|

The official magazine of the ASCR

 


Important links

International cooperation

 

ESO

EUSCEA

AlphaGalileo

WFSJ

EUSJA General Assembly

eusja.jpg EUSJA General Assembly
& EUSJA Study Trip

Prague, Czech Republic
March 14–17, 2013

L'Oréal pro ženy ve vědě již posedmé

Devítičlenná porota stipendijního programu LOréal Pro ženy ve vědě vedená význačnou imunoložkou prof. Blankou Říhovou vyhlásila 23. května 2013 na galavečeru v Národní technické knihovně vítězné laureátky. Za účasti místopředsedy Akademie věd prof. Vladimíra Marečka, generálního ředitele L’Oréal Česká republika Laurenta Boukobzi a předsedy České komise pro UNESCO Petra Gazdíka převzaly ocenění dr. Lubomíra Balková z Fakulty jaderné a fyzikálně inženýrské ČVUT v Praze, dr. Martina Čečková z Farmaceutické fakulty UK v Hradci Králové a dr. Eva Froňková z Kliniky dětské hematologie a onkologie v Motole.

LOREAL_2013_03.jpg
 
Talentované vědkyně porota vybírala z 32 přihlášených kandidátek. Podle prof. Říhové byla nejdůležitějším kritériem originalita nápadu a předpoklad, že se mladé vědkyně stanou skutečnými vědeckými osobnostmi, jež kolem sebe vytvoří úspěšné badatelské týmy. „ Zájem i kvalita devíti finálových projektů mne překvapila, což potvrzuje, že máme mnoho nadějných mladých vědkyň a že stipendijní programy mají své opodstatnění,“ vyzdvihla prof. Říhová. Stipendium ve výši 250 tisíc korun laureátky použijí převážně na podporu dalšího výzkumu.
 
 
Matematička Lubomíra Balková se ve svém projektu zaměřuje na generování náhodných čísel a konstrukci hašovacích funkcí, jež přiřazují dlouhé zprávě krátký otisk: „Obě témata jsou v současné době aktuální – jak generátory náhodných čísel, tak i hašovací funkce jsou oblastmi kryptologie, které se používají v praxi, například při zabezpečování kreditních karet či digitálních podpisů.“
 
LOREAL_2013_08.jpg
 
Bádání Martiny Čečkové se dotýká lékových transportérů: „Zabýváme se těmi, které jsou přítomné v placentě a chrání plod před toxickými látkami v těle těhotné ženy. Zároveň zkoumáme interakce léčiv s lékovými transportéry, jež se nacházejí v nádorových buňkách.“
 
 
Třetí oceněná Eva Froňková řeší pro změnu defekty imunity: „Výstupem výzkumu, k němuž využíváme tzv. sekvenování nové generace, by měla být nejen identifikace nových genů, jež zodpovídají za imunodefekty, ale i zrychlení diagnostiky, což je klíčové především pro nejtěžší formy onemocnění v kojeneckém věku.“
 

 

 
 
LOREAL_2013_08.jpg
Foto : Stanislava Kyselová, Akademický bulletin

srd

28 May 2013