Oficiální časopis Akademie věd ČR



Archiv

Nabídka pracovního místa

11.1.2013

Ústav struktury a mechaniky hornin AV ČR, v. v. i., přijme Ph.D. studenta nebo absolventa VŠ technického směru, v oboru anorganické chemie, případně využití nekovových materiálů zaměřených na geopolymery, na dobu určitou. Životopisy prosím zasílejte do 30. března 2013 personální referentce paní Sukové na kontaktní e-mail: sukova@irsm.cas.cz. Nástup: 1. duben 2013.

Mendelova medaile prof. Heleně Illnerové

11.1.2013

Dlouholetou vědeckou práci prof. Heleny Illnerové, významné české fyzioložky a bioložky, ocenil předseda Akademie věd ČR prof. Jiří Drahoš 9. ledna 2013 čestnou oborovou medailí G. J. Mendela za zásluhy v biologických vědách.Hlavním zaměřením prof. Heleny Illnerové, která působí již více než 50 let ve Fyziologickém ústavu AV ČR, je časový program savců včetně člověka, tj. řízení a molekulární mechanismy denních rytmů a rytmů sezónních a jejich synchronizace s vnějším dnem. V oboru chronobiologie je světově uznávanou autoritou – její zásluhou se česká chronobiologická škola stala ve světové vědě zavedeným pojmem. Její výsledky studia světelné synchronizace cirkadiánních rytmů jako první potvrzovaly vícesložkový model biologických hodin navržený prof. Colinnem S. Pittendrighem.

The Fulbright Specialist Program

7.1.2013

Fulbright Specialist Program doplňuje tradiční Fulbrightův stipendijní program pobytu amerických vědců a vysokoškolských pracovníků v ČR. V rámci tohoto programu mohou české vysoké školy a také další instituce s edukačním posláním (např. výzkumná pracoviště s doktorskými programy, knihovny či muzea) žádat o amerického specialistu v daném oboru na dobu od dvou do šesti týdnů.

Prezentace knihy Jedno jméno, dva osudy

4.1.2013

Ústav pro českou literaturu AV ČR zve na prezentaci knihy Michala Přibáně Jedno jméno, dva osudy, která se uskuteční 10. ledna 2013 od 17 hodin v zasedací místnosti č. 206 v budově Akademie věd ČR na Národní 3 v Praze. Publikace, kterou vydala Společnost pro vědu a umění a Ústav pro českou literaturu AV ČR, v. v. i., je výsledkem pátrání po životních příbězích dvou výrazných osobností našeho poúnorového exilu – Antonína Vlacha a Roberta Vlacha. Vydavatel a redaktor Antonín Vlach i jeho jmenovec, básník a nakladatel Robert Vlach, v padesátých letech zásadně ovlivnili exilový literární život: vydávali časopis, knižní edici a založili reprezentativní zastřešující organizaci. Tím se po zásluze zapsali do dějin české literatury, ovšem jak ukazují nové archivní nálezy, neméně zajímavé jsou jejich dobrodružné životní osudy, poznamenané dvojí totalitou a plné někdy až románových paradoxů. Autor knihy dr. Michal Přibáň je vedoucím lexikografického oddělení Ústavu pro českou literaturu AV ČR a problematice exilové literatury se věnuje soustavně už řadu let.

Ústavní seminář "O Higgsově bosonu"

4.1.2013

Fyzikální ústav AV ČR zve na ústavní seminář O Higgsově bosonu ve středu 16. ledna 2013 v 15:00 hod. v přednáškovém sále Fyzikálního ústavu Akademie věd v Cukrovarnické. Prof. Jiří Chýla na semináři připomene zajímavé okolnosti geneze pojmu spontánní narušení symetrie, který je podstatou toho, co se nazývá Higgsův mechanismus a jeho úzká souvislost s jevy ve fyzice pevných látek. Dále budou diskutována fakta a mýty o roli Higgsova bosonu v dnešní teorii elementárních částic a ukázáno, jak se slepými uličkami došlo možná až k Nobelově ceně. Na datech experimentu ATLAS přednášející představí, jakým způsobem se Higgsův boson detekuje.

Akademický sněm podruhé navrhl Jiřího Drahoše do funkce předsedy

27.12.2012

V pražském Národním domě na Vinohradech se za účasti význačných osobností české vědy i politické reprezentace konalo XLI. zasedání Akademického sněmu. Jedním z hlavních úkolů bylo představit kandidáta na předsedu Akademie věd pro funkční období 2013–2017. Pozici vrcholného představitele obhájil stávající předseda prof. Jiří Drahoš, pro něhož coby jediného kandidáta hlasovalo celkem 172 členů Akademického sněmu ze 196 hlasujících. Předsedu Akademie věd jmenuje do funkce prezident ČR.

Lyžařský výcvik v Krušných horách pro děti 7–17 let

14.12.2012

Mikrobiologický ústav AV ČR pořádá již 44. ročník lyžařského kurzu pro děti od 6 do 17 let. Oblíbená akce se koná v Jáchymově na chatě Svornost v době jarních prázdnin 9.–16. 2. 2013. Lyžařský výcvik s důrazem na sjezdové lyžování s vlastním vlekem (400 m) zajišťuje tým zkušených instruktorů. V případě nedostatku sněhu je zajištěn program v přírodě s náhradními sportovními aktivitami. Bližší informace a přihláška zde.

AXRO 2012 – o rentgenové optice v astronomii

13.12.2012

Již popáté se v Praze setkávají význační odborníci na rentgenovou astronomii. Protože rentgenové záření neprochází zemskou atmosférou, lze jej sledovat jen z kosmických družic – právě konstrukce takové družice je jedním z cílů odborníků, kteří se ve dnech 10. až 13. prosince setkávají v Lannově vile v pražské Bubenči. Skutečnost, že International Workshop on Astronomical X–Ray Optics opakovaně hostí pražská metropole, odráží respektované postavení českých badatelů v tomto oboru. Konferenci, jíž se účastní čtyři desítky vědců z 10 zemí, spolupořádají Astronomický ústav AV ČR, České vysoké učení technické v Praze a Ministerstvo dopravy ČR. Na programu je celkem 35 přednášek – mj. ředitele ASÚ AV ČR Vladimíra Karase o rychlosti rotace černých děr, Williama Zhanga z NASA o výrobě lehkých rentgenových zrcadel či Jana-Willema den Herdera z Nizozemského ústavu pro kosmický výzkum s přehledovou přednáškou o družici LOFT. Vzácným účastníkem AXRO 2012 je Bernd Aschenbach, který zodpovídal za vývoj rentgenového teleskopu úspěšné družice ROSAT a představuje jednu z největších kapacit oboru.

PARAZITI – surrealistický svět tvarů

11.12.2012

Redakce časopisu Živa zahájila 4. prosince 2012 v Galerii a literární kavárně Knihkupectví Academia v Praze výstavu fotografií Paraziti – surrealistický svět tvarů přírodovědců Jany Bulantové, Davida Modrého, Břetislava Koudely, Romana Kuchty a Jana Votýpky. Výstava, kterou můžete v Praze navštívit až do konce prosince, se v únoru přesune do prostor Knihkupectví Academia v Brně. Expozice se koná za přispění katedry parazitologie Přírodovědecké fakulty UK v Praze, Ústavu patologické morfologie a parazitologie Fakulty veterinárního lékařství VFU v Brně a Parazitologického ústavu Biologického centra AV ČR.

Medaile Josefa Dobrovského ruské bohemistce

5.12.2012

Předseda Akademie věd ČR prof. Jiří Drahoš předal 4. prosince 2012 čestnou oborovou medaili Josefa Dobrovského Za zásluhy ve filologických a filozofických vědách dr. Ludmile Norajrovně Budagovové. Významná ruská bohemistka je autorkou tří set časopisecky nebo knižně publikovaných studií věnovaných z nemalé části moderní české literatuře, dlouhodobě spolupracuje s Ústavem pro českou literaturu Akademie věd ČR a popularizuje českou literaturu v Rusku. Specializuje se na dějiny české literatury 1. poloviny 20. století vnímané v národních kulturních kontextech. Zabývala se nebo se zabývá dílem Josefa Svatopluka Machara, Otokara Březiny, Antonína Sovy, Karla Hlaváčka, Fráni Šrámka, Jiřího Wolkra, Viléma Závady, Vladimíra Holana, Jaroslava Seiferta, Jana Zahradníčka a Františka Hrubína, recepcí české literatury v Rusku atd.