Vyhledávání

Celý intranet Aktuální oblast


Kalendář akcí

Dnes < 2013 >  < červen > 
Po Út St Čt So Ne
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30

Akademický bulletin

abicko

Videa ze světa vědy

videoprezentace-blok-bgd.jpg

Academia 

projekt BIOCEV

biocev-logo-color-horizontal.jpg

Více o projektu

 

projekt ALISI

ALISI

Superlaser ELI

ELI.jpg

projekt CZECHGLOBE

CzechGlobe

Více o projektu

 

Cyril a Metoděj - 1150 let

cyril-a-metodej-1150-let-logo.jpg

TITUL.jpg

Vítejte na stránkách Akademie věd České republiky,

veřejné neuniverzitní výzkumné instituce, kterou tvoří soustava vědeckých pracovišť. Svou činnost vyvíjí v souladu se zákonem č. 283/1992 Sb., o Akademii věd České republiky (AV ČR) a dalšími právními předpisy. Výzkum prováděný AV ČR usiluje o rozvoj poznání na mezinárodní úrovni, respektuje však přitom aktuální potřeby české společnosti. Nejvyšším samosprávným orgánem AV ČR je Akademický sněm. Výkonným orgánem AV ČR je Akademická rada v čele s předsedou AV ČR. Jejím stálým poradním orgánem je Vědecká rada, která se zabývá vědní politikou AV ČR. Tyto celoakademické orgány jsou voleny vždy na čtyřleté období.
 

Seminář Poslanecké sněmovny PČR a Akademie věd ČR o nerostných surovinách

30.5.2013

Cyklus odborných seminářů zaměřených na význam vědeckých poznatků pro konkurenceschopnost naší země zahájily ve čtvrtek 30. 5. 2013 Akademie věd ČR a Poslanecká sněmovna PČR, která k tomuto účelu nabídla své prostory. Tématem prvního semináře byly „Nerostné suroviny v ČR – co udělat pro jejich využití“. Záštitu nad akcí převzal předseda hospodářského výboru PSP ČR Ing. Milan Urban, jenž měl společně s místopředsedou AV ČR RNDr. Janem Šafandou, CSc., úvodní slovo. Seminář moderoval RNDr. Radek Mikuláš, CSc., z Geologického ústavu AV ČR. Souběžně byla ve foyeru zasedací síně PS PČR otevřena výstava „Užitečná věda – 20 let Akademie věd ČR“.

více zde

Brno má nové výzkumné centrum ALISI

31.5.2013

/sys/galerie-obrazky/news-2013/130531-alisi.jpg

Laboratoře posouvají experimentální možnosti k fyzikálním mezím

Aplikační laboratoře pokročilých mikro- a nanotechnologií ALISI zahajují svoji činnost v Brně-Králově Poli. Vzniklo zde nové vědecko-výzkumné centrum, kde se bude téměř 80 vědců věnovat zejména studiu diagnostických metod a pokročilých technologií, rovněž však i spolupráci s průmyslem. Projekt ALISI realizoval Ústav přístrojové techniky (ÚPT) AV ČR. Laboratoře umožní další rozvoj historicky nejúspěšnějších výzkumných aktivit ÚPT AV ČR v oblastech laserových technologií, magnetické rezonanční tomografie a zejména elektronové mikroskopie. Podrobné informace naleznete v tiskové zprávě a v tomto článku.

více zde

Nejstarší staroslověnský rukopis psaný cyrilicí představen v AV ČR

30.5.2013

/sys/galerie-obrazky/news-2013/29_5_2013_Supraslsk-kodex_foto2.jpg

„Bulharský Codex Suprasliensis z 10. století v kontextu byzantsko-slovanských vzájemných vztahů“ je název výstavy, kterou pod záštitou předsedy AV ČR prof. Jiřího Drahoše pořádá v sídle Akademie věd ČR v Praze (informační centrum ICAVI) Bulharské velvyslanectví v Praze a Středisko společných činností AV ČR. Pražskou část této putovní výstavy (30. 5.–28. 6. 2013), která je spojena s 1150. výročím velkomoravské mise sv. Cyrila a Metoděje a česká veřejnost ji už mohla v květnu vidět v prostorách Slovanského hradiště v Mikulčicích, zahájila 29. 5. bulharská viceprezidentka Margarita Popova.

více zde

Nečekaný objev pravěkého osídlení v Chrudimi

29.5.2013

/sys/galerie-obrazky/news-2013/130529-ARUP_1305_proAV.jpg

Záchranný archeologický výzkum, který od počátku března 2013 vede pražský Archeologický ústav AV ČR v lokalitě rekonstruovaného hotelu Bohemia v Chrudimi, doložil, že počátky středověkého osídlení v tomto místě sahají až do 14. století. Překvapivý byl však nález pravěkého osídlení. Zjištěny byly dvě jámy z nejmladší fáze kultury s lineární keramikou, tzv. šáreckého typu (cca 4900 př. n. l.). Pro archeology byl tento objev nečekaný, neboť nositelé této kultury si obvykle pro svá sídliště vybírali místa se sprašovým podložím, které zde zcela scházejí. Podrobné informace naleznete v tiskové zprávě.

více zde

Evropský projekt ELI: stavba začíná

24.5.2013

/press/sys/galerie-obrazky/obrazky-novinky/091125_343_FINAL_cam01.jpg

Další důležité kroky nutné k tomu, aby v Dolních Břežanech u Prahy vzniklo světově ojedinělé multifunkční laserové centrum ELI Beamlines, učinil Fyzikální ústav AV ČR. V pátek 24. května 2013 byl v sídle Akademie věd ČR v Praze představen vítěz soutěže o zhotovitele hlavní fáze stavby laserového centra, sdružení společností Metrostav, VCES a OHL ŽS. Oznámen byl i nový klíčový partner projektu – špičkové americké výzkumné centrum Lawrence Livermore National Laboratory. Američtí specialisté budou ve spolupráci s českými kolegy vyvíjet unikátní laserový systém v hodnotě 1,1 mld. Kč. Více informací v tiskové zprávě.

více zde

Výstava o životě Jaroslava Vrchlického

24.5.2013

/sys/galerie-obrazky/news-2013/130527-jaroslav-vrchlicky.jpg

K 160. výročí narození a 100. výročí úmrtí Jaroslava Vrchlického připravili pracovníci Ústavu pro českou literaturu AV ČR ve spolupráci s kolegy z Památníku národního písemnictví a Literární akademie – Soukromé vysoké školy Josefa Škvoreckého zajímavou výstavu ve foyeru budovy Akademie věd ČR v Praze na Národní třídě. Zahájena bude v pondělí 27. května v 17 hodin a veřejnost si ji může prohlédnout až do 14. června 2013. Společně se stěžejními obdobími Vrchlického života expozice představuje i vybrané okruhy z  umělcova rozsáhlého básnického a překladatelského díla.

více zde

L´Oréal-UNESCO Pro ženy ve vědě 2013

24.5.2013

Stipendijní program L´Oréal-UNESCO Pro ženy ve vědě, který již sedmým rokem podporuje práci nadaných českých vědkyň, letos ocenil přínosné výzkumné projekty z oblasti medicíny a matematiky. Tři čtvrtě milionu korun si tentokrát rozdělily Ing. Lubomíra Balková, Ph.D. (aplikace kombinatoriky v kryptologii, praktické využití např. při ochraně kreditních karet), PharmDr. Martina Čečková, Ph.D. (lékové transportéry chránící plod před toxickými látkami) a MUDr. Eva Froňková, Ph.D. (brzká diagnóza imunitních defektů). Podrobné informace naleznete v tiskové zprávě.

více zde

Sledujte vzácné seskupení tří planet

23.5.2013

/sys/galerie-obrazky/news-2013/130524-sledujte-vzacne-seskupeni-tri-planet.jpg

Na konci měsíce, zejména pak mezi 24. a 28. květnem 2013, budeme moci nízko nad západním obzorem pozorovat vzácnou trojitou konjunkci planet. Vždy okolo 21.30 h se v uskupení fotogenického trojúhelníku ukáže Jupiter, Venuše a Merkur, je však třeba si najít velmi dobře odkrytý severozápadní a západní obzor. Konjunkce planet vzniká projekcí těchto těles do těsné blízkosti na obloze. V prostoru tato tělesa leží spolu se Zemí téměř v přímce a my tak můžeme sledovat jejich úhlové přiblížení. Dalšího takového úkazu se znovu dočkáme až v roce 2015. Podrobné informace naleznete v tiskové zprávě.

více zde

Půl století vědecké činnosti Ústavu živočišné fyziologie a genetiky AV ČR

21.5.2013

/sys/galerie-obrazky/news-2013/130523-TZ-50-let-UZFG.jpg

Kulaté jubileum si letos připomíná Ústav živočišné fyziologie a genetiky (ÚŽFG) Akademie věd ČR – 50 let od zahájení své vědecké činnosti. Její hlavním podstatou je studium unikátních vlastností divokých, domácích i laboratorních zvířat. Jako den oslav byl vybrán čtvrtek 23. května 2013, kdy se v prostorách areálu ústavu v Liběchově dopoledne uskuteční minikonference spojená s prezentací laboratoří ÚŽFG AV ČR, odpoledne pak budou oceněni vynikající pracovníci ústavu. Pozvaní hosté si též mohou prohlédnout výzkumný areál a slavnostní program bude zakončen zahradním rautem.

více zde

XIX. valné shromáždění Učené společnosti ČR

20.5.2013

Členové Učené společnosti ČR se sešli v pondělí 20. května 2013 na svém XIX. valném shromáždění. Již tradičně se konalo v pražském Karolinu a bylo spojeno s předáváním medailí a cen Učené společnosti ČR z rukou jejího předsedy prof. Petra Pokorného. Dopolední zasedání ve Velké aule bylo zakončeno přednáškou anglického vědce Philipa Balla „Curiosity – how science became interested in everything“. Odpolední blok, jenž se pod názvem „Biomedical research – and where it goes“ konal ve Vlasteneckém sále, moderoval bývalý předseda a nyní místopředseda Učené společnosti ČR prof. Václav Pačes.

více zde

České oblasti tmavé oblohy se 18. května představí veřejnosti

16.5.2013

/sys/galerie-obrazky/news-2013/130516-astronomicky-den.jpg

 

Na území České republiky jsou dvě oblasti tmavé oblohy a obě jsou mezinárodní. Jizerská oblast tmavé oblohy je česko-polská a byla založena v roce 2009. Spoluzakládající institucí je také Astronomický ústav AV ČR. Beskydská oblast tmavé oblohy je česko-slovenská (založena 2013). V sobotu 18. května 2013 se obě oblasti představí veřejnosti. Na Jizerce v Jizerských horách a na Gruni v Beskydech proběhnou Astronomické dny pro veřejnost. Program je zdarma a každý je vítán. Více naleznete v tiskové zprávě.

 

více zde

Electrospunra 210 pomáhá nahrazovat kostní tkáň

15.5.2013

/sys/galerie-obrazky/news-2013/130515-electrospunra.jpg

Nový unikátní přístroj v ÚSMH AV ČR
K přípravě nanovláken slouží již několik měsíců v Oddělení kompozitních a uhlíkových materiálů Ústavu struktury a mechaniky hornin Akademie věd ČR v Praze unikátní přístroj Electrospunra 210. Zařízení, které umožňuje přípravu všesměrných, orientovaných a koaxiálních nanovláken pro různé aplikace, zakoupil ústav koncem loňského roku v Singapuru. V současnosti se na něm připravují nanovlákna na bázi přírodních kolagenových prekurzorů a biodegradabilních alifatických polyesterů pro konstrukci biokompozitů jako náhrad kostní tkáně.

více zde

S mobilem na hodinu fyziky?

13.5.2013

/sys/galerie-obrazky/news-2013/130513-s-mobilem-na-hodiny-fyziky.jpg

Netradiční prezentace Ústavu termomechaniky AV ČR
Velice atraktivní formu zvolil pro představení své výzkumné činnosti Ústav termomechaniky AV ČR, když v květnu instaloval ve výloze Knihkupectví Academia na rohu Václavského náměstí a Vodičkovy ulice v Praze unikátní interaktivní výstavu. Ta chce především mladým lidem a studentům přiblížit některé oblasti aplikované fyziky zkoumané na tomto pracovišti Akademie věd ČR. Najdete zde několik zajímavých exponátů, například robota, část letadla, turbínovou lopatku či zářící plazmový oblouk. U každého artefaktu je otázka s příslušnou webovou adresou a QR kódem odpovědi.

více zde

Více aktualit...