Vedoucí laboratoře: Michal Dušek
Hlavním experimentálním nástrojem je čtyřkruhový difraktometr Gemini s plošným detektorem Atlas, který slouží k zjišťování struktur monokrystalických látek metodou rentgenové difrakce. Tento moderní přístroj instalovaný na počátku roku 2008 se svojí senzitivitou a rychlostí sběru dat řadí k nejlepším přístrojům dané kategorie a umožňuje vyjímečně přesné měření satelitních reflexí aperiodických látek.
Gemini má dvě rentgenové lampy, s měděnou a molybdenovou anodou, mezi kterými může automaticky přepínat. Molybdenová lampa poskytuje rentgenové záření o vlnové délce 0.71073 Å, které je kolimované pomocí skleněných vláken (kolimátor Mo-Enhance) do tloušťky paprsku 0.3 až 0.8 mm. S tímto zářením můžeme studovat anorganické a organokovové materiály včetně silně absorbujících látek. Měděná lampa poskytuje záření o vlnové délce 1.54184 Å, které je kolimované pomocí tenkovrstvých zrcadel (kolimátor Cu Enhance Ultra) do tloušťky paprsku 0.3 mm. Intenzita takto fokusovaného záření postačuje pro měření organických látek, od malých molekul až po silněji difraktující krystaly proteinů.
Laboratoř rentgenové difrakce na monokrystalech provádí měření a výpočty krystalických struktur na základě vědecké spolupráce pro široké spektrum zájemců z Fyzikálního ústavu, z České Republiky a ze zahraničí. Roční objem změřených materiálů je 400 až 500 vzorků.
Difraktometr Gemini. (1) Goniometrická hlavička se vzorkem; (2) Plošný detektor difraktovaného záření Atlas; (3) Molybdenová rentgenová lampa a kolimátor molybdenového záření; (4) Měděná rentgenová lampa a kolimátor měděného záření; (5) Chladič na plynný dusík; (6) Goniometr pro natáčení vzorku do difrakční polohy
Umístění vzorku na difraktometru Gemini. (1) Goniometrická hlavička; (2) Skleněný vlas, na jehož konci je přilepený vzorek; (3) Kolimátor měděného záření; (4) Kolimátor molybdenového záření; (5) Chladící trubice chladiče na plynný dusík; (6) Lapač primárního paprsku rentgenova záření; (7) Plošný detektor Atlas.
Měřený vzorek v mikroskopu. (1) Krystalek měřeného vzorku o výšce 0.1 mm; (2) Špička skleněného vlasu, na kterém je přilepen vzorek.
Difrakce zaregistrované plošným detektorem. V pravé části obrázku je vidět stín lapače primárního paprsku oproti zvýšenému pozadí od rozptýleného záření.
Copyright © 2008-2010, Fyzikální ústav AV ČR, v. v. i.