Fyzikální ústav Akademie věd ČR

Krátké zprávy

Planetka s tímto předběžným označením byla objevena robotickým dalekohledem o průměru zrcadla 0,45 m observatoře La Sagra v jižním Španělsku v noci z 22. na 23. února 2012 a její existenci vzápětí ještě téže noci potvrdili další astronomové ve Francii a v Arizoně. Planetka tehdy proletěla kolem Země v minimální vzdálenosti asi 2,6 mil. km, tj. 6,8krát dále než je Měsíc.

Již přibližná dráha z prvních pozorovacích nocí ukázala, že se planetka v letošním roce velmi přiblíží k Zemi a jelikož je nyní znám už dostatečně dlouhý oblouk její dráhy, vychází odtud, že planetka doslova prosviští kolem Země rychlostí 22 km/s v pátek 15. února 2013, kdy se ve 20:26 h SEČ přiblíží k povrchu Země na vzdálenost asi 27 tis. km, tj. bude k Zemi blíže než jsou geostacionární družice (36 tis. km nad rovníkem). O tři hodiny dříve protne dráhu Měsíce, ale Měsíc bude v té době od průsečíku drah velmi daleko.

Při průletu bude pozorovatelná ve večerních hodinách na jižní polokouli a posléze v ranních hodinách na severní polokouli jako bodový zdroj s nejvyšší jasnosti mezi 6 a 7 magnitudou, čili bude na vhodných stanovištích viditelná na krátkou dobu i v triedru. Po průletu v minimální vzdálenosti od Země však její pozorovaná jasnost rychle poklesne a dokonce se na chvíli ocitne v zemském stínu.

Rozměr planetky činí asi 45 metrů, takže jde o těleso srovnatelné s Tunguským meteoritem, ale naštěstí Zemi bezpečně mine bez jakýchkoliv následků; pouze dráha planetky se vinou zemské gravitace poněkud změní.

Před průletem u Země se planetka pohybovala po eliptické dráze s přísluním ve vzdálenosti 134 mil. km a odsluním 166 mil. km v oběžné době 366,2 dne a se sklonem dráhy k ekliptice 10°. Po průchodu bude možné přesně spočítat její budoucí dráhu ve Sluneční soustavě, ale už teď je zřejmé, že nás toto těleso v nejbližších desetiletích v žádném případě neohrozí.

Průchod planetky v blízkosti Země (© NASA)

Robotické přehlídky oblohy, jež sledují rovněž dráhy planetek v okolí Země, jsou v současné době velmi početné a používaný software umožňuje rychle spočítat předběžnou dráhu pohybujících se objektů a odhadnout případné riziko srážky. Organizace NASA udržuje ve spolupráci s Laboratoří pro tryskový pohon (JPL) v Pasadeně webovou stránku, na níž jsou vždy uvedeny relativně nejvíce hrozící planetky pro nejbližší desetiletí: http://neo.jpl.nasa.gov/risk/ která se automaticky stále aktualizuje.

Další informace:
http://neo.jpl.nasa.gov/news/news174.html
http://en.wikipedia.org/wiki/2012_DA14

Jiří Grygar

Zsolt Majzik dostal ocenění za nejlepší prezentaci na mezinárodní konferenci: First International Education Forum on Environment and Energy Science konaném ve Waikoloa, Hawaii, USA od 14. do 18. prosince 2012. Pořadatelem byl Tokijský technologický institut a akce se zúčastnilo přes 150 účastníků z Evropy, USA a asijských zemí.

Podrobnosti na http://nanosurf.fzu.cz/best-talk-award-59.html.

Vyšlo nové číslo Newsletteru ELI Beamlines. Naleznete v něm rozhovor s předsedou vlády Petrem Nečasem, reportáž z poklepání základních kamenů ELI Beamlines a HiLASE, informace o nových projektech (Centrum pro inovace a transfer technologií, Postdok a Top ELI), další pokračování seriálu o aplikačním potenciálu laseru (tentokrát v medicíně), dokončení článku o raných pokusech a využití laseru v Československu, statistiky a především řadu informací o dění v projektech ELI Beamlines a HiLASE v posledním období. Newsletter si můžete stáhnou na tomto odkazu.

Od 1.1.2013 dochází k částečné změně způsobu rezervace zimních rekreačních pobytů na chalupách FZÚ v Rokytnici nad Jizerou podporující last minute požadavky na víkendové rekreační pobyty zaměstnanců i s rodinnými příslušníky.

Více informací v „rokytnickém webu“, tzv. Rokytňáku na intranetu (dostupné jen z FZÚ) a na www.fzu.cz/~prihlrok.

Oleg Babchenko, Mgr., doktorand v Diamantové laboratoři Oddělení optických materiálů Fyzikálního ústavu AV ČR v. v. i., získal cenu Dr. Tasilo Prnky za druhé místo v soutěži o nejlepší poster na mezinárodní konferenci NANOCON 2012 (Brno, Česká republika) s více než 300 účastníky.

Cenu Industrie udělilo ministerstvo průmyslu a obchodu firmě ELLA-CS z Hradce Králové za vývoj výrobu a mezinárodně úspěšný prodej krytého samoexpandabilního jícnového stentu ze slitiny s tvarovou pamětí NiTi. Stent je určen k zastavení akutního krvácení z jícnových varixů.

http://www.ceskatelevize.cz/ct24/domaci/204134-ceny-ceska-hlava-ovladli-lekari/
http://www.ellacs.eu/

FZÚ AV ČR, v. v. i. spolupracuje s firmou Ella-CS na výzkumu lékařských implantátů NiTi, včetně výzkumné spolupráce na vývoji krytých jícnových stentů oceněné v letošním ročníku.

http://www.ellacs.cz/steny.html
http://www.youtube.com/watch?v=HxnAcJR9zxo

Ve dnech 23. 10. - 26. 10. 2012 proběhla řada akcí k 20. výročí vstupu České republiky do mezinárodní laboratoře pro fyziku částic CERN (sídlí v Ženevě). Podrobná informace o těchto akcích je uvedena na webových stránkách Výboru pro spolupráci ČR s CERN.

Česká replublika a CERN

V období mezi lednem a květnem 2012 pracovníci projektu HiLASE vytvořili 167 stránkový dokument STDR (Scientific and Technical Design Report), který obsahuje detailní návrhy řešení laserových systémů pro oba výzkumné programy. Aby bylo dosaženo maximální objektivity a byl získán cenný pohled zvenčí, byli vybráni a osloveni nezávislí experti s dlouholetými zkušenostmi v daném oboru a požádáni o kritické zhodnocení dokumentu STDR. Hodnocení STDR bylo završeno setkáním členů expertního panelu s týmem projektu HiLASE na půdě Fyzikálního ústavu AV ČR ve dnech mezi 24. 7. až 3. 8. 2012.

Celý článek na stránkách HiLASE.

RNDr. Pavel Galář úzce spolupracující s FZÚ AV ČR získal první místo oceněné diplomem a hodnotnými dary v soutěži mladých vědců na XII. pracovním setkání fyzikálních chemiků a elektrochemiků v Brně.

Dne 17. 5. 2012 zemřela dlouholetá pracovnice Fyzikálního ústavu PhMr. Olga Křepelová, která vice než 40 let pracovala v Sekci fyziky elementárních částic.

Copyright © 2008-2010, Fyzikální ústav AV ČR, v. v. i.