Stručné výsledky výzkumu
(Prosinec 2007)
Projekt
Přišli do Bruselu? Reprezentace odborářských zájmů nových členských zemí na úrovni EU
(In Brüssel angekommen? Die gewerkschaftliche Interessenvertretung der neuen Mitgliedsländer auf der EU-Ebebe)
Vedoucí projektu:
Prof. Dr. Heiko Pleines
Forschungsstelle Osteuropa
(Research Centre for East European Studies)
Universität Bremen
Klagenfurter Str. 3
28359 Bremen
Tel.: +49 - 421 – 218 7890
Fax: +49 - 421 – 218 3269
Email: pleines@uni-bremen.de
Národní partneři:
Dr. Monika Čambáliková, Sociologický ústav Slovenksé akademie věd
Email: monika.cambalikova@savba.sk
Joanna Einbock, Koszalin Institute of Comparative European Studies
Email: jeinbock@kices.org
Brigitte Krech, European Consulting – Research (Brüssel)
Email: brigittekrech@yahoo.com
Dr. Zdenka Mansfeldová, Sociologický ústav AV ČR, v.v.i.
Email: Zdenka.Mansfeldova@soc.cas.cz
Finanční podpora: Projekt je realizován s podporou Otto Brenner-Stiftung (pracovník odpovědný za projekt - Dr. Frederik Speidel)
Rada projektu:
Horst Mund, IG Metall Vorstand
Clemens Rode, Friedrich-Ebert-Stiftung
Dr. Jochen Tholen, Institut Arbeit und Wirtschaft, Universität Bremen
Stručné představení projektu
Projekt zkoumal integraci odborů z nových členských zemí – Polska, České republiky a Slovenské republiky do příslušných orgánů Evropské unie. Byl zaměřen především na získání a vyhodnocení poznatků o praktických zkušenostech zástupců odborů.
V létě 2007 byli osloveni zástupci odborů ze všech tří vybraných zemí s cílem získat poznatky o jejich zkušenostech a hodnocení vlastní role v systému reprezentace zájmů na úrovni EU. Kromě toho byli dotázáni členové evropského sociálního dialogu (zástupci odborů a zaměstnavatelů), zástupci EU institucí a experti na jejich názor na úlohu a působení odborů v EU. Pro lepší pochopení a srovnání byli dotázáni také zástupci německých odborů. Celkem bylo provedeno kolem 100 rozhovorů. Tyto rozhovory, které v průměru trvaly jednu hodinu, poskytly rozsáhlé poznatky a pomohly vytvořit poměrně bohatý obraz situace.
Podrobná dokumentace výsledků realizovaných interview byla publikována v německém jazyce v edici pracovních textů, kterou vydává koordinující pracoviště Forschungsstelle Osteuropa (www.forschungsstelle.uni-bremen.de). Na jaře 2008 vyjde v nakladatelství Ibidem ve Stuttgartu v angličtině knižní publikace, která představí výsledky výzkumu.
Hlavní výsledky
Odbory z nových členských zemí považují EU za důležitou a v převážné většině pozitivně hodnotí její vliv na vlastní odborářskou práci. S tím souvisí i přání, aby se dále zvyšoval vliv EU na národní politiku. Nehledě na toto pozitivní hodnocení, odbory ze zkoumaných zemí jsou v Bruselu nadále slabě zastoupeny. Ani jeden odborový svaz z Polska, České republiky nebo Slovenska nemá svou kancelář v Bruselu, i když je trvalé zastoupení zde a působení „na místě“ považováno za velmi důležité. Integraci na úrovni Evropské unie ovšem ztěžují i nedostatečné jazykové znalosti. Z představitelů odborů, pro které je součástí jejich činnosti evropská agenda nebo záležitosti spojené s EU, jich jen necelá čtvrtina ovládá angličtinu. Častější je znalost ruštiny.
Odbory z nových členských zemí EU se podílejí na rozhodovacích procesech na úrovni EU převážně prostřednictvím evropských odvětvových odborových federací a prostřednictvím členství v grémiích EU (v Evropském sociálním dialogu a Evropském hospodářském a sociálním výboru). Pro srovnání je možné uvést, že například velké německé odborové svazy vedou kromě toho přímé konzultace s Evropskou komisí, národními zástupci v Radě ministrů (Radě EU) a v Evropském parlamentu a mají své vlastní zastoupení v Bruselu.
Místo aby se podílely na procesech rozhodování na úrovni Evropské unie, používají odbory z nových členských zemí EU spíše jako podpůrný argument pro svou činnost na národní úrovni (argumentace Evropou). Nutí touto cestou vlády a zaměstnavatele k přejímání evropských standardů a směrnic. Členství v evropských odvětvových odborových federacích v tomto případě slouží jako důležitý zdroj informací.
V současné době jsou představitelé odborů z nových členských zemí s touto situací spokojeni. Vliv odborů na úrovni EU je hodnocen jako dostatečně velký. Spolupráce s evropskou odvětvovou federací je hodnocena převážně kladně. Ve srovnání s tím je kriticky nahlíženo vlastní působení. Mnozí hovoří o vlastní bezvýznamnosti a jen dvě třetiny dotázaných vyjádřily spokojenost s vlastním působením na úrovni EU. Mnohem větší spokojenost je vyjadřována s působením na národní úrovni.
Čím déle se budou odbory z nových členských zemí podílet na rozhodovacích procesech na úrovni EU a čím více se bude úroveň v jejich zemích přibližovat průměru EU, tím více se budou dožadovat práva spolurozhodování při vytváření nových evropských pravidel. Kromě toho, vzhledem k rozšiřování evropské integrace musí odbory ve zvýšené míře koordinovat svoji činnost na evropské úrovni a posilovat zde svoje zastoupení. Oba trendy hovoří pro nutnost konstruktivního začleňování odborů z nových členských zemí do odborářské reprezentace zájmů na evropské úrovni.
Doporučení
Existují různé možnosti lepšího začlenění odborů z nových členských zemí do odborářské reprezentace zájmů na evropské úrovni je možné . Pokusíme se zde shrnout doporučení a návrhy, tak jak zazněly v našich interview. Přitom je třeba rozlišovat hledisko evropských odvětvových odborových federací a hledisko odborů z nových členských zemí.
Z pohledu evropských odvětvových odborových federací je třeba:
Z pohledu odborů z nových členských zemí je třeba: