The Academy of Sciences of the Czech rebublic - II. Life and Chemical Sciences

Search

All intranet Current section


Academic bulletin

abicko

Movies from world of sciences

videoprezentace-blok-bgd.jpg

BIOCEV

S rozvojem průmyslu se do životního prostředí dostává velké množství cizorodých látek, které se v přírodě normálně nevyskytují. Některé z těchto látek jsou toxické. Do této skupiny patří i organokovové sloučeniny těžkých kovů – rtuti, olova a cínu. S ohledem na ochranu veřejného zdraví je důležité vědět, že tyto toxické látky se v životním prostředí vyskytují jen v koncentracích, které jsou z toxikologického hlediska přijatelné.
Kontaminace rtutí a jejími sloučeninami pochází buď z lidské činnosti (elektrolytická výroba chloru, spalování fosilních paliv, průmyslové zdroje, výroba cementu atd.) nebo z přírodních zdrojů (rtuť vypařená z povrchu oceánu a země, vulkanická činnost, rozsáhlé požáry). V současné době se kontaminace rtutí a jejími sloučeninami způsobená lidskou činností odhaduje na 1/3 kontaminace celkové. Organickou podobu rtuti z anorganické formy jsou navíc schopny produkovat vodní organismy a tu poté potravinovým řetězcem přijímají ryby.
Proto je hlavním zdrojem lidského příjmu rtuti jako kontaminující látky methylrtuť v rybách a rybích výrobcích. Methylrtuť je zvláště závažná oproti anorganické rtuti, protože je vysoce jedovatá a vysoce zastoupena mezi organortuťnatými látkami v životním prostředí. Organortuťnaté látky mohou způsobit změny v normálním rozvoji mozku dítěte a také neurologické změny v dospělosti.
Ve spolupráci Ústavu analytické chemie Vysoké školy chemicko-technologické v Praze a Ústavu anorganické chemie AV ČR se vyvíjí analytická metoda pro speciační analýzu rtuti a jejích sloučenin v rybí svalovině, která splní požadavky vysoké citlivosti, selektivity, jednoduchosti, rychlosti přípravy vzorků a možnosti paralelního stanovení dalších organokovových látek (olovo, cín). Vyvinutá metoda poté nalezne široké uplatnění v laboratořích zabývajícími se rutinními analýzami životního prostředí.

Kontakty:

Ing. Lukáš Kohl
e-mail: lukas.kohl@vscht.cz

Doc. Ing. Zbyněk Plzák, CSc.
e-mail: plzak@iic.cas.cz
Ústav anorganické chemie AV ČR
http://www.iic.cas.cz/