Ředitel: Petr Bažant, PhD, MBA
Telefon: +420 296 443 350
E-mail: bazant@biomed.cas.cz
E-mail: bazant@biomed.cas.cz
Inovační biomedicínské centrum (IBC) je situováno v těsné blízkosti ÚEM v Praze 4 – Krči, v areálu biomedicínských ústavů Akademie věd ČR. Jeho výstavba, která byla financována z fondů EU a také částečně městem Praha, proběhla v letech 2007 až 2008.
Centrum podporuje využití technologií ústavu prostřednictvím udělování inovačních licencí vznikajícím spin-off společnostem. Podporuje výzkumné cíle ústavu vyhledáváním průmyslových partnerů pro spin-off firmy, sponzorováním výzkumu a generováním zisku, který je pak zpětně reinvestován do výzkumu. IBC zvyšuje povědomí veřejnosti o ústavu a jeho zaměstnancích a přispívá tím k růstu spin-off firem a k dalšímu rozvoji vědy a výzkumu. IBC pomáhá aplikovat výsledky technologických postupů z ústavních laboratoří na trh, a to prostřednictvím vytváření a udržování partnerství se soukromým sektorem. Úspěšný transfer technologií vyžaduje několik postupných kroků, jímž předchází vynalezení nové technologie. Nové výsledky výzkumu jsou zkoumány a v případě potvrzení jejich inovativnosti a účinnosti je zapotřebí je ochránit intelektuálním vlastnictvím, registrací patentu nebo ochranné známky. Přispění průmyslu k výzkumu může dále podpořit rozvoj technologie, která pak může být rychleji licencována. Inovační biomedicínské centrum zahrnuje 3 komponenty:
- Centrum podpory konkurenceschopnosti v biomedicíně – poskytuje kanceláře a malé konferenční místnosti využívané na školení, konzultace a právní podporu v biomedicíně.
- Centrum aplikovaného výzkumu v biomedicíně – nabízí laboratoře pro aplikovaný výzkum a scale-up technologie, zaměřené na regenerativní medicínu, buněčnou terapii, vývoj biomateriálů a léčiv, a také na navrhování klinických studií.
- Podnikatelský inkubátor pro spin-off společnosti – firmy v inkubátoru profitují ze sdílených konzultací, služeb v oblasti patentové ochrany, daní a i dalších služeb a využívají příležitostí účasti na výzkumných projektech realizovaných v prostorách IBC. Podnikatelský inkubátor v současné době využívají následující firmy:
BioInova, s.r.o. - vývoj a výroba léčivých přípravků moderní medicíny |
|
CellNova, Ltd. – společnost poskytující expertní služby v oblasti buněčné terapie |
|
EponaCell, Ltd. – vývoj veterinárních buněčných produktů Kontakt: Mgr. Daniel Bezděk
Tel: +420 296 943 362
GSM: +420 774 223 233
E-mail: : daniel.bezdek@eponacell.cz
www: www.eponacell.cz
|
|
ArtiCell, Ltd.
Kontakt: Mgr. David Hradiský
Tel: +420 296 443 364
GSM :+420 774 223 323
|
BioInova, Ltd.
Ředitel : MUDr. Petr Lesný
E-mail: petr.lesny@bioinova.cz
Tel: +420 241 063 351
Společnost Bioinova s.r.o. vznikla v roce 2008 jako spin-off Ústavu experimentální medicíny AVČR za účelem transferu intelektuálního vlastnictví ústavu do praxe. Cílem společnosti je zvýšení inovativního potenciálu a účinnosti transferu znalostí výzkumných institucí do klinické praxe prostřednictvím propojení obchodní a aplikační sféry. Zaměřuje se především na vývoj léčivých přípravků inovativní moderní léčby (innovative advanced therapy medicinal products -ATMPs) v čistých prostorech Inovačního medicínského centra (IBC), vycházejícího z výsledků výzkumu ústavu v oblasti buněčné terapie. Od roku 2009 Bioinova absolvuje pravidelný audit Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SUKL) a je držitelem certifikátu správné výrobní praxe (SVP) stanoveného nařízením 2003/94/EC1. Je také držitelem povolení k výrobě mesenchymálních kmenových buněk. Toto povolení je platné pro všechny země EU/EMA.
Bioinova zaměstnává tým kvalifikovaných odborníků specializujících se na přípravu výrobních procesů, klinických studií i registračních řízení pro přípravky somatobuněčné terapie. Poskytuje také služby SVP v oblasti regenerativní medicíny a tkáňového inženýrství pro potřeby klinických studií, registrace zdravotnických prostředků a pro potřeby lékařské praxe.
CellNova, s.r.o.
Společnost poskytuje expertní a zprostředkovatelské služby v klinických hodnoceních v oboru buněčné terapie. Zatím si hledá místo na trhu.
EponaCell , s.r.o.
Firma se specializuje na aplikaci metod založených na použití kmenových buněk ve veterinární medicíně, zejména u koní a psů. Vybudovala si vlastní laboratorní zázemí s izolátorem pracujícím ve třídě čistoty A na pozadí kontrolované čistoty K. Firma se mimo jiné díky úspěšným tiskovým konferencím velmi rychle prosadila na trhu, má uzavřeny smlouvy s důležitějšími hráči na trhu veterinární medicíny. Ředitelem a minoritním spolumajitelem firmy je Mgr. Daniel Bezděk. EponaCell má za sebou řadu případů úspěšné léčby tendinitid a artróz velkých kloubů u koní a psů. Firma má svoji laborantku a chystá další rozšíření.
ArtiCell, s.r.o.
Firma je zaměřena na komercializaci metod moderní medicíny v ortopedii. Doplňkové aktivity za účelem vylepšení hotovostních toků obsluhují cílové trhy – ortopedická pracoviště spotřebním materiálem pro separační automaty na přípravky moderní terapie. Ředitelem a minoritním spolumajitelem je Mgr. David Hradiský. Firma zaměstnává kvalifikovanou osobu i vedoucí výroby.