technologická analýza, vyhodnocení a interpretace textilních fragmentů
(PhDr. Březinová Helena Ph.D.)

Pozůstatky původních pravěkých nebo středověkých textilií, tedy výrobků zhotovených různými technikami z textilních vláken, se v archeologických nálezech objevují v několika různých formách – jako samostatné fragmenty, jako zmineralizované fragmenty dochované na kovovém předmětu nebo jako otisky na keramice či jiném materiálu. Stupeň a kvalita zachování, a tedy i úroveň výpovědní hodnoty textilie, závisí na mnoha okolnostech a podmínkách, z nichž nejdůležitější je právě forma dochování, druh materiálu předmětu, na němž je textilní zbytek dochován, druh textilních vláken, z nichž byla textile zhotovena, a rovněž způsob vyzvednutí, ošetření a uchování textilního nálezu.

Základem zpracování textilních nálezů je provedení technologického rozboru každé jednotlivé nalezené textilie, v jehož rámci se určuje stav dochování textilie, typ textilie, počet dochovaných fragmentů, jejich rozměry, barva, tkalcovská vazba, dostava, zákrut a tloušťka nití, použitá textilní surovina. Technologický rozbor se u textilních fragmentů dochovaných na kovovém předmětu provádí před konzervací kovu, u samostatně dochovaných textilií po jejich základním vyčištění a ošetření.

Výsledky textilnětechnologického rozboru informují o použitých surovinách a textilních technikách a jsou důležité především pro poznání úrovně a způsobu zhotovování tkanin a jiných textilií v různých historických obdobích. Zpracování a vyhodnocení textilních nálezů, zejména početnějších souborů textilních pozůstatků z jednotlivých lokalit, přináší možnost interpretace původní funkce textilie, což umožňuje poznání různých způsobů využívání textilních výrobků, a může přispět rovněž k interpretaci nálezového celku.

 

 �

Obr. 1. Detail textilního fragmentu na bronzovém předmětu (foto ArÚ).

 

Obr. 2. Detail textilního fragmentu na železném předmětu (foto ArÚ).

 

Obr. 3. Detail struktury středověké textilie (foto ArÚ).