Vyhledávání

Celý intranet Aktuální oblast


Kalendář akcí

Dnes < 2013 >  < leden > 
Po Út St Čt So Ne
  1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31      

Akademický bulletin

abicko

Videa ze světa vědy

videoprezentace-blok-bgd.jpg

projekt BIOCEV

biocev-logo-color-horizontal.jpg

Více o projektu

 

projekt ALISI

ALISI

Aktuality

GLOBE at Night 2013

/sys/galerie-obrazky/news/130104-globe-at-night-2013.jpg

4.1.2013

Pozorovací kampaň GLOBE at Night, jež se zabývá mapováním světelného znečištění po celém světě, vstoupila v roce 2013 do svého osmého ročníku. Právě díky této iniciativě se světelné znečištění dostává do povědomí širší veřejnosti, která ho již začala vnímat coby vážný globální problém, ovlivňující životy řady lidí i zvířat. Loni bylo zaznamenáno 16 850 pozorování z 92 zemí včetně České republiky. Letos bude pozorování probíhat v těchto termínech: 3.–12. ledna, 31. ledna–9. února, 3.–12. března, 31. března– 9. dubna a 29. dubna–8. května. Podrobnosti naleznete v tiskové zprávě a též v tomto návodu.

Vesmírné dálky trochu jinak

/sys/galerie-obrazky/news/Vitezna_CAM_prosinec2012_Richter.jpg

4.1.2013

Česká astrofotografie měsíce
Již si pomalu začínáme zvykat na záplavu barevných snímků, které na nás skrze internet chrlí obří teleskopy, ať již se nacházejí na oběžné dráze, vysokohorských observatořích či na ostrovech ztracených uprostřed oceánu. O to více nás však zaujme snímek vesmírných dálek, pořízený malým teleskopem kdesi v Česku či na Slovensku. Takovým, který se vejde do kufru osobního automobilu, takovým, jakým zachytil v listopadu 2012 Libor Richter spirální galaxii NGC 7497, a zvítězil tak v prosincovém kole soutěže Česká astrofotografie měsíce. Podrobnosti naleznete v tiskové zprávě.

Cena Siemens za inovaci pro vědce z Ústavu přístrojové techniky AV ČR

4.12.2012

Ocenění za nejlepší inovaci roku v soutěži Werner von Siemens Excellence Award 2012 převzali v pondělí 3. prosince 2012 v pražské Betlémské kapli badatelé z Ústavu přístrojové techniky AV ČR. Jde o výrazný úspěch brněnské vědecké scény v podání výzkumného týmu, který je složen z osmi odborníků z oborů laserové optiky, radioelektroniky, biomedicíny, informatiky, teoretické fyziky a astrofyziky. Mladí vědci, jejichž věkový průměr je 29 let, spojili síly při práci na projektu nové metody na bezkontaktní kalibraci měrek. Podrobnosti naleznete v tiskové zprávě.

Filamenty, aktivní oblasti a protuberance

/sys/galerie-obrazky/news/121203-Vitezna_CAM_listopad_2012_Onderkova.jpg

3.12.2012

Česká astrofotografie měsíce
 
Sluneční astronomové po celém světě jsou jistě spokojeni. Objekt jejich zájmu, naše nejbližší hvězda – Slunce, se probudilo z nezvykle dlouhého období ospalé nerozhodnosti minima své činnosti a od roku 2010 jeho aktivita stále roste. Spokojena byla v listopadu i porota soutěže Česká astrofotografie měsíce. Důvodem byla vítězná „sluneční“ kompozice, zachycující pohled do chromosféry Slunce, tedy do míst, kde se stále děje něco zajímavého. Autorkou snímku je Kateřina Onderková, spoluautory Bára Gregorová a Aleš Hečko. Podrobnou tiskovou zprávu naleznete zde.

Konference AXRO 2012 o rentgenové optice v astronomii

28.11.2012

Pod názvem AXRO se ve dnech 10.–13. prosince 2012 v Praze již popáté uskuteční mezinárodní setkání předních odborníků zabývajících se rentgenovou astronomií. Protože rentgenové záření neprochází zemskou atmosférou, lze ho sledovat jen z kosmických družic. Konstrukce takové družice je jedním z cílů pozvaných expertů. Rozšíření pozorovacího okna do vesmíru o rentgenový obor spektra přineslo v minulosti zcela klíčové poznatky o dějích v kosmu, zejména těch, při nichž se hmota ocitá v extrémních podmínkách.

Česká astronomická společnost udělila čestnou Kopalovu přednášku za rok 2012

26.11.2012

Čestnou Kopalovu přednášku 2012 udělila Česká astronomická společnost doc. RNDr. Petru Hadravovi, DrSc.,  z Astronomického ústavu AV ČR. Ocenění vyzdvihuje badatelovy současné významné výsledky dosažené při studiu dvojhvězd a vícenásobných hvězdných soustav metodou tzv. disentanglingu, tj. postupným rozplétáním spekter a světelných křivek na jednotlivé komponenty. Podrobné informace naleznete v tiskové zprávě – zde.

Naši geografové v Peru

13.11.2012

V návaznosti na podepsání dohody o spolupráci mezi Ústavem struktury a mechaniky hornin (ÚSMH) AV ČR a peruánským Národním hydrologickým úřadem v Limě (v rámci projektu Hodnocení nebezpečí vzniku sesuvů a povodní ledovcových jezer, Cordillera Blanca, Peru)bude v pondělí 19. 11. v sídle AV ČR v Praze otevřena výstava „Naši geografové v Peru“. Slavnostní zahájení se uskuteční v 17 h za účasti peruánské velvyslankyně paní Marity Landaveri. Expozici, jež bude veřejnosti přístupna do 30. 11. 2012, připravil ÚSMH AV ČR ve spolupráci s Přírodovědeckou fakultou UK a Muzeem jihovýchodní Moravy ve Zlíně.

Workshop o období berriasu

6.11.2012

Setkání pracovní skupiny IGS (Mezinárodní stratigrafická komise), která se zabývá geologickým období berriasu, pořádaly ve dnech 26.–29. října 2012 Geologický ústav AV ČR společně s Ústavem geologie a paleontologie Přírodovědecké fakulty UK. Samotný workshop se konal první dva dny v Chlupáčově muzeu na PřF UK a poté následovaly geologické exkurze do Českého krasu a Českého ráje. Nechyběla samozřejmě ani návštěva prvního GSSP (Global Boundary Stratotype Section and Point) Klonk u Suchomast.

Velké Magellanovo mračno na vítězném astrosnímku měsíce

/sys/galerie-obrazky/news/Vitezna_CAM_rijen_Druckmuller.jpg

6.11.2012

I když je Velké Magellanovo mračno Evropanům skryto pod obzorem, víme, že Polynésané mu říkali mračno Mahu a že jeho první popis pochází z roku 964 z pera perského astronoma Abdurrahmán ibn Umar as-Súfího. Ten ovšem tuto trpasličí nepravidelnou galaxii nazval Bílý Býk. Jeho díla bohužel u nás nebyla známa. Změnilo se to až po objevných plavbách Portugalce Fernanda Magallanese. Právě po něm „oblak“ pojmenoval písař mořeplavcovy výpravy Antonio Pigafetta ve své „Zprávě o první cestě kolem světa“ z roku 1524. Tiskovou zprávu k vítězné astrofotografii měsíce, která galaxii zachycuje, naleznete zde.

Věda a výtvarné umění

5.11.2012

Mezioborová konference ALMA 2012
 
Otevřít širokou mezioborovou diskusi v oblasti výzkumu, ochrany a restaurování výtvarných děl si klade za cíl již 4. mezioborová konference ALMA, která se uskuteční ve dnech 21. – 23. listopadu 2012 v prostorách Strahovského kláštera v Praze. Organizátorem je Akademická laboratoř materiálového průzkumu malířských děl (ALMA) – společné pracoviště Akademie výtvarných umění v Praze a Ústavu anorganické chemie AV ČR. Setkání umožní vzájemnou výměnu nejnovějších poznatků mezi restaurátory, konzervátory, památkáři, historiky umění, přírodovědci, technology a dalšími zájemci o umělecká díla.