Vyhledávání

Celý intranet Aktuální oblast


Academia 

Otevřená věda

otevrena.jpg

Kalendář akcí

Dnes < 2013 >  < červen > 
Po Út St Čt So Ne
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30

Akademický bulletin

abicko

projekt BIOCEV

biocev-logo-color-horizontal.jpg

Více o projektu

 

projekt ALISI

ALISI

Akademie věd ČR  › Vědní oblasti  › Humanitní a společenské vědy  › Aktuality

Aktuality

Nejstarší staroslověnský rukopis psaný cyrilicí představen v Akademii věd ČR

30.5.2013

/sys/galerie-obrazky/news-2013/29_5_2013_Supraslsk-kodex_foto2.jpg

„Bulharský Codex Suprasliensis z 10. století v kontextu byzantsko-slovanských vzájemných vztahů“ je název výstavy, kterou pod záštitou předsedy AV ČR prof. Jiřího Drahoše pořádá v sídle Akademie věd ČR v Praze (informační centrum ICAVI) Bulharské velvyslanectví v Praze a Středisko společných činností AV ČR. Pražskou část této putovní výstavy (30. 5.–28. 6. 2013), která je spojena s 1150. výročím velkomoravské mise sv. Cyrila a Metoděje a česká veřejnost ji už mohla v květnu vidět v prostorách Slovanského hradiště v Mikulčicích, zahájila ve středu 29. 5. bulharská viceprezidentka Margarita Popova.

Nečekaný objev pravěkého osídlení v Chrudimi

29.5.2013

/sys/galerie-obrazky/news-2013/130529-ARUP_1305_proAV.jpg

Záchranný archeologický výzkum, který od počátku března 2013 vede pražský Archeologický ústav AV ČR v lokalitě rekonstruovaného hotelu Bohemia v Chrudimi, doložil, že počátky středověkého osídlení v tomto místě sahají až do 14. století. Překvapivý byl však nález pravěkého osídlení. Zjištěny byly dvě jámy z nejmladší fáze kultury s lineární keramikou, tzv. šáreckého typu (cca 4900 př. n. l.). Pro archeology byl tento objev nečekaný, neboť nositelé této kultury si obvykle pro svá sídliště vybírali místa se sprašovým podložím, které zde zcela scházejí. Podrobné informace naleznete v tiskové zprávě.

Výstava o životě Jaroslava Vrchlického

24.5.2013

/sys/galerie-obrazky/news-2013/130527-jaroslav-vrchlicky.jpg

K 160. výročí narození a 100. výročí úmrtí Jaroslava Vrchlického připravili pracovníci Ústavu pro českou literaturu AV ČR ve spolupráci s kolegy z Památníku národního písemnictví a Literární akademie – Soukromé vysoké školy Josefa Škvoreckého zajímavou výstavu ve foyeru budovy Akademie věd ČR v Praze na Národní třídě. Zahájena bude v pondělí 27. května v 17 hodin a veřejnost si ji může prohlédnout až do 14. června 2013. Společně se stěžejními obdobími Vrchlického života expozice představuje i vybrané okruhy z  umělcova rozsáhlého básnického a překladatelského díla.

Návštěva představitelů Senátu PČR v Masarykově ústavu a Archivu AV ČR

4.4.2013

Předseda Senátu PČR Milan Štěch navštívil ve středu 3. dubna 2013 v doprovodu senátorů Jiřího Čunka, Tomáše Grulicha a Miroslava Nenutila Masarykův ústav a Archiv AV ČR (MÚA). V přítomnosti předsedy AV ČR prof. Jiřího Drahoše se seznámili s vědeckou činností pracoviště a jím spravovanými archivními a knihovními fondy. Zájem patřil především archivu T. G. Masaryka a jeho knihovně (dnes cca 160 000 svazků). Senátoři ocenili jak odbornou péči a uložení historických fondů, tak způsoby zpřístupňování díla zakladatele moderní české státnosti široké veřejnosti (ediční řady Spisy a Korespondence TGM).

Přední světoví ekonomové ve Výkonném a dozorčím výboru CERGE-EI

15.3.2013

Novými členy Výkonného a dozorčího výboru (ESC) Centra pro ekonomický výzkum a doktorské studium CERGE-EI, které je společným pracovištěm Akademie věd ČR a Univerzity Karlovy v Praze, se stalo pět význačných světových ekonomů. Kromě nositele Nobelovy ceny za ekonomii (2011) Christophera Simse (Princeton University) jsou jimi nyní též Larry Samuelson (Yale University), George J. Mailath (University of Pennsylvania), J. Peter Neary (Oxford University) a Kevin Miles Murphy (Chicago University).

Výzkum hrobky a ostatků Tychona Braha

5.2.2013

Výstava v sídle Akademie věd ČR
 
Výstavu „Výzkum hrobky a ostatků Tychona Braha“ pořádá ve dnech 12.–22. února 2013 ve foyer budovy Akademie věd  ČR v Praze Ústav jaderné fyziky AV ČR. Expozice představí výsledky rozsáhlé spolupráce archeologů, antropologů, historiků, lékařů, fyziků, chemiků a konzervátorů z akademických pracovišť, vysokých škol a dalších institucí v rámci dánsko-českého projektu. Výstava poskytne zajímavé informace o pobytu Tychona Braha v Praze, o prvním otevření jeho hrobky v roce 1901 a také o archeologickém a antropologickém výzkumu a zkoumání pohřebních textilií při otevření hrobky v roce 2010.

Výstava díla Jana Zrzavého v Ostravě: Božská hra

9.1.2013

K výročí velké výstavy malíře Jana Zrzavého, která se konala v Ostravě v roce 1932, připravila trojice historiků umění Lenka Bydžovská, Vojtěch Lahoda (oba z Ústavu dějin umění AV ČR) a Karel Srp pro ostravskou Galerii výtvarného umění výstavu. Jejím cílem je představit Jana Zrzavého, solitéra českého malířství 20. století, prostřednictvím témat, k nimž se umělec po celá desetiletí přibližoval, nebo se k nim navracel, jako byly tváře, podobenství, melancholie, posedlost, ale i vysoké umělecké ideály.

Prezentace knihy M. Přibáně Jedno jméno, dva osudy

7.1.2013

Kniha Michala Přibáně Jedno jméno, dva osudy  je výsledkem pátrání po životních příbězích dvou výrazných osobností našeho poúnorového exilu – Antonína Vlacha a Roberta Vlacha. Vydavatel a redaktor Antonín Vlach i jeho jmenovec, básník a nakladatel Robert Vlach, v padesátých letech zásadně ovlivnili exilový literární život: vydávali časopis, knižní edici a založili reprezentativní zastřešující organizaci. Tím se po zásluze zapsali do dějin české literatury, ovšem jak ukazují nové archivní nálezy, neméně zajímavé jsou jejich dobrodružné životní osudy, poznamenané dvojí totalitou a plné někdy až románových paradoxů. Prezentace publikace se uskuteční 10. ledna 2013 od 17 hodin v sídle Akademie věd ČR v Praze.Knihu vydala Společnost pro vědu a umění a Ústav pro českou literaturu AV ČR, v. v. i.

Záchranný archeologický výzkum - protipovodňová hráz Zálezlice

5.12.2012

Při stavbě protipovodňové hráze v Zálezlicích byly v jedné části narušeny stavební činností archeologické terény pocházející z doby bronzové a v souladu se zněním zákona o archeologické památkové péči tak bylo přistoupeno k záchrannému výzkumu, který je prováděn od poloviny listopadu Archeologickým ústavem Akademie Věd ČR, Praha, v. v. i.

Umělecké památky Prahy

5.12.2012

Další díl publikace Ústavu dějin umění AV ČR
Páté pokračování rozsáhlé publikace „Umělecké památky Prahy“ vydalo v těchto dnech Nakladatelství Academia. Kniha vznikla v autorské dílně Ústavu dějin umění AV ČR pod vedením prof. Pavla Vlčka. Tentokrát autoři opustili území historického jádra Prahy a svou pozornost zaměřili na méně zdokumentované stavby v ostatních čtvrtích. Po čtyřech svazcích věnovaných historickým pražským městům (Starému Městu, Novému Městu, Malé Straně a Pražskému hradu a Hradčanům), které začaly vycházet v 90. letech 20. století, následuje první ze dvou dílů pojednávajících o později připojených městech, obcích a osadách.

Medaile J. Dobrovského udělena ruské bohemistce L. Budagovové

5.12.2012

/sys/galerie-obrazky/news/121205-Drahos-Budagovova.jpg

Vedoucí vědecké pracovnici Ústavu slavistiky Ruské akademie věd dr. Ludmile Budagovové udělil předseda Akademie věd ČR prof. Jiří Drahoš čestnou oborovou medaili Josefa Dobrovského. Slavnostní ceremoniál se uskutečnil v úterý 4. prosince 2012 v Ústavu pro českou literaturu (ÚČL) AV ČR v Praze. Laureátka poté vystoupila s přednáškou „Vítězslav Nezval a česká básnická avantgarda“. Ludmila Budagovová je přední ruská bohemistka a autorka tří set časopisecky nebo knižně publikovaných studií, vesměs pojednávajících o moderním českém písemnictví.

Etická dilemata stárnoucí společnosti

4.12.2012

Seminář Filosofického ústavu AV ČR
Pod názvem „Stárnoucí společnost a její etické problémy“ uspořádal Kabinet pro studium vědy, techniky a společnosti Filosofického ústavu AV ČR další seminář z volného cyklu „Bioetika a občanská společnost“. Cílem tohoto projektu je vytvářet příležitost pro inspirativní a obohacující setkání přírodních věd a filosofie v oblasti etiky. Seminář se konal 30. listopadu 2012 v Akademickém konferenčním centru při příležitosti končícíhoEvropského roku aktivního stárnutí a mezigenerační solidarity.

Naprej! Česká sportovní architektura 1567–2012

4.12.2012

Výstava Ústavu dějin umění AV ČR
 
U příležitosti olympiády v Londýně připravil teoretik a historik architektury prof. Rostislav Švácha se svým týmem badatelů z Ústavu dějin umění (ÚDU) AV ČR publikaci „Naprej! Česká sportovní architektura 1567–2012“. Stejnojmennou výstavu s tematickou paralelou uspořádal ÚDU AV ČR v nově otevřené Window Gallery v prostorách výloh své ústavní knihovny v Praze (roh ulic Husova a Na Perštýně). Důležité druhy lidské činnosti ke své existenci většinou potřebují specifické stavby. Ty se pak v průběhu let ve své funkčnosti i estetice proměňují – v souladu s vývojem daného oboru, v tomto případě sportu.

archiv