Akce
AKCE 2013
(Řazeno chronologicky)
Mezinárodní konference
Czechoslovakia and the Other Occupied Nations in London. The Story of the Exile Revisited after Seventy Years
Česká sekce Britsko-česko-slovenského fóra historiků pořádá ve dnech 6. – 7. června 2013 mezinárodní historickou konferenci s názvem "Czechoslovakia and the Other Occupied Nations in London. The Story of the Exile Revisited after Seventy Years". Na pořádání konference se podílejí: ÚSD AV ČR, v.v.i., HÚ AV ČR, v.v.i., MÚA AV ČR, v.v.i., IMS FSV UK a PF UK.
Konference proběhne pod záštitou ministra zahraničních věcí Karla Schwarzenberga v Černínském paláci, v angličtině bez tlumočení.
Přihlásit se můžete do 30. května 2013 zde: http://www.bcsforum.cz/registrace/
Přednáška Ségolène Plyer (Université de Strasbourg)
Bohemia in a shell: national politics mirrored in the example of Broumov/Braunau (1918-1938)
Pracovní kolektiv grantového projektu „Edvard Beneš, Němci a Německo“ si vás dovoluje pozvat na přednášku, „Bohemia in a shell: national politics mirrored in the example of Broumov/Braunau (1918-1938)", kterou přednese Ségolène Plyer z univerzity ve Štrasburku. Přednáška se uskuteční v pondělí 27. května 2013 od 15:00 v budově Masarykova ústavu a Archivu AV ČR v ulici Na Florenci 3, ve 3. patře v zasedací místnosti ÚČL AV ČR. Jedná se o přednášku z přednáškového cyklu pořádaného v rámci výše jmenovaného grantového projektu.
Ségolène Plyer PhD. přednáší na univerzitě ve Štrasburku a působí jako badatelka ve francouzském Národním centru pro výzkum (CNRS) jako odbornice na moderní evropské dějiny s důrazem na německé země. V roce 2007 obhájila disertační práci na téma Sudetští Němci a Německo: mutace skupinové identity na příkladu města Broumova (Les Allemands des Sudètes et l’Allemagne : mutations de l’identité de groupe à l’exemple de Broumov en Bohême.) V roce 2009 jí byla českým velvyslanectvím ve Francii za tuto studii udělena cena Václava Černého. Zabývá se otázkami mezinárodních vztahů s důrazem na dějiny migrací v Evropě v 19. a 20. století a vztahující se k problematice kolektivních identit.
Přednáška Nancy Wingfield a Dagmar Hájkové
How TGM Became President-Liberator & Little Father: Masaryk in myth and memory
Pracovní kolektiv grantového projektu „Edvard Beneš, Němci a Německo“ si vás dovoluje pozvat na přednášku "How TGM Became President-Liberator & Little Father: Masaryk in myth and memory", kterou přednesou Prof. Nancy Wingfield (Northern Illinois University) a PhDr. Dagmar Hájková, PhD. (MUA AV ČR). Přednáška se uskuteční v pondělí 20. května 2013 od 15:00 v budově Masarykova ústavu a Archivu AV ČR v ulici Na Florenci 3, ve 3. patře v zasedací místnosti ÚČL AV ČR. Jedná se o přednášku z přednáškového cyklu pořádaného v rámci výše jmenovaného grantového projektu. Pozvánku na přednášku naleznete v zde:
Prezentace knihy Hany Kábové Josef Vítězslav Šimák. Jeho život a dílo se zvláštním zřetelem k historické vlastivědě
- pátek 10. 5. 2013, 16:30, galerie Muzea Českého ráje v Turnově, Skálova ul. 71
- úterý 14. 5. 2013, 16:00, Literární kavárna knihkupectví Academia, Praha, Václavské nám. 34
prezentace v Turnově 10. 5. 2013 (pdf)
prezentace v Praze 14. 5. 2013 (pdf)
Přednáška PD. Dr. Volkera Zimmermanna
Nemilovaná menšina. K otázce kriminalizace a kriminality Romů v habsburské monarchii a ČSR (od konce 19. století do roku 1938)
Pracovní kolektiv grantového projektu „Edvard Beneš, Němci a Německo“ si vás dovoluje pozvat na přednášku Nemilovaná menšina K otázce kriminalizace a kriminality Romů v habsburské monarchii a ČSR (od konce 19. století do roku 1938), kterou přednese PD. Dr. Volker Zimmermann (Collegium Carolinum). Přednáška se uskuteční v pondělí 29. dubna 2013 od 15:00 v budově Masarykova ústavu a Archivu AV ČR v ulici Na Florenci 3, ve 3. patře v zasedací místnosti ÚČL AV ČR. Jedná se o přednášku z přednáškového cyklu pořádaného v rámci výše jmenovaného grantového projektu. Pozvánku na přednášku naleznete v zde:
Prezentace knihy Jiřího Kořalky Tschechen im Rheinland und in Westfalen 1890–1918
- pondělí 25. března 2013 v 16:00, Na Florenci 3, Praha 1, schodiště C, 3. patro, zasedací místnost ÚČL AV ČR
Prezentace knihy doc. JUDr. Jiřího Kejře, DrSc. Výbor rozprav a studií z kodikologie a právních dějin
- pátek 15. března 2013 v 15:00, Akademické konferenční centrum, Husova 4a, Praha 1
Prezentace knihy Jiřího Křesťana Zdeněk Nejedlý. Politik a vědec v osamění
- čtvrtek 28. února 2013 v 17:00, Na Florenci 3, Praha 1, schodiště C, 3. patro, zasedací místnost ÚČL AV ČR
Poutavě psaná životopisná monografie o Zdeňku Nejedlém (1878-1962) těží z autorova více než dvacetiletého výzkumu a je první velkou a komplexní analýzou této kontroverzní postavy moderní české historie. Zabývá se Nejedlého vědeckým i politickým působením, příčinami jeho příklonu ke stalinismu, jeho poměrem k politickým idolům (Masaryk, Stalin, Gottwald), ke spolupracovníkům i konkurentům (Beneš, Kopecký), k velkým uměleckým zjevům jeho doby (Dvořák, Janáček, Jirásek, Šalda), ale i jeho soukromým životem, vztahem k ženám a k rodině. Kniha je významným příspěvkem k dějinám komunismu a radikálního socialismu v českých zemích a získá si pozornost i u zájemců o kulturní dějiny.
Přednáška Mgr. Michala Frankla, Ph.D., Protižidovské, nebo hladové? Antisemitismus a lidové výtržnosti v českých zemích, 1917–1920
- pondělí 18. února 2013 v 13:00, MÚA, Na Florenci 3, schodiště C, 3. patro, zasedací místnost ÚČL AV ČR
Mgr. Michal Frankl, Ph.D., působí v Židovskému muzeu v Praze jako vedoucí Oddělení pro dějiny šoa. Zabývá se dějinami moderního antisemitismu, problematikou politických uprchlíků v meziválečném Československu a pamětí holocaustu.
Vybraná bibliografie:
"Prag ist nunmehr antisemitisch": tschechischer Antisemitismus am Ende des 19. Jahrhunderts, Berlin 2011.
Nejisté útočiště: Československo a uprchlíci před nacismem 1933-1938, Praha 2008. (společně s Kateřinou Čapkovou, německé vydání v nakladatelství Böhlau vyšlo v roce 2012).
"Emancipace od židů": český antisemitismus na konci 19. století, Praha 2007.
Prezentace knihy prof. PhDr. Jana Rychlíka, DrSc. Rozdělení Československa 1989–1992
- pondělí 11. 2. 2013 v 17:00, Praha, Kavárna Černá labuť (8. patro), Na Poříčí 25
- čtvrtek 14. 2. 2013 v 19:00, Bratislava, knihkupectví Artforum, Kozia 20
Historik Jan Rychlík, profesor českých, slovenských a československých dějin na Filozofické Fakultě Univerzity Karlovy, vědecký pracovník Masarykova ústavu a Archivu Akademie věd ČR, byl v době rozpadu Československa poradcem tehdejšího předsedy české vlády Petra Pitharta a dramatická jednání mezi slovenskými a českými politiky tedy sledoval z bezprostřední blízkosti. Díky svému dlouholetému zájmu nejen o slovenskou politiku, ale obecněji o otázky národa a nacionalismu v moderních evropských dějinách, např. v dějinách balkánských národů, spojuje podrobnou znalost složitých jednání s vhledem do podstaty česko-slovenského vztahu, pro nějž byla od počátku typická jistá disproporce. Zatímco Češi považovali společný stát za de facto stát český, za naplnění představy o české nezávislosti, pro Slováky byl od samého počátku jen jednou z etap na cestě k dosažení samostatnosti. Proces zániku Československa se odehrál sice pokojnou cestou, ale proti vůli většiny obyvatelstva a nikoli bez závažných následků pro běžný život, například obyvatel příhraničních oblastí. Kniha Jana Rychlíka na příkladu z našich nedávných dějin dokazuje, že otázky vztahů mezi národy a národnostmi zůstávají i v Evropě na počátku 21. století aktuální a hodné pozornosti
Přednáška Prof. Chada Bryanta (University of North Carolina at Chapel Hill, USA) Obojživelníci v protektorátu: Češi, Němci a národnost v době nacistické nadvlády
- středa, 23. ledna 2013 v 15:00, MÚA, Na Florenci 3, schodiště C, 3. patro, zasedací místo ÚČL AV ČR
Profesor Chad Bryant vystudoval historii na University of California v Berkley, kde absolvoval rovněž doktorské studium. V současnosti působí na University of North Carolina v Chapel Hill. Zabývá se kulturními a sociálními dějinami střední a východní Evropy od 18. století do současnosti. V současnosti pracuje na monografii Encountering Prague: History and Place in a Central European City, která vyjde v nakladatelství Harvad University Press. Monografie věnovaná Praze v době nacistické okupace vychází v lednu 2013 v nakladatelství Argo pod názvem Praha v černém.
Workshop Industriální architektura a prekiontrie
- pátek, 18. ledna 2013, 13:00, badatelna MÚA, Gabčíkova ul. 10, Praha 8
Setkání zástupců institucí, organizací a projektů zabývajících se dějinami, dokumentací a popularizací industriální architektury, prekiontrie a příbuzných oborů.