The Academy of Sciences of the Czech rebublic - II. Life and Chemical Sciences

Search

All intranet Current section


Academic bulletin

abicko

Movies from world of sciences

videoprezentace-blok-bgd.jpg

BIOCEV

 

K opravě poškozených tkání nebo orgánů používá tkáňové inženýrství porézní polymerní matrice, ve kterých se zachycují buňky vytvářející novou tkáň. Póry musí být dostatečně veliké a navzájem propojené tak, aby do nich buňky mohly migrovat a dále se množit. Současně musí jejich povrch obsahovat molekulární struktury, se kterými buňky mohou specificky interagovat.
Jednou z takových struktur je síť fibrinových vláken, která vzniká koagulací krve v místě poranění cévy. Tam slouží k zastavení krvácení a později jako matrice pro buňky opravující poranění.
Vědci z Ústavu makromolekulární chemie AV ČR využili makromolekuly a mechanismy uplatňující se při koagulaci krve k řízené přípravě umělých fibrinových sítí na polymerních matricích. Síť roste u povrchu díky katalytickému působení povrchově vázaného trombinu na okolní roztok fibrinogenu. S použitím specifických inhibitorů lze měnit strukturu a tloušťku sítě v nanometrové škále.
Vyvinutou technologií lze povlékat vnitřní povrch pórů, přičemž je zachován volný prostor pro migraci a množení buněk. Umožní se tím také i případné vrůstání krevních vlásečnic zajišťujících výživu nové tkáně po implantaci do organismu.
 
Příprava fibrinové sítě

Příprava fibrinové sítě

 

Struktura sítě viditelná transmisním elektronovým mikroskopem
Struktura sítě viditelná transmisním elektronovým mikroskopem
 
 
Kontakt
RNDr. Eduard Brynda, CSc.
tel.: 296 809 266, 245
e-mail: brynda@imc.cas.cz
Ústav makromolekulární chemie AV ČR, v. v. i.
http://www.imc.cas.cz/