Oddělení molekulární imunologie

Václav Hořejší

Imunitní systém je založen na několika typech bílých krvinek, které jsou schopny rozpoznat, že je v jejich okolí něco v nepořádku, a že je proti možnému nebezpečí potřeba zasáhnout. Buňky imunitního systému rozeznávají potenciální nebezpeží pomocí řady rozpoznávacích molekul na svém povrchu (tzv. receptory). Po navázání nějaké cizorodé látky na příslušný receptor je do buňky předán signál, který může vyvolat patřičnou obrannou reakci (např. produkci protilátek, změnu vlastností buňky („diferenciaci“) tak, aby mohly ničit nebo izolovat vetřelce. Někdy jsou tyto signalizační mechanismy porouchané a fungují buď příliš málo nebo naopak zbytečně intenzivně, což vede k různým chorobám (imunitní nedostatečnosti, alergie, autoimunitní choroby)

Naše laboratoř se zabývá molekulárními detaily složitých signalizačních dějů používaných receptory buněk imunitního systému. Objevujeme nové proteinové molekuly, které se signalizace účastní nebo ji regulují.

Jako zásadní nástroje pro naši práci používáme tzv. monoklonální protilátky produkované tzv. hybridomovými buňkami, které si v naší laboratoři připravujeme (viz Research). Mnohé z těchto monoklonálních protilátek jsou užitečné i pro praktické účely (např. diagnostika některých typů leukemií). Máme proto úzkou spolupráci s biotechnologickými firmami, které tyto „vedlejší produkty“ našeho základního výzkumu úspěšně komercializují.

 

Podrobnější informace jsou k dispozici v angličtině.