Vyhledávání

Celý intranet Aktuální oblast


Kalendář akcí

Dnes < 2013 >  < červen > 
Po Út St Čt So Ne
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30

Akademický bulletin

abicko

Videa ze světa vědy

videoprezentace-blok-bgd.jpg

projekt BIOCEV

biocev-logo-color-horizontal.jpg

Více o projektu

 

projekt ALISI

ALISI

Aktuality

Brno má nové výzkumné centrum ALISI

/sys/galerie-obrazky/news-2013/130531-alisi.jpg

31.5.2013

Laboratoře posouvají experimentální možnosti k fyzikálním mezím

Aplikační laboratoře pokročilých mikro- a nanotechnologií ALISI zahajují svoji činnost v Brně-Králově Poli. Vzniklo zde nové vědecko-výzkumné centrum, kde se bude téměř 80 vědců věnovat zejména studiu diagnostických metod a pokročilých technologií, rovněž však i spolupráci s průmyslem. Projekt ALISI realizoval Ústav přístrojové techniky (ÚPT) AV ČR. Laboratoře umožní další rozvoj historicky nejúspěšnějších výzkumných aktivit ÚPT AV ČR v oblastech laserových technologií, magnetické rezonanční tomografie a zejména elektronové mikroskopie. Podrobné informace naleznete v tiskové zprávě.

Seminář Poslanecké sněmovny PČR a Akademie věd ČR o nerostných surovinách

30.5.2013

Cyklus odborných seminářů zaměřených na význam vědeckých poznatků pro konkurenceschopnost naší země zahájily ve čtvrtek 30. 5. 2013 Akademie věd ČR a Poslanecká sněmovna PČR, která k tomuto účelu nabídla své prostory. Tématem prvního semináře byly „Nerostné suroviny v ČR – co udělat pro jejich využití“. Záštitu nad akcí převzal předseda hospodářského výboru PSP ČR Ing. Milan Urban, jenž měl společně s místopředsedou AV ČR RNDr. Janem Šafandou, CSc., úvodní slovo. Seminář moderoval RNDr. Radek Mikuláš, CSc., z Geologického ústavu AV ČR. Souběžně byla ve foyeru zasedací síně PS PČR otevřena výstava „Užitečná věda – 20 let Akademie věd ČR“.

Evropský projekt ELI: stavba začíná

/press/sys/galerie-obrazky/obrazky-novinky/091125_343_FINAL_cam01.jpg

24.5.2013

Další důležité kroky nutné k tomu, aby v Dolních Břežanech u Prahy vzniklo světově ojedinělé multifunkční laserové centrum ELI Beamlines, učinil Fyzikální ústav AV ČR. V pátek 24. května 2013 byl v sídle Akademie věd ČR v Praze představen vítěz soutěže o zhotovitele hlavní fáze stavby laserového centra, sdružení společností Metrostav, VCES a OHL ŽS. Oznámen byl i nový klíčový partner projektu – špičkové americké výzkumné centrum Lawrence Livermore National Laboratory. Američtí specialisté budou ve spolupráci s českými kolegy vyvíjet unikátní laserový systém v hodnotě 1,1 mld. Kč. Více informací v tiskové zprávě.

Sledujte vzácné seskupení tří planet

/sys/galerie-obrazky/news-2013/130524-sledujte-vzacne-seskupeni-tri-planet.jpg

23.5.2013

Na konci měsíce, zejména pak mezi 24. a 28. květnem 2013, budeme moci nízko nad západním obzorem pozorovat vzácnou trojitou konjunkci planet. Vždy okolo 21.30 h se v uskupení fotogenického trojúhelníku ukáže Jupiter, Venuše a Merkur, je však třeba si najít velmi dobře odkrytý severozápadní a západní obzor. Konjunkce planet vzniká projekcí těchto těles do těsné blízkosti na obloze. V prostoru tato tělesa leží spolu se Zemí téměř v přímce a my tak můžeme sledovat jejich úhlové přiblížení. Dalšího takového úkazu se znovu dočkáme až v roce 2015. Podrobné informace naleznete v tiskové zprávě.

České oblasti tmavé oblohy se 18. května představí veřejnosti

/sys/galerie-obrazky/news-2013/130516-astronomicky-den.jpg

16.5.2013

 

Na území České republiky jsou dvě oblasti tmavé oblohy a obě jsou mezinárodní. Jizerská oblast tmavé oblohy je česko-polská a byla založena v roce 2009. Spoluzakládající institucí je také Astronomický ústav AV ČR. Beskydská oblast tmavé oblohy je česko-slovenská (založena 2013). V sobotu 18. května 2013 se obě oblasti představí veřejnosti. Na Jizerce v Jizerských horách a na Gruni v Beskydech proběhnou Astronomické dny pro veřejnost. Program je zdarma a každý je vítán. Více naleznete v tiskové zprávě.

 

S mobilem na hodinu fyziky?

/sys/galerie-obrazky/news-2013/130513-s-mobilem-na-hodiny-fyziky.jpg

13.5.2013

Netradiční prezentace Ústavu termomechaniky AV ČR

Velice atraktivní formu zvolil pro představení své výzkumné činnosti Ústav termomechaniky AV ČR, když v květnu instaloval ve výloze Knihkupectví Academia na rohu Václavského náměstí a Vodičkovy ulice v Praze unikátní interaktivní výstavu. Ta chce především mladým lidem a studentům přiblížit některé oblasti aplikované fyziky zkoumané na tomto pracovišti Akademie věd ČR. Najdete zde několik zajímavých exponátů, například robota, část letadla, turbínovou lopatku či zářící plazmový oblouk. U každého artefaktu je otázka s příslušnou webovou adresou a QR kódem odpovědi.

Galaxie M82 ve Velké Medvědici

/sys/galerie-obrazky/news-2013/130509-vitezna_CAM_za_duben2013_novotny.jpg

9.5.2013

Česká astrofotografie měsíce

Dubnové kolo České astrofotografie měsíce přináší obraz galaxie M82 ve Velké Medvědici – divokého objektu vařícího se v gravitační pasti své sousedky. I když ani ve viditelném světle se svou jasností nepatří mezi slabé galaxie, mnohem více září v rádiovém oboru, a v oboru infračerveném je dokonce nejjasnějším objektem naší noční oblohy. Na vině jsou zejména gigantické turbulentní toky plynu a překotná tvorba hvězd v této galaxii, vzdálené od nás 12 milionů světelných let. Autorem vítězného snímku je Robert Novotný. Podrobné informace naleznete v tiskové zprávě.

 

Částečné zatmění Měsíce

/sys/galerie-obrazky/news-2013/130423-zatmeni-mesice.jpg

23.4.2013

Velmi malé částečné zatmění Měsíce nastane ve čtvrtek 25. dubna 2013 v pozdních večerních hodinách. Náš kosmický soused se při něm doslova jen dotkne plného zemského stínu a na několik desítek minut se bude zdát, jako by byl z levého horního kraje začouzený černým kouřem. Nedaleko potemnělého Měsíce najdeme rovněž planetu Saturn. Půjde o jediné částečné zatmění Měsíce viditelné v České republice až do září roku 2015. Dne 28. září 2015 v časných ranních hodinách budeme po dlouhé době svědky úplného zatmění Měsíce. Podrobnosti naleznete v tiskové zprávě.

Mezinárodní konference o vysokoenergetické astrofyzice IBWS 2013

22.4.2013

Desátý z řady úspěšných workshopů věnovaných astrofyzice vysokých energií a pozemním experimentům a pozorováním zejména robotickými dalekohledy se uskuteční v Karlových Varech od 22. do 25. dubna 2013. IBWS (INTEGRAL/BART Workshop) je pracovní setkání odborníků především z oblasti rentgenového výzkumu vesmíru s pomocí družic pozorujících v gama a rentgenovém oboru. Tato pozorování doplňují pozemní robotické dalekohledy. Letošního ročníku s charakterem evropské regionální konference se zúčastní 52 účastníků z osmi zemí. Podrobné informace naleznete v tiskové zprávě.

Ovládání nanometrových vrstev magnetu světlem

22.4.2013

Objev českých fyziků na stránkách prestižních časopisů
Vysoce kvalitní vrstvy feromagnetického polovodiče (Ga,Mn)As připravili vědci ze společné Laboratoře opto-spintroniky Fyzikálního ústavu AV ČR a Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Badatelé představili objev relativistického efektu umožňujícího manipulaci spinů v nano-magnetu krátkými laserovými pulsy. První část této vědecké práce byla publikována 29. ledna 2013 v časopise Nature Communications (viz abstrakt), druhá část v neděli 21. dubna v časopise Nature Photonics (viz abstrakt).