Detail novinky
VaVaI ve statistikách a analýzách s ČSÚ
Výzkum, vývoj a inovace ve statistikách a analýzách bylo téma již čtvrtého semináře, který společně pořádají Český statistický úřad (ČSÚ) a Technologické centrum AV ČR (TC). Letošní seminář, který se konal 11. dubna 2013 v konferenčním centru TC, byl kromě již tradičního představení aktuálních statistik a výsledků analýz z oblasti vědy, technologií a inovací věnován oblasti lidských zdrojů ve vědě a technologiích, oblasti excelence a inteligentní specializace. Zároveň měli posluchači, převážně z řad státní správy a akademické sféry, možnost vyjádřit své požadavky a budoucí očekávání od statistických dat a souvisejících analýz a poskytnout tak zpětnou vazbu přednášejícím o využitelnosti prezentovaných výsledků.
V úvodním slově potvrdil Josef Vlášek, vrchní ředitel sekce produkčních statistik ČSÚ, zájem ČSÚ o srozumitelnost výsledků statistik pro uživatele a uvítal možnost se tímto způsobem s uživateli potkávat. Současně vyjádřil názor, že výzkum a inovace spolu se vzděláváním hrají nezastupitelnou roli v nalezení cest ze současné situace vratké ekonomiky.
O úloze ČSÚ při sběru, zpracování a prezentaci statistik o výzkumu, vývoji a inovacích hovořil Martin Mana, vedoucí oddělení statistiky výzkumu, vývoje a informační společnosti. Prezentoval nejen aktuální statistiky, které ČSÚ zveřejňuje, ale také nové přístupy umožňující propojování dat z různých zdrojů, které umožňují po dalším analytickém zpracování lepší zachycení reality. A právě analýzám z oblasti vědy, technologií a inovací byla věnována přednáška Michala Pazoura, vedoucího oddělení strategických studií Technologického centra AV ČR. Kromě představení vybraných aktuálních analýz zpracovaných v TC ve svém vystoupení zdůraznil potřebu spolupráce a sdílení informací mezi ČSÚ, výzkumně-analytickými pracovišti jako je TC a veřejnou správou, která svými rozhodnutími ovlivňuje podmínky pro výzkum, vývoj a inovace v Česku.
V následujících prezentacích představili zástupci ČSÚ a TC aktuální statistiky o vysokoškolském vzdělání a o výzkumnících v ČR ve srovnání s ostatními zeměmi, jak se dají využít individuální data při analýze regionální specializace např. Prahy, či jaké jsou bibliometrické charakteristiky úspěšného žadatele o prestižní granty Evropské výzkumné rady (ERC).
Zcela naplněný přednáškový sál byl dokladem toho, že o témata tohoto typu je mezi odbornou veřejností velký zájem.
Prezentace ze semináře jsou ke stažení v přílohách níže.