Oficiální časopis Akademie věd ČR

 


NEWSLETTER

Máte-li zájem o zasílání zpravodaje AB, napište nám svou e-mailovou adresu:

Archiv

Oznámení o obhajobách

18.4.2013

Obhajoba disertační práce Mgr. Jiřího Dědečka, CSc., s názvem Lokalizace a distribuce atomů hliníku ve skeletu křemíkem bohatých zeolitů se uskuteční 29. května 2013 v 10:00 hodin před komisí „Fyzikální chemie“ v Ústavu fyzikální chemie J. Heyrovského AV ČR, v. v. i.

Seminář k hodnocení vědy a výzkumu

17.4.2013

evaluace_vyzkumu_perex.jpgKnihovna Akademie věd ČR připravila 17. dubna 2013 ve spolupráci se společností Thomson Reuters Research Evaluation Seminar 2013, na němž představitelé AV ČR, vysokých škol a Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy diskutovali o hodnocení vědy a výzkumu. Jak uvedl ředitel pořádající instituce Martin Lhoták, jde o aktuální a ožehavé téma. A to rovněž v souvislosti s projektem IPN Metodika, který má za cíl vytvořit efektivní systém veřejné podpory výzkumu, vývoje a inovací. Podle předsedy Akademie věd Jiřího Drahoše, který jednání v sídle AV ČR na Národní třídě v Praze zahájil, je přirozené, že se vláda ČR podobně jako i vrcholné orgány jiných zemí zajímá o metody, jak efektivně vynakládat na vědu a výzkum veřejné prostředky: „Politici však chtějí mít hodnocení vědy a výzkumu co nejvíce jednoduché, dokonce bych řekl primitivní a objektivní jen zdánlivě – tedy sčítat body a přepočítávat je na peníze. Marně přemýšlím, jak by se vědci nechali přesvědčit, že jednoduché statistiky zohlední kvalitu jejich bádání, aniž by se např. využilo bibliometrických dat či metody peer review.“

Cena Z. P. Bažanta pro inženýrskou mechaniku

17.4.2013

Česká společnost pro mechaniku udělila v roce 2012 Cenu Z. P. Bažanta pro inženýrskou mechaniku spojenou s finanční odměnou 1200 USD prof. Miroslavu Baldovi za jeho přínos k dynamice rotorů velkých turbosoustrojí, za teoretické odvození a experimentální potvrzení vlivu pružných podpor na kritické otáčky rotorů. Jím odvozené teoretické poznatky se staly základem metodiky pro diagnostiku a řešení krizových stavů turbosoustrojí velkých výkonů. Cena se uděluje každoročně. Statut ceny naleznete na webových stránkách České společnosti pro mechaniku.

Výběrové řízení na ředitele Filosofického ústavu

17.4.2013

Rada Filosofického ústavu AV ČR, veřejné výzkumné instituce, vyhlašuje veřejné výběrové řízení na obsazení funkce ředitele/ředitelky pracoviště. Požadavky: vysokoškolské vzdělání a vědecká kvalifikace v některém z oborů činnosti ústavu; dosažení vědecké nebo vědecko-pedagogické hodnosti (tj. některé z hodností CSc., Ph.D. či ekvivalentní, příp. doc./prof.); praxe v oboru; l zkušenosti s organizací a řízením vědecké práce; l morální bezúhonnost; splnění podmínek pro výkon funkce uvedených v § 17 odst. č. (4)–(6) zákona č. 341/2005 Sb.

České technologie na pomoc při záplavách v Buenos Aires

16.4.2013

Pražský program pro téměř třicítku zástupců členských zemí sdružených v Asociaci evropských vědeckých novinářů (European Union of Science Journalists’s Association – EUSJA), který redakce Akademického bulletinu uspořádala v polovině března, se již od počátku setkává se zahraničními ohlasy. O úspěšné akci mezi prvními referoval například švédský novinář Kaianders Sempler v článku pro časopis NyTeknik, v němž se inspiroval přednáškou Milana Hájka z Ústavu chemických procesů AV ČR o využití mikrovlnných technologií pro sušení knih zničených při povodních v roce 2002. Příspěvek včetně ilustrace s motivem pražských povodní nalezl odezvu dokonce až v Argentině, kterou začátkem dubna 2013 zasáhly bleskové záplavy. Ani v tomto případě nebyly ničivého živlu uchráněny knihy, a to na univerzitě v Buenos Aires (Universidad Nacional de San Martín), jejíž vedení na základě článku v NyTeknik požádalo Ústav chemických procesů AV ČR o odbornou spolupráci na jejich záchraně. Podle slov Milana Hájka z ÚCHP AV ČR byla zahájena pomoc a spolupráce při záchraně 4000–6000 zatopených knih, které jsou nyní uchovány v zamrzlém stavu.

Oznámení o obhajobách

15.4.2013

Obhajoba disertační práce RNDr. Radka Mikuláše, CSc., s názvem Fossil behaviour related to specific substrates: a review of the phanerozoic fossil record se koná 22. května 2013 v 11:00 hod. před komisí Geologické vědy v Geologickém ústavu AV ČR, v. v. i.

Jihočeské Univerzitní a Akademické centrum transferu technologií

12.4.2013

Jihočeská univerzita v Českých Budějovicích (JU) a Biologické centrum AV ČR (BC) naplno rozjíždějí procesy komercializace a transferu znalostí. Tyto dvě nejvýznamnější výzkumné organizace v Jihočeském kraji založily společně, díky projektu financovanému z Operačního programu Výzkum a vývoj pro inovace, Jihočeské Univerzitní a Akademické centrum transferu technologií (JCTT).

Výběrové řízení

9.4.2013

Ředitelka Slovanského ústavu AV ČR, v. v. i., v Praze vypisuje výběrové řízení na místo – pracovník vědy a výzkumu v oboru paleoslovenistika (50%). Podmínkou je ukončené magisterské studium filologického zaměření, zahájené doktorské studium, znalost staroslověnštiny, dalšího slovanského jazyka a staré řečtiny. Lexikografická praxe s paleoslovenistickým zaměřením výhodou. Písemné přihlášky s profesním životopisem, přehledem praxe a kopiemi dokladů o získané kvalifikaci zašlete nejpozději do 30. května 2013 na adresu Slovanského ústavu AV ČR, v. v. i., s označením „Konkurz“.

NEzaBZUČÍ aneb Vážky v letu

8.4.2013

V prostorách Malé galerie vědeckého obrazu MFF UK v Praze bude od 10. dubna do 6. června 2013 k vidění výstava NEzaBZUČÍ, na níž Martin Černý představí 12 makrofotografií vážek zachycených v letu. O vážkách a jejich fotografování se dozvíte více na vernisáži, která se uskuteční 9. dubna 2013 v 17:30 hodin. Autor snímků je odborný asistent na Přírodovědecké fakultě UK v Praze a věnuje se hydrobiologii (sladkovodní ekologii), zejména zooplanktonu (perloočky, buchanky a jim podobné minibreberky) a vážkám. Více na www.dragonflies.cz.

Chemické divadélko v ACPD Mazánek

8.4.2013

V Akademickém centru předškolních dětí Mazánek, jehož zřizovatelem je SSČ AV ČR, v. v. i., uspořádala 25. března 2013 v rámci popularizačního a vzdělávacího projektu Tři nástroje Květa Stejskalová z Ústavu Jaroslava Heyrovského AV ČR akci Posviť si citronem na duhu. Děti se zde mohly krátce seznámit s profesí vědce, s jeho pracovními pomůckami a s tím, že součástí našeho okolního světa je také chemie a k čemu nám může sloužit.