|

The official magazine of the ASCR

 


Important links

International cooperation

 

ESO

EUSCEA

AlphaGalileo

WFSJ

EUSJA General Assembly

eusja.jpg EUSJA General Assembly
& EUSJA Study Trip

Prague, Czech Republic
March 14–17, 2013

Hrad Bečov jako fakultní památkový objekt

Dosavadní spolupráci mezi Národním památkovým ústavem a Univerzitou Karlovou v Praze, Pedagogickou fakultou stvrdila smlouva, kterou 29. května 2013 podepsali představitelé obou institucí. SHZ Bečov a Pedagogická fakulta UK tímto aktem navazují na společné aktivity, rozvíjené od roku 2008, kdy studenti a pedagogové získali poprvé možnost připravit a realizovat vzdělávací programy v unikátním prostředí středověkého hradu. "Ukázalo se, že jde o skvělou příležitost, jak propojit památkovou péči s přípravou budoucích učitelů,“ uvedla proděkanka pro vědu a výzkum Pedagogické fakulty UK prof. Kateřina Charvátová. Státní hrad a zámek Bečov na základě smlouvy získává status fakultního památkového objektu.

becov_vyuka_01.jpg
Kurz Dobrodružství stavební historie pod vedením Mgr. Tomáše Wizovského, kastelána SHZ Bečov a Mgr. Petra Sokola, specialisty z ÚOP v Plzni – interaktivní prohlídka hradu Bečov

„ Mezi výsledky naší dosavadní součinnosti, která byla zahájena při realizaci projektu Prezentace NKP Bečov formou vzdělávacích programů, bych rád jmenoval například interaktivní prohlídky hradu zaměřené na stavební historii či prohlídky pro zrakově postižené a dětské návštěvníky s haptickým modelem relikviáře sv. Maura. Od roku 2010 je postupně uplatňujeme v naší edukační nabídce,“ uvádí kastelán, garant spolupráce za SHZ Bečov Mgr. Tomáš Wizovský.
 
becov_vyuka_01.jpg
Prezentace skupinové práce na téma Židovská komunita v Bečově nad Teplou za účasti odborníka z Muzea Karlovy Vary Mgr. Lukáše Svobody

„Aktuálně jsme na Bečově realizovali čtyřdenní praktická cvičení z úvodu do dějepisu,“ informuje vedoucí kurzu Mgr. Robert Skopek. „Studenti 1. ročníku si zde po roční převážně teoretické přípravě vyzkoušeli řadu dovedností z oblasti pomocných věd historických, například heraldiky, numismatiky či ikonografie. Na závěr kurzu studenti absolvovali samostatný badatelský úkol. S pomocí pramenů, odborné literatury a pozorování v terénu připravili výklad o historickém vývoji určité lokality. Postup jejich práce i závěry pak komentovali a doplnili místní odborníci,“ doplňuje Skopek.
„ Je třeba dodat, že Bečovská praktika byla v letošním roce uskutečněna v tomto rozsahu poprvé. Jedná se o pilotní verzi jednoho z edukačních programů, které vznikají v rámci právě probíhajícího projektu Vzdělávací role Národního památkového ústavu: Edukace jako klíčový nástroj zkvalitnění péče o kulturní dědictví České republiky, na němž se podílí jak Pedagogická fakulta UK, tak NPÚ,“ upřesňuje garantka spolupráce za Pedagogickou fakultu PhDr. Hana Havlůjová, Ph.D.
 

becov_vyuka_01.jpg
Zámecká knihovna – přednáška PhDr. Petra Maška, vedoucího oddělení zámeckých knihoven Národního muzea

Areál SHZ Bečov v současné době stojí před památkovou a stavební obnovou hradu a přilehlých budov. Projekt konzervace a prezentace, který klade velký důraz na vzdělávací aspekt hradu Bečov a za jehož návrh byli autoři, včetně správy hradu a zámku, ohodnoceni významným oceněním Europa Nostra, počítá mimo jiné se zřízením kvalitního zázemí pro edukační aktivity, které umožní jejich další rozvoj.
 

becov_vyuka_01.jpg

Více o projektu Konzervace a prezentace Horního hradu Státního hradu a zámku v Bečově nad Teplou se dočtete v reportáži redakce Akademického bulletinu Živá učebnice aneb Listujte v kameni .

31 May 2013