Brněnská pobočka ÚSD

Hlavní stránka » Oddělení a centra » Brněnská pobočka ÚSD »

Brněnská pobočka ÚSD byla zřízena v roce 2003, slavnostní otevření se konalo 2. července. Pobočka je situována v širším centru Brna nedaleko od Filozofické fakulty Masarykovy univerzity v Brně i dalších poboček AV ČR. Hlavním důvodem zřízení pobočky bylo vedle snahy o zapojení mimopražských zejména mladých badatelů do výzkumných úkolů ústavu umožnit soustavný výzkum archivních pramenů k československým dějinám po roce 1948 uložených v moravských archivech. V současné době se pobočka soustředí na výzkum komunistického období československých dějin, na historii československého demokratického exilu po roce 1948, problematiku německých antifašistů a další témata.
Od jeho zřízení stojí v čele pracoviště Jiří Pernes. Pracovníci se podílejí jak na badatelských úkolech daných jejich zařazením v rámci ÚSD, tak také na vlastních či kolektivních grantových a programových projektech: mj. Komunistické Československo na přelomu 50. a 60. let, Československý demokratický exil a západní velmoci v letech 1948-1963, Dokumentace osudů aktivních odpůrců nacismu. Pobočka spolupracuje s Americkým fondem pro pomoc Československu, představila se na světovém kongresu Společnosti pro vědy a umění v Olomouci a přispěla k realizaci některých výstav (např. výstava Za svobodu a demokracii – Pomoc amerických krajanů ČSR ve 20. století).
Brněnské pracoviště ústavu úzce spolupracuje s Historickým ústavem Filozofické fakulty Masarykovy univerzity v Brně, Univerzitou obrany v Brně, brněnskou pobočkou Historického ústavu Akademie věd, Centrem pro studium demokracie a kultury, Fakultou sociálních studií Masarykovy univerzity v Brně, Mezinárodním politologickým ústavem i dalšími vědeckými a badatelskými pracovišti.
Knihovna, archiv
Knihovna shromažďuje naši a zahraniční literaturu k soudobým dějinám, dále se v ní nalézá rozsáhlý soubor československé exilové literatury, publikace a edice vydávané ÚSD, encyklopedické příručky, noviny a další materiály. Do archivu pobočky se podařilo získat cenný soubor dokumentů, které mají vztah k historii československého demokratického exilu po roce 1948 (pozůstalosti významných exilových pracovníků, exilové tiskoviny atd.). Zejména se jedná o archiv exilového nakladatelství Index z Kolína na Rýnem, tento fond byl odborně utříděn a zinventarizován. Knihovna i archiv jsou po dohodě přístupné zájemcům o studium z odborné i laické veřejnosti.

 


Demokratická revoluce 1989 Československo 1968.cz Němečtí odpůrci nacismu v Československu výzkumný projekt KSČ a bolševismus Disappeared Science Europeana

Obrazové aktuality




Hrdinové a antihrdinové národních dějin zemí Visegrádu v historiografické reflexi sousedů, Černínský palác 1.-3.12.2011. Konference se uskutečnila v rámci českého předsednictví ve Visegrádské skupině.

více...