Vyhledávání

Celý intranet Aktuální oblast


Academia 

Otevřená věda

otevrena.jpg

Akademický bulletin

abicko

projekt BIOCEV

biocev-logo-color-horizontal.jpg

Více o projektu

 

projekt ALISI

ALISI

Optonika 2011

Akademie věd ČR  › Vědní oblasti  › Vědy o neživé přírodě  › Aktuality

Aktuality

Od hlavy komety PanSTARRS

8.4.2013

/sys/galerie-obrazky/news-2013/Vitezna_CAM_brezen2013_Horalek.jpg

Česká astrofotografie měsíce
 
Vítěz březnového kola soutěže Česká astrofotografie měsíce Petr Horálek zachytil kometu, která se ke Slunci, tedy i k Zemi, přiblížila poprvé. Její původní oběžná doba přes 10 milionů let se nyní výrazně zkrátí. Další návštěvou nás PanSTARRS poctí již za „pouhých“ 109 466 let. Přísluním prošla 10. března 2013, vzdálena od Slunce necelou třetinu vzdálenosti Země od naší mateřské hvězdy, tedy přibližně 45 milionů kilometrů. Tato vlasatice se vyznačuje výrazným prachovým ohonem. Podrobnosti naleznete v tiskové zprávě.

Neutrinový Experiment NOvA zaznamenal první částice

4.4.2013

Experiment NOvA, jehož detektor se po dokončení stane nejúčinnějším neutrinovým detekčním zařízením na území USA, zaznamenal první třírozměrné dráhy prolétávajících částic. V Česku na tomto experimentu úspěšně spolupracuje tým fyziků, inženýrů a techniků z ČVUT, Fyzikálního ústavu AV ČR a Univerzity Karlovy. Spolupráce je finančně podporována programem INGOII MŠMT. Po dokončení první části detektoru začali vědci zaznamenávat první data o průletech částic ze spršek kosmického záření, neustálého toku částic přilétajících do zemské atmosféry z vesmíru.

Akademie věd ČR nabízí spolupráci Siemensu

26.3.2013

Možnost spolupráce Akademie věd ČR s nadnárodní společností Siemens se otevírá po návštěvě člena představenstva tohoto globálního elektronického koncernu Klause Helmricha ve dvou špičkových pracovištích AV ČR. Právě on totiž ve firmě Siemens zodpovídá za výzkumné a vývojové aktivity. V doprovodu předsedy AV ČR prof. Jiřího Drahoše a dalších odborníků naší nejvýznamnější vědecké instituce se v pondělí 25. března 2013 mimo jiné seznámil s vývojem nové generace biosenzorů v Ústavu fotoniky a elektroniky (ÚFE) AV ČR a s výzkumem „materiálu budoucnosti“ – grafenu – v Ústavu fyzikální chemie J. Heyrovského (ÚFCHJH) AV ČR.

Kometa PanSTARRS je viditelná na obloze

15.3.2013

/sys/galerie-obrazky/news-2013/130315-kometa-panstarrs-je-viditelna-na-obloze.jpg

Jasnou kometu C/2011 L4 PanSTARRS můžeme od poloviny března pozorovat nízko nad západním obzorem. Na severní oblohu se tento objekt dostal krátce po průchodu přísluním, ke kterému došlo 10. března 2013. Pro pohled na jasnou kometu bude zapotřebí najít si pozorovací stanoviště s odkrytým západním až severozápadním obzorem. Kometa bude v druhé dekádě března jasná jako hvězdy ve „Velkém voze“ a očima by mohla být pozorovatelná ještě do počátku dubna. Nejlepší pohled na její ohon ovšem nabídne malý dalekohled, například myslivecký triedr. Více v tiskové zprávě.

Nová Laboratoř nanotechnologie v ÚFE AV ČR

14.3.2013

/sys/galerie-obrazky/news-2013/130314-nova-laborator-nanotechnologie-v-ufe-avcr.jpg

Nová Laboratoř nanotechnologie zahájila provoz v Ústavu fotoniky a elektroniky (ÚFE) Akademie věd ČR v Praze. Jejího slavnostního otevření se ve čtvrtek 14. března 2013 zúčastnil předseda AV ČR prof. Jiří Drahoš a další hosté z pracovišť AV ČR a vysokých škol. Po přivítání ředitelem ÚFE AV ČR doc. Jiřím Homolou představil tento projekt zástupce ředitele ústavu pro technické otázky Ing. Karel Chadt. Přístrojové vybavení Laboratoře nanotechnologie se opírá o elektronový litograf a rastrovací elektronový mikroskop s iontovým dělem a modulem pro hmotnostní spektrometrii sekundárních iontů (FIB-SEM-SIMS).

Tokamak COMPASS dosáhl světových parametrů

6.3.2013

Očekávání spojená s nově instalovaným tokamakem COMPASS se na sklonku loňského roku podařilo velmi úspěšně splnit týmu vědců a techniků Ústavu fyziky plazmatu Akademie věd ČR. Ve čtvrtek 29. listopadu 2012 byl v tomto zařízení poprvé dosažen režim s vysokým udržením plazmatu, mezi odborníky známý jako H-mod. Během tohoto režimu skokově vzrůstá kvalita udržení vysokoteplotního plazmatu v magnetickém poli, a to přibližně dvakrát. Z hlediska mezinárodního koordinovaného výzkumu termojaderné fúze jde o klíčový výsledek.

Plejády na vítězné astrofotografii měsíce

6.3.2013

/sys/galerie-obrazky/news-2013/Vitezna_CAM_unor2013_Bardon.jpg

Teleskopy nahlížíme do tajemství téměř tří tisíc hvězd, které tuto otevřenou hvězdokupu Plejády tvoří. Ty se nacházejí v oblasti s průměrem přibližně 13 světelných let. Vzdáleny 400 světelných let se právě prodírají obrovským prachovým mračnem. O jeho existenci víme zejména díky rozptylu světla hvězd kupy na drobounkých částicích, což způsobuje namodralý nádech viditelné reflexní mlhoviny. Stáří hvězdokupy bylo odhadnuto na 100 milionů roků. Právě Plejády zachytil na svém vítězném snímku únorového kola soutěže Česká astrofotografie měsíce amatérský astronom Zdeněk Bardon. Podrobnosti naleznete v tiskové zprávě.

Čeští astronomové jako jediní spočítali dráhu planetky nad Uralem

25.2.2013

Jako první a zatím jediní na světě spočítali pracovníci Oddělení meziplanetární hmoty Astronomického ústavu AV ČR v Ondřejově přesnou dráhu letu tělesa, jehož pád v okolí ruského Čeljabinsku vyděsil v polovině února tamní obyvatele. Čeští astronomové publikovali rigorózně určenou dráhu tohoto tělesa v atmosféře Země i jeho dráhu ve Sluneční soustavě, po které přiletělo. Práce byla zveřejněna v telegramu Mezinárodní astronomické unie. Jedná se o největší zaznamenaný objekt, který zasáhl Zemi od tzv. Tunguzského meteoritu v roce 1908. Podrobnosti naleznete v tiskové zprávě.

Čeští vědci zkoumají obří sesuvy na Kanárských ostrovech

21.2.2013

První etapu budování monitorovací sítě obřího sesuvu na El Hierru, nejmenším z Kanárských ostrovů, dokončili na počátku února odborníci z Oddělení inženýrské geologie Ústavu struktury a mechaniky hornin (ÚSMH) AV ČR. Tyto práce jsou financovány z prostředků grantu National Geographic Society a Waitt Institute. Pobřežní a podmořské sesuvy u vulkanických ostrovů jsou největší známé sesuvy na Zemi. Na Kanárských ostrovech k nim docházelo poměrně pravidelně v průběhu posledních 300 tisíc let a pravděpodobně při nich vznikly i velké vlny tsunami.

Planetka 2012 DA14 prolétne kolem Země

14.2.2013

/sys/galerie-obrazky/news-2013/130214-planetka-2012-DA14-proletne-kolem-zeme.jpg

Blíže než Měsíc, a dokonce pod orbitami geostacionárních družic bude v pátek 15. února 2013 kolem nás prolétávat planetka 2012 DA14. Ke srážce se Zemí ovšem zcela jistě tentokrát nedojde.Pokud budeme správně připraveni, vyzbrojeni informacemi a příslušnou technikou, máme šanci se na zajímavý úlomek skály řítící se kolem naší planety alespoň krátce podívat. Planetka bude totiž v dosahu malých dalekohledů, které mají k dispozici i amatérští astronomové. Jen ti, kteří budou přesně vědět, kam se dívat a co hledat, mohou zaznamenat úspěch. Podrobnosti naleznete v tiskové zprávě.

Výzkum hrobky a ostatků Tychona Braha

5.2.2013

Výstava v sídle Akademie věd ČR
 
Výstavu „Výzkum hrobky a ostatků Tychona Braha“ pořádá ve dnech 12.–22. února 2013 ve foyer budovy Akademie věd  ČR v Praze Ústav jaderné fyziky AV ČR. Expozice představí výsledky rozsáhlé spolupráce archeologů, antropologů, historiků, lékařů, fyziků, chemiků a konzervátorů z akademických pracovišť, vysokých škol a dalších institucí v rámci dánsko-českého projektu. Výstava poskytne zajímavé informace o pobytu Tychona Braha v Praze, o prvním otevření jeho hrobky v roce 1901 a také o archeologickém a antropologickém výzkumu a zkoumání pohřebních textilií při otevření hrobky v roce 2010.

Ve víru tajemství galaxie M83

1.2.2013

Česká astrofotografie měsíce
 
Galaxie M83, kterou astronomové nazývají „Jižní větrník“, dělá vskutku tomuto jménu čest. Lze ji sice pozorovat již triedrem v souhvězdí Hydry, ovšem krásu mohutné spirály nám přiblíží až velký dalekohled. Patří k nejbližším a nejjasnějším objektům na naší obloze. I když ve světě internetu můžeme nalézt mnoho jejích barevných portrétů, vítězný snímek lednového kola soutěže Česká astrofotografie měsíce tuto barevnost postrádá. Nebyl totiž jejím autorem, Kamilem Hornochem, pořízen za účelem potěchy oka, nýbrž z důvodů čistě vědeckých. Více v tiskové zprávě.

Český matematik získal prestižní grant ERC

23.1.2013

Prof. RNDr. Eduard Feireisl, DrSc., z Matematického ústavu (MÚ) AV ČR byl oceněn Evropskou radou pro výzkum (ERC) za výsledky dosažené v matematickém modelování pohybu a výměny tepla v plynech. Jako jediný z českých zástupců letos získal finanční podporu v rámci prestižní soutěže „ERC Advanced Grants“ (AdG2012), vypsané pro zkušené výzkumné pracovníky. Prof. Feireisl uspěl s projektem „Mathematical Thermodynamics of Fluids“ a po Josefu Michlovi (2008), Detlefu Schröderovi (2008) a Tomáši Jungwirthovi (2011) je teprve čtvrtým držitelem AdG v České republice.

archiv