Detail tiskové zprávy

Zahraniční výzkumná centra nabízejí mladým vědcům mezinárodní stáže

Publikováno: 30.3.2012

Zahraniční výzkumná centra nabízejí mladým vědcům mezinárodní stáže

Praha 30. března 2012 - V prostorách Rektorátu Vysokého učení technického v Brně se 27. března 2012 uskutečnil informační den k akcím Marie Curie („Marie Curie Road Show 2012“) pro zájemce o vědecko-výzkumné pobyty se zaměřením na získání stálé pozice v oboru a na profesní růst ve výzkumu. Českou účast na „Marie Curie Road Show 2012“ zprostředkovala Česká styčná kancelář pro výzkum a vývoj v Bruselu (CZELO). Akce se uskutečnila za podpory Technologického centra AV ČR (TC).


Účelem akcí „Marie Curie Road Show 2012“ je představit vědecká centra v sedmi zapojených zemích (Německo, Francie, Česká republika, Itálie, Turecko, Rumunsko a Polsko) a informovat o aktuálních možnostech získání grantu Marie Curie. Informačního dne v Brně se zúčastnili také ti, kteří již grant Marie Curie v minulosti získali.


„Naším konkrétním cílem akce v Brně bylo podpořit účast českých vědců v programu Lidé a přilákat do země vynikající zahraniční vědce. Pro financování svého vědecko-výzkumného pobytu mohou využít grantů Marie Curie“, poznamenává k akci v Brně Petra Perutková, národní kontakt pro akce Marie Curie z TC, která je na stáži v kanceláři CZELO v Bruselu.


Dvou předchozích kol v Berlíně a Paříži se zúčastnilo téměř 150 výzkumných pracovníků různých národností, na současné brněnské akci byla účast na 100 zájemců více než 15 národností. Dalšími městy, kde se vědecká centra během následujících měsíců představí, jsou Řím, Ankara, Bukurešť a Varšava.

Specifický program Lidé

Specifický program Lidé (akce Marie Curie) je jedním ze čtyř základních modulů 7. rámcového programu pro výzkum, technologický rozvoj a demonstrace (2007 až 2013). Hlavním cílem programu je podpořit kvalitativní i kvantitativní rozvoj lidských zdrojů, mobilitu a profesní růst výzkumných pracovníků ve všech vědních oborech v Evropském výzkumném prostoru. Program Lidé nabízí celou řadu možností jak pro výzkumné pracovníky v různých fázích jejich kariéry, tak pro jejich hostitelské organizace. Minimální podmínkou pro účast výzkumných pracovníků v tomto programu z hlediska kvalifikace je získání akademického titulu, opravňujícího ke studiu v doktorském studijním programu. Celkový rozpočet programu Lidé v letech 2007-2013 přesahuje 4,7 miliardy €. Evropská komise odhaduje, že finanční prostředky z tohoto programu by mohlo v různé formě a v různé výši získat asi 70 000 výzkumných pracovníků.

Technologické centrum AV ČR je neziskovým sdružením právnických osob, od založení v roce 1994 se rychle stalo významným národním pracovištěm pro podporu výzkumu a vývoje v Evropském výzkumném prostoru. Činnost TC se výrazně orientuje i na podporu vzniku a rozvoje malých inovačních firem a na realizaci mezinárodních technologických transferů, koordinuje činnost české části celoevropské sítě Enterprise Europe Network. Specializovanou činností TC jsou analytické a koncepční práce zabývající se strategiemi výzkumu, vývoje a inovací v souvislosti s ekonomickými a sociálními potřebami České republiky. Prostřednictvím České styčné kanceláře pro evropský výzkum v Bruselu (CZELO) současně napomáhá zapojení českého výzkumu do evropské výzkumné spolupráce.


Pro více informací navštivte www.tc.cz.

Kontakt pro média: Michaela Blšťáková, e-mail: blstakova@tc.cz; tel.: +420 725 047 814.