Versologický tým

Versologický tým vznikl na konci roku 2012 a sdružuje pracovníky zabývající se teorií verše napříč ústavními odděleními (zastoupeno je Oddělení teorie, Oddělení ediční a textologické a Oddělení pro výzkum literatury 19. století). Tým navazuje na někdejší versologický tým Ústavu pro českou a světovou literaturu ČSAV, který tvořili pracovníci tehdejšího textologického oddělení (Miroslav Červenka, Stanislava Mazáčová, Milada Chlíbcová ad., externě s týmem spolupracovala Květa Sgallová).

Badatelská činnost týmu se realizuje jak formou individuálních, tak i kolektivních výzkumných projektů. V současné době je hlavním vědeckovýzkumným úkolem versologického týmu řešení grantového projektu „Dějiny a teorie českého verše 19. století“.

Tým spolupracuje mimo jiné s Ústavem Českého národního korpusu FF UK, Ústavem teoretické a komputační lingvistiky FF UK, Ústavem formální a aplikované lingvistiky MFF UK nebo s Ústavem ruského jazyka V. Vinogradova RAN.

 

 

Projekty řešené

Grantové:

Dějiny a teorie českého verše 19. století

V rámci grantového projektu P406/11/1825 podpořeného GA ČR, jehož řešiteli jsou Robert Ibrahim a Petr Plecháč, vzniká Korpus českého verše 19. století (KČV). KČV sestává z textů obsažených v České elektronické knihovně, které byly lemmatizovány a fonologicky, morfologicky a metricky anotovány. Fonologická a metrická anotace byla provedena automaticky s využitím počítačového programu Květa, jehož autorem je Petr Plecháč . Získaná data umožní vytvoření unikátní veřejně přístupné Databáze českých meter 19. století, která v sobě bude zahrnovat i data z Thesauru českých meter, a jejíž spuštění se plánuje v průběhu roku 2013. Tato Databáze, obsahující přes 2 miliony veršů, poskytne všem zájemcům detailní informace o verši 19. století – záměrem bylo, aby ji využívali i neversologové, kteří mohou získaná data dle libosti využít při řešení vlastních poetologických, textologických, interpretačních, literárněhistorických apod. bádání. Závěrečným výstupem projektu bude monografie Dějiny a teorie českého verše 19. století.

 

Kolektivní:

Jedním z vědecko-pedagogických záměrů týmu je vydat novou učebnici teorie verše, která by nahradila dosavadní a dnes již zastaralou učebnici Josefa Hrabáka; na jejím vzniku se podílejí Robert Ibrahim, Petr Plecháč a Jakub Říha.

 

Členové týmu:

PhDr. Dalibor Dobiáš, Ph.D. (vedoucí Oddělení literatury 19. století)

Dalibor Dobiáš se zabývá problematikou verše počátků národního obrození, zvláště napětím mezi jeho kulturními motivacemi, potenciálem z předchozích staletí a soudobým překladovým charakterem a v neposlední řadě i jeho jazykovými specifiky. 

 

Robert Ibrahim se zabývá teorií a dějinami českého verše (převážně) 19. století, sémantikou metra a problematikou překládání veršů. Metodologicky vychází z prací českého strukturalismu, výrazněji ho ovlivnila i polská a především ruská teorie verše.

 

Petr Plecháč se zabývá problematikou českého verše a možnostmi jeho automatické analýzy. Metodologicky vychází především z prací českého strukturalismu a americké generativní metriky. 

 

Jakub Říha se zabývá dějinami verše, především rýmem a strofikou.Těžiště jeho práce je v poezii 2. poloviny 19. století (Hálek, Neruda, Vrchlický). Metodologicky vychází z českého strukturalismu, 
podněty čerpá rovněž z francouzské metriky (B. de Cornulier).