6. listopadu 2012: Největší vědecký festival v České republice nabízí tentokrát přes 400 akcí. S našimi odborníky můžete poznávat začátky rostlinné fyziologie, energii rostlin nebo nové trendy v biologii.
Který týden má letos 15 dnů? Přece Týden vědy a techniky! Jeho dvanáctý ročník se koná 1.–15. listopadu. Máte tedy opět šanci užít si objevování světa kolem nás i osobní setkávání s vědci. Kompletní program přednášek, exkurzí, výstav a dalších akcí najdete na webu tydenvedy.cz.
Co pro vás připravili biologové z Ústavu experimentální botaniky AV ČR?
Dny otevřených dveří
Navštívit můžete jedno naše pracoviště v Praze a dvě v Olomouci. Premiérově se představí olomoucké laboratoře v ulici Šlechtitelů a nová budova ústavu v Praze. Pod odkazy najdete podrobné programy:
Praha 6 – Lysolaje (otevřeno 7.–9. listopadu)
Olomouc – ulice Šlechtitelů (otevřeno 9. listopadu)
Olomouc – Sokolovská ulice (otevřeno 6.–8. listopadu)
Výstava Nejzelenější energie pod Sluncem
12.–15. listopadu, každý den 9:00–18:00 h. Praha 1, Národní 3.
Váš život i fungování celé planety Země závisí na rostlinách. Jsou to totiž experti na ekologické získávání, přeměny a skladování energie. Prozkoumejte jejich schopnosti v naší interaktivní expozici!
Nejlepší je, že energii uloženou v rostlinách můžeme dost často jíst. Zveme vás proto na biologicko-chemicko-kulinářskou výpravu do světa rostlin.
Čekají vás mimo jiné chemické pokusy, hrátky s „černým světlem“, jídlo pod mikroskopem nebo speciální stolní hra Jaké je být rostlinou?
Přednášky
Julius von Sachs objevil abecedu života rostlin
7. listopadu, 13:00 h. Praha 1, Národní 3. Přednáší Jan Krekule.
Víte, že fyziologie rostlin vznikla v Praze? Tento vědní obor zde založil mladý badatel Julius Sachs, kterého podporoval slavný český přírodovědec Jan Evangelista Purkyně. Prožijte se Sachsem začátky jeho hvězdné vědecké dráhy před 150 lety a zjistěte, co dnes díky němu víme o životě rostlin.
Proč je dědičná informace pšenice šestkrát větší než lidská a jak ji přečíst?
15. listopadu, 9:30 h. Praha 1, Husova 20. Přednáší Jaroslav Doležel.
Tým docenta Doležela se podílí na celosvětovém projektu, jehož cílem je „rozluštit“ DNA pšenice. Jde o velmi složitý úkol. V čem jsou jeho úskalí? A jaký užitek nám přinese znalost genetické informace této plodiny?
Rostlinné hormony a jejich deriváty – co všechno umějí (a nejen v rostlinách)
15 . listopadu, 11:30 h. Praha 1, Husova 20. Přednáší Miroslav Strnad.
Laboratoř profesora Strnada studuje rostlinné hormony. Tyto látky – a sloučeniny inspirované jejich chemickou strukturou – mají překvapivě různorodé využití. Přijďte si poslechnout vědecký příběh, jenž vede od hormonů k látkám podporujícím růst plodin, ke kosmetickým přípravkům a jednou možná i k lékům proti rakovině.