poslední dva roky se prof. Hotson rovněž věnuje veřejné diskusi o současných problémech vysokého školství a vědy ve Velké Británii a je jedním z nejhlasitějších kritiků vládních návrhů reforem britského vysokého školství. Přednášku uspořádal Filosofický ústav spolu s Kanceláří AV ČR v budově Akademie věd v Praze 27. listopadu 2012. Rozhovor s prof. Hotsonem si budete moci přečíst v lednovém čísle Akademického bulletinu.

Ocenění kvality pro Konferenční centrum Liblice

29.11.2012

Konferenční centrum Akademie věd ČR – zámek Liblice obdrželo 27. 11. 2012 na slavnosti ve Španělském sále Pražského hradu prestižní ocenění Národní cena kvality České republiky. Barokní zámek v Liblicích je dílem stavitele G. B. Alliprandiho. Akademie věd jej užívá od roku 1952, v letech 2001–2007 prošel důkladnou rekonstrukcí a dnes jej provozuje jako konferenční a hotelové centrum SSČ AV ČR. K objektu náleží také veřejnosti přístupný park francouzského typu, na který navazuje obora, v jejíž centrální části se nachází chráněná přírodní rezervace Slatinná louka u Liblic, vyhlášená na ochranu vzácných druhů rostlin z čeledi vstavačovitých. V zámku Liblice se uskutečnila řada mezinárodních vědeckých konferencí, dlouhodobě centrum spolupracuje s institucemi Středočeského kraje. 

Nové literární počiny

28.11.2012

viden_kniha.jpg

hlavka_ilustrace.jpgV cyklu Hovorů bez hranic pořádaných v Městské knihovně v Praze 26. listopadu 2012 se za mimořádného zájmu veřejnosti konalo setkání s českým umělcem žijícím ve Vídni Janem Brabencem spojené s prezentací jeho nejnovější knihy Vídeň je Vídeň, ale bez Čechů by to nebylo vono. Vídeň je neodmyslitelně spjata s postavou Josefa Hlávky, a tak jsou mu věnovány i dvě kapitoly v této knize.

stransky_kniha.jpgNovinářka, spisovatelka a dlouholetá popularizátorka vědy Libuše Koubská představila v literární kavárně Academia 27. listopadu 2012 svou novou knihu rozhovorů, tentokrát s Jiřím Stránským pod názvem Můžeš-li udělat radost, musíš. Jiří Stránský je známý publicista, spisovatel, nositel ceny Egona Hostovského a francouzského řádu Rytíř umění a literatury.

Poděkování zaměstnancům Akademie věd

26.11.2012

Předseda Akademie věd ČR prof. Jiří Drahoš předal 22. listopadu 2012 Děkovné listy Akademie věd ČR pracovníkům AV ČR, kteří sice vzhledem k charakteru své práce nemohli dosáhnout vynikajících vědeckých výsledků, ale dlouholetou kvalitní a obětavou prací významně přispěli k úspěšné činnosti pracoviště i AV ČR jako takové. Oceněno bylo celkem 35 zaměstnanců – dva pracovníci z Astronomického ústavu, Botanického ústavu, Fyziologického ústavu, Ústavu fyziky materiálů, Ústavu chemických procesů, Ústavu termomechaniky a Kanceláře Akademie věd, dále čtyři zaměstnanci z Mikrobiologického ústavu, Národohospodářského ústavu a Ústavu živočišné fyziologie a genetiky. Pět oceněných působí v Ústavu informatiky, tři jsou z Ústavu molekulární gentiky a jeden z Ústavu experimentální botaniky.

JU udělila čestný doktorát prof. Johansenovi

23.11.2012

Čestnou vědeckou hodnost doctor honoris causa převzal na slavnostním zasedání Vědecké rady Jihočeské univerzity světově uznávaný biolog prof. Jeffrey R. Johansen. Zasedání se uskutečnilo 22. listopadu 2012 v reprezentativních prostorách obřadní síně českobudějovické radnice.

Ústav experimentální botaniky otevřel novou budovu

22.11.2012

jablka.jpgÚstav experimentální botaniky AV ČR, který letos slaví padesát let své existence, otevřel 20. listopadu 2012 v lysolajském areálu v Praze 6 nové badatelské prostory. Vše dobré do dalších padesáti let popřál ústavu rovněž předseda Akademie věd Jiří Drahoš, který se slavnostní akce zúčastnil spolu s dalšími vrcholnými představiteli AV ČR. Na jaká odvětví se zdejší vědci zaměřují, napověděla exkurze, jež hosty zavedla mj. do laboratoře šlechtitelů jabloní. Tým pod vedením Jaroslava Tupého zde slaví úspěchy při šlechtění nových odrůd, které dokáží čelit některým závažným chorobám.

Skrytá poselství vědy nově jako e-kniha

20.11.2012

Na stránkách Nakladatelství Academia v kategorii e-knih si můžete volně stáhnout elektronické vydání titulu Skrytá poselství vědy ve formátech  EPUB i PDF.
titul_poselstvi_vedy.jpgSkrytá poselství vědy jsou výborem rozhovorů se čtyřiceti vědci z prostředí Akademie věd ČR a vysokých škol, které vznikaly během let 1999–2011 v redakci Akademického bulletinu, měsíčníku Akademie věd ČR. Rozhovory jsou rozděleny do čtyř tematických okruhů – hry vědy, věda jako tajemství, znamení doby a stopy dějin. Autorka prostřednictvím zvídavých otázek pomáhá čtenářům nahlížet do tajemných zákoutí vědeckého bádání. Zpovídala například fyzioložku Helenu Illnerovou, astrofyzika Jiřího Grygara, historiky Františka Šmahela a Dušana Třeštíka, geologa Václava Cílka, subjaderného fyzika Jiřího Niederla či dětského psychologa Zdeňka Matějčka a mnohé další špičkové české vědce. Vznikla tak poutavá kniha určená hloubavým lidem každého věku. Kniha přináší radost ze sdíleného poznávání a přivádí čtenáře k přemýšlení nad dnešním světem. V tištěné podobě vyšla v roce 2009 a poté v doplněném vydání v roce 2011.

Česká hlava profesoru Klenerovi

20.11.2012

Národní cenu vlády Česká hlava v letošním roce získal světově uznávaný kardiolog prof. Pavel Klener, který patří mezi zakladatele hematologie a onkologie v českém lékařství. První monografii věnovanou problematice zhoubných nádorů vydal již v r. 1974. Profesor Klener je jedním z nemnoha kliniků, kteří nikdy nepřestali čerpat ze studnice teoretické medicíny. Jeho odborné, pedagogické i veřejné aktivity jsou vysoce a hojně ceněny. Je nositelem mj. Státního vyznamenání za zásluhy o stát v oblasti vědy, Hlávkovy ceny či největšího vyznamenání Akademie věd ČR De Scientia Et Humanitate Optime Meritis. Rozhovor s prof. Klenerem Potřebujeme změnu způsobu myšlení a kvalitu si můžete přečíst v AB 3/2007.

Vosí hnízdo jako umělecké dílo

20.11.2012

hnizdo.jpg

Pan Borek Hejnyš z Prahy zaslal redakci Akademického bulletinu pozoruhodné fotografie vosího hnízda, které pořídil na půdě svého domu. O komentář k hnízdu o šířce jednoho metru jsme požádali entomologa dr. Petra Doležala z Biologického centra AV ČR. „Objev vosího hnízda na starých půdách, v dutinách stromů či v zemi není ničím neobvyklým. Pokud se nám však podaří překonat strach ze žihadel, který většinou podobný nález vyvolá, lze obdivovat nejen precizní architekturu pláství, ale často i pestrost a barevnost hnízda. Jeho základ vybuduje na jaře vosí královna (přezimovavší samička), ve stavbě následně pokračují generace jejích dcer – dělnic. Jako stavební materiál, jehož barva je určující pro zbarvení samotného hnízda, slouží nejčastěji rozžvýkané dřevo, případně papír. Pokud se v blízkosti vosího staveniště nachází například balík starých barevných časopisů, může vzniknout umělecké dílo, jehož stěny hýří pestrou škálou barev. Hnízdo na fotografii demonstruje, jak může stavba vypadat při využití různých přírodních materiálů…“

Nejvyšší ocenění AV ČR pro profesorku Blanku Říhovou

19.11.2012

U příležitosti slavnostního semináře k životnímu jubileu prof. Blanky Říhové ocenil předseda Akademie věd ČR Jiří Drahoš mimořádné vědecké i lidské kvality této význačné české badatelky v oblasti imunologie čestnou medailí De scientia et humanitate optime meritis – nejvyšším oceněním, které AV ČR uděluje. Na setkání, které se uskutečnilo 15. listopadu 2012 v kinosále Fyziologického ústavu AV ČR, zazněly odborné přednášky jejích nejbližších spolupracovníků. Např. o výzkumu polymerních léčiv pohovořil Jindřich Kopeček z University of Utah, třicet let úspěšné spolupráce ÚMCH a MBÚ při studiu směrovaných léčiv představili Vladimír Šubrt a Karel Ulbrich, s přednáškou Imunologie a polymerní chemie versus nádor: české unikum vystoupil Marek Kovář z Mikrobiologického ústavu a setkání zakončily Vzpomínky Jiřího Městeckého z University of Alabama. Seminářem hosty provázel Ivan Lefkovits z University of Basilej.