Oficiální časopis Akademie věd ČR

 


NEWSLETTER

Máte-li zájem o zasílání zpravodaje AB, napište nám svou e-mailovou adresu:

Archiv

Na ESOF 2014 studentským autobusem

4.7.2013

Organizace Euroscience a pořadatelé European Science Open Forum (ESOF), jež se v příštím roce uskuteční v dánské Kodani, chtějí společně podpořit účast absolventů vysokých škol a doktorandů na největším festivalu vědy v Evropě. Myšlenka, jak mladé lidi pro tuto akci získat, spočívá v nízkonákladové autobusové dopravě a levném ubytování. Euroscience proto vybraným zájemcům nabízí levné vstupenky (80 eur namísto 400 po celých pět dnů akce) a rovněž pomůže zajistit nejlevnější ubytování v hostelech či v rodinách (Home stay). Studentům se tak otevírá jedinečná příležitost navštívit zajímavé přednášky a semináře, hovořit s úspěšnými vědci a získat nové přátele a kontakty. Více informací naleznete zde.

Ruští vědci brání svou RAV

3.7.2013

Ruští vědci i jejich zahraniční kolegové bijí na poplach kvůli novému zákonu, jímž by měla přestat existovat samostatná téměř 300letá Ruská akademie věd, která by měla být nově sloučena s Ruskou akademií zemědělských věd a Ruskou akademií medicínských věd s tím, že jejich majetek bude spravovat nově založená agentura.
Podobně jako v roce 2009 v Praze vyšli do ulic Moskvy v úterý 2. července 2013 vědci, kteří chtějí symbolickým pohřbem ruské vědy poukázat na hrozící likvidaci RAV. Ve středu 3. července se má setkat předseda Ruské akademie věd Vladimír Fortov s prezidentem Vladimírem Putinem. V tento den by také měl být zákon projednán v ruské Dumě.
Významní a světově známí vědci upozorňují na vážnost situace v otevřených dopisech (jejich plná znění najdete v odkazech uvitř článku). S happeningy „pohřeb ruské vědy“ hodlají ruští vědci pokračovat každý den na různých místech Moskvy.

V Ostravě se představí kampaň "Zlepši si techniku"

3.7.2013

Vysoká škola báňská – Technická univerzita Ostrava představuje kampaň Zlepši si techniku, jejímž prostřednictvím chce u žáků a studentů zábavnou formou podnítit zájem o vědu a techniku. Během doprovodné akce Science show např. vystoupí známý popularizátor britského původu Michael Londesborough, součástí kampaně bude dále výstava Svět vědy či možnost prohlédnout si prostory 160leté univerzity. Kampaň, jež spadá do projektu Svět vědy a je spolufinancována z Evropského sociálního fondu, Operačního programu Vzdělávání pro konkurenceschopnost, začne v letních měsících a potrvá do května 2014. Vedle Ostravy bude probíhat i v několika městech Moravskoslezského kraje (Opava, Frýdek-Místek, Karviná, Havířov, Český Těšín a Třinec).

Cena Jana Rulfa pro nejlepší práci v oboru archeologie

2.7.2013

Ředitel Archeologického ústavu AV ČR, Praha, v. v. i., vypisuje 8. ročník soutěže o Cenu Jana Rulfa pro nejlepší práci v oboru archeologie, která je určena mladým autorům. Návrh na zařazení práce do soutěže podává autor (autorský kolektiv) nebo jakýkoli jiný odborný navrhovatel. Pokud práci nepřihlásí sám autor (autorský kolektiv), vyžádá si ředitel Archeologického ústavu jeho souhlas s účastí v soutěži.

Ruskou akademii věd ohrožuje nový zákon

1.7.2013

Ruští vědečtí novináři upozorňují na nový zákon, jímž by měla být radikálně transformována téměř 300letá Ruská akademie věd. Podle posledních informací by měl být zákon projednáván 3. června 2013 v ruské Dumě, a to bez předchozí diskuze s vědeckou komunitou. Přijat by měl být ve zrychleném řízení během pouhých dvou týdnů. Vše se děje měsíc poté, kdy byl do čela RAV zvolen proreformně smýšlející fyzik Vladimír Fortov.

Akademie věd pořádá prestižní evropskou soutěž EUCYS

1.7.2013

Mladí talentovaní adepti vědy se ve dnech 20. až 25. září 2013 sejdou na největší evropské soutěži mladých vědců EUCYS, jejíž jubilejní, 25. ročník pořádá Akademie věd ČR. Vítězové národních vědeckých soutěží ve věkové kategorii od 14 do 21 let se v české metropoli utkají nejen o finanční ceny, ale především o stáže v mezinárodních výzkumných organizacích nebo účast na nobelovském ceremoniálu ve Stockholmu. Soutěž, kterou zahájí ceremoniál a světelná show na Křižíkově fontáně, představili její pořadatelé zástupcům médií v rámci Snídaně s novináři v kavárně Era svět 27. června 2013. „Doufám, že letošní ročník ozdobí pražský podzim a bude patřit ke špičkovým akcím v celoevropském měřítku,“ uvedl předseda Akademie věd ČR Jiří Drahoš. Soutěž, na níž studenti prezentují projekty z oblasti přírodních, technických a humanitních věd, spolupořádá Akademie věd s Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy, které v současnosti podporuje 16 celosvětových soutěží 1,5 milionem korun; jednou z nich je i EUCYS. Ředitel odboru pro mládež MŠMT Michal Urban konstatoval, že navzdory narůstající konkurenci se českým účastníkům v soutěžích daří. Dobrým příkladem je i Miroslav Rapčák, který před třemi lety zvítězil v EUCYS v Lisabonu. Podrobné informace o projektu, který zaštítili prezident České republiky Miloš Zeman, předseda Senátu PČR Milan Štěch, místopředsedkyně Senátu PČR Alena Gajdůšková a předsedkyně Poslanecké sněmovny PČR Miroslava Němcová, naleznete na www.eucys2013.cz.

Praha hostila největší talenty v oboru laserové fyziky

28.6.2013

Fyzikální ústav Akademie věd ČR zorganizoval ve dnech 23.–28. června 2013 v pražském Top Hotelu jedno z největších setkání mladých talentů v oboru laserové fyziky z celého světa. Prostřednictvím nejprestižnějších světových výzkumných institucí jako Lawrence Livermore National Laboratory (USA) nebo Max-Planck-Institut für Quantenoptik (SRN) pozval do Prahy téměř stovku doktorandů a postdoktorandů ze všech koutů světa, aby se zúčastnili historicky první Letní školy ELI Beamlines.

Praemium Academiae 2013

27.6.2013

Nikl_AP.jpgPředseda Akademie věd prof. Jiří Drahoš udělil 20. června 2013 Akademickou prémii odborníkovi ve fyzice scintilačních materiálů Ing. Martinu Niklovi, CSc., z Fyzikálního ústavu AV ČR. Smyslem významného ocenění je vytvořit badatelům vynikající podmínky, v nichž by mohli lépe rozvinout vědecký potenciál ve prospěch Akademie věd i celé české vědy. Prémie do výše pěti milionů korun ročně zahrnuje po dobu šesti let náklady spojené s výzkumem, pořízením přístrojů a mzdami pro nositele a jeho spolupracovníky. Vedoucí oddělení optických materiálů FZÚ Martin Nikl se zabývá fyzikou pevných látek, luminiscencí a scintilačními materiály, jejichž studiu a vývoji se věnuje na špičkové světové úrovni. Tuto výzkumnou oblast zavedl ve FZÚ začátkem 90. let, vytvořil tým a vybudoval laboratoř ke studiu těchto materiálů.

Volba kandidáta na funkci děkana FSV UK

26.6.2013

Akademický senát FSV UK vyhlašuje volbu kandidáta na funkci děkana Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy v Praze. Návrhy na kandidáty může podávat kterýkoli člen akademické obce fakulty do 30. září 2013. Podrobnosti o vyhlášení, náležitostech návrhu a harmonogramu volby jsou k dispozici na stránce http://volbadekana.fsv.cuni.cz.

Martin Kolář: Listy a plátna (kresby a malby)

26.6.2013

Geofyzikální ústav AV ČR, v. v. i., a Archiv výtvarného umění, o. s., srdečně zvou na 41. výstavu cyklu Setkávání – Martin Kolář: Listy a plátna (kresby a malby), která je k vidění v přednáškovém sále Geofyzikálního ústavu, Boční II/1401, Praha 4 – Spořilov od 27. června do 30. srpna 2013. Výstavy Setkávání v GFÚ v r. 2013 se uskutečňují s podporou Městské části Praha 4.