Oddělení pro výzkum literatury 19. století
Oddělení vzniklo 1. května 2010 a jeho členové se soustřeďují na výzkum české literatury od druhé poloviny 18. století do počátku 20. století v jejích středoevropských souvislostech. V rámci výzkumného programu oddělení se podílejí i na vydávání soudobých děl a pramenů k poznání české literatury a kultury a významných, obtížně dostupných či dosud neuspořádaných prací z historie oboru (dokončené edice Rukopisu královédvorského a zelenohorského v řadě Česká knižnice /2010/, O českou literaturu naukovou /Academia, 2012/, M. Otruba: Hledání národní literatury /v tisku/); pořádají odborné přednášky, mezioborová kolokvia a konference (organizační spoluúčast na konferenci K. J. Erben a úloha paměťových institucí v historických proměnách k 200. výročí narození básníka /2011/, spoluúčast na konferenci Jung Prag und die Frühlingsgeneration /2011/). Podílejí se na edici ÚČL Literatura ke stažení (výstava K. J. Erben 1811–2011 /2011/, Jaroslav Vrchlický 1853-1912-2012 /2012/).
Týmové projekty
Druhý život RKZ v české literatuře a kultuře 19. století
Cílem projektu (úkol oddělení pro výzkum literatury 19. století, 2011), který navázal na edici skladeb pro Českou knižnici, je na základě dílčích sond popsat v mezitextových souvislostech zasazení Rukopisů královédvorského a zelenohorského do české obrozenské literatury a další přijetí těchto děl v české literatuře a kultuře 19. století. Jedná se mj. o rozbor snah o český epos, širších kontextů prvotní recepce Rukopisů a prostupování se jejich mýtu s dalšími modely nosnými pro formování české kultury 19. století v středoevropské perspektivě. Předpokládaným výstupem projektu jsou studie, mezioborové konference a monografie s komentovanou antologií textů.
Grantové projekty
Pojmosloví literárního realismu (M. Hrdina, GA ČR 2012-14)
Cílem projektu je poskytnout ucelený přehled o kritické i literárněvědné diskusi o realismu v českém prostředí. Řešitel se zabývá užíváním termínu „realismus“ v souzení o literatuře zejména v 19. století, dále možnostmi pojmového vystižení realistických tendencí v literárněvědných pracích různých metodologických škol, a v závěru usiluje o rozlišení a popis základních typů diskurzu o realismu v české literatuře. Součástí projektu je také prezentace kritických diskusí o realismu formou edice.
Členové oddělení se v současnosti dále věnují:
- diskusi o podobě humanitních věd a jejich organizaci v poslední čtvrtině 19. století (K. Bláhová Piorecká)
- formování novočeského verše na přelomu 18. a 19. století v středoevropském kontextu (D. Dobiáš)
- dílu A. V. Krause a počátkům české germanobohemistiky (V. Petrbok)
- českému literárnímu realismu a jeho dobové recepci (M. Fránek)
- literatuře druhé poloviny 19. století a terminologii literární vědy (M. Hrdina)
- proměnám eposu v české literatuře 19. století, konceptu národního mýtu v česko-německém kontextu v 1. polovině 19. století (I. Krejčová)
- kritické edici románu K. Sabiny „Král Ferdinand V. Dobrotivý a jeho doba“ (M. Charypar)
- německé a české recepci eposu A. Meissnera „Žiška“ v srovnávací perspektivě (L. Di Bisceglie)
Členové oddělení:
PhDr. Dalibor Dobiáš, Ph.D. (vedoucí oddělení)