Učíte na střední nebo základní škole a přemýšlíte, jak zatraktivnit hodiny biologie či přírodopisu? Pak vítejte na této stránce. Rádi bychom vám pomohli vzdělávat žáky v biologii rostlin – tedy v oboru, kterému se věnujeme.
Naší ambicí není psát výukové texty, vytvářet pracovní listy nebo vám radit, jak máte učit. Toto vše jistě umíte lépe než my. Chceme ale nabídnout inspiraci, kterou můžete využít při své práci.
Co jsme pro vás připravili?
Dny otevřených dveří. Navštivte se svými žáky náš ústav. Uvidí moderní přístroje i pokusné rostliny a poznají práci vědců. Prohlídku dokážeme přizpůsobit jakékoliv věkové skupině od prvňáčků po maturanty.
Dny otevřených dveří pořádáme každoročně začátkem listopadu. Podrobné programy jednotlivých pracovišť a kontakty na organizátory najdete zde. Termín návštěvy si s námi můžete domluvit zhruba od poloviny září, kdy zveřejňujeme program aktuálního ročníku.
Jak přežít zimu. Přehled nejdůležitějších mechanizmů, kterými se rostliny chrání před účinky chladu, mrazu a sněhu. Infografika v různých formátech je ke stažení zde.
Fascinující rostliny. Náš webový speciál pro rok 2012. Zajímavé informace o rostlinách běžných i exotických; o jejich biologii, významu pro člověka a podobně.
Buněční detektivové. Buněčné dělení a jeho fáze. Na autentických fotografiích rostlinných pletiv mohou vaši studenti hledat dělící se buňky. Naučí se, jak vypadají, a zároveň se na chvíli vžijí do role vědců. Celkem sedm snímků ve třech úrovních obtížnosti. Internetová prezentace, úvodní stránka zde.
Tajemství podzimního listí. Listová barviva a změny v jejich množství na podzim. Přehledná infografika ke stažení zde (v různých formátech).
„Periodická tabulka živin“. Periodická tabulka prvků (až do protonového čísla 118). Barevně jsou v ní vyznačeny prvky, které jsou pro rostliny nezbytné, prospěšné, nebo naopak škodlivé. PDF ke stažení zde.
Jak to vidí rostliny? Postery z výstavy pro Týden vědy a techniky v roce 2007. Souvislost barvy světla s jeho vlnovou délkou, účinky světla různých vlnových délek na fotosyntézu a vývoj rostlin. PDF ke stažení zde.
Mutanti! Výstava pro Týden vědy a techniky 2010. Rostlinní mutanti, jejich využití v zemědělství, květinářství i biologii:
- Postery z výstavy. Základní informace o mutantech, o způsobech vzniku mutací, o významu mutantů pro biologický výzkum v historii a dnes. PDF ke stažení zde.
- Mutace: od genů k vlastnostem. Stručné vysvětlení, jak může mutace změnit funkci proteinu, a tím vlastnosti organizmu.
- Rubrika věnovaná rostlinným mutantům na webu našeho ústavu. Všechny exponáty z výstavy a ještě další zajímaví mutanti. U všech jsou fotografie a stručné, snadno srozumitelné texty. Najdete zde například dva Mendelovy geny (zelená x žlutá barva děloh, kulatá x svraskalá semena) nebo mutanty, s nimiž se žáci setkávají v běžném životě (nektarinky, panašované okrasné rostliny, sladká kukuřice, řepka pro výrobu jedlého oleje a další).
Rostlina s příběhem. Populárně psané aktuality z práce našich vědců. Doplněno originálními fotografiemi. Vhodné pro studenty středních škol, například jako výchozí texty k podrobnější diskuzi o současných vědeckých trendech.
Ústav experimentální botaniky na Facebooku. Biologii popularizujeme také na nejoblíbenější sociální síti, kam pravděpodobně chodí značná část vašich žáků. Na naši stránku průběžně přidáváme nové příspěvky. Z nich by vás mohlo zajímat:
- Panoptikum přírodních podivností. Fotogalerie zajímavostí ze světa rostlin. Navzdory humornému názvu obsahují popisky fotografií seriózní a ověřené informace, zasazené obvykle do širšího biologického kontextu.
- Chemické hrátky s rostlinami. Inspirace pro jednoduché, ale efektní chemické pokusy, které se vztahují k rostlinné biologii.
- Videa. Krátká videa dokumentující různé biologické procesy u rostlin.