Detail novinky
Seminář „Ochrana průmyslového vlastnictví v Číně a čínské výrobky v ČR“
Technologické centrum ve spolupráci s Úřadem průmyslového vlastnictví a za podpory Evropské komise a IPR China Helpdesk uspořádalo 18. listopadu 2008 tématický seminář nazvaný „Ochrana průmyslového vlastnictví v Číně a čínské výrobky v ČR“. Program semináře, konaného v konferenčním centru Úřadu průmyslového vlastnictví v Praze, byl tvořen přednáškami expertů projektu IPR China Helpdesk, jež byly doplněny o informace ze související domácí praxe České obchodní inspekce a Celní správy.
V úvodní části semináře informovali pánové S. Cheetham a H. Jacobsen z China IPR SME Helpdesk o podstatě stejnojmenného evropského projektu, který byl letos zahájen ve spolupráci Evropské komise a DG Enterprise and Industry (podrobněji viz www.china-IPRhelpdesk.eu). Cílem projektu je poskytovat evropským malým a středním podnikům podporu, znalosti a obchodní nástroje potřebné pro efektivní ochranu a vymáhání jejich duševních a průmyslových práv v ČLR. IPR China Helpdesk proto bezplatně poskytuje informace, rady a tréninkové programy podnikatelům a MSP a to jak formou individuálních konzultací přímo v některé ze dvou projektových kanceláří (Brusel, Beijing), tak i telefonicky, nebo prostřednictvím internetu. Služeb projektu využilo v letošním roce již více než 10 000 uživatelů. V další části vystoupení obou řečníků byly zmíněny některé typické případy, kdy se výrobky evropských exportérů staly v Číně předmětem nezákonného napodobování, kopírování nebo padělání. Detailně byly analyzovány případy nejlepší praxe, jak s těmito praktikami bojovat, resp. jak se proti nim efektivně preventivně chránit. Prevence i boj s průmyslovým napodobováním a pirátstvím v čínském prostředí však zůstávají problematické, mj. s ohledem na obtížnou identifikaci výchozích výrobců padělků, nutnost jednání s řadou místních administrativních orgánů a rovněž s ohledem na značnou jazykovou a mentální barieru.
V druhé části semináře, po polední přestávce, doplnili uvedenou problematiku ještě dva příspěvky týkající se praktických zkušeností domácích státních orgánů s dovozem čínských výrobků do ČR. Pan P. Novák (ČOI) poreferoval o postupech, jež uplatňuje Česká obchodní inspekce proti narušitelům práv z duševního vlastnictví a paní. J. Kubelková (Celní správa) detailně představila kompetence Celní správy v téže oblasti.
Seminář navštívilo 56 účastníků, především z řad domácích malých a středních podniků, exportních firem a státních organizací podporujících český export. Vysoká účast na akci a široká diskuse, která se rozvinula po některých příspěvcích, jasně ilustrovaly stoupající zájem českých subjektů o problematiku exportních možností v ČLR i o ochranu vlastních průmyslových práv. S ohledem na velký zájem veřejnosti bude proto tento nebo analogický seminář zařazen do programu pořádajících organizací i v příštím roce.