Trvnek_temeČteme? Co čteme, kolik čteme, kde čteme, kdy čteme, kolik knih kupujeme, jak často chodíme do knihoven, jak si stojíme ve srovnání s jinými zeměmi, jací jsou naši nejoblíbenější autoři a knihy? Jak čtení knih souvisí s jinými činnostmi a co na nás všechno prozrazuje? Jak je to s naší věrností knize jako nejstaršímu „masovému médiu", zejména jsou-li tady média mladší a mnohem dravější (nejnověji internet)? Co s námi coby čtenáři a účastníky knižního trhu dělá fakt, že u nás vychází tolik knih jako nikdy v minulosti (v průměru téměř padesát každý den)? A jak se na našem vztahu ke knize podepsalo sedmnáct let demokracie? Jsme stále knihomilnou populací, za niž jsme se tak dlouho považovali? Především k těmto otázkám se kniha soustřeďuje. Vychází se v ní z vůbec prvního českého reprezentativního průzkumu zaměřeného na čtenáře a čtení, který se uskutečnil v roce 2007 pod patronátem Ústavu pro českou literaturu AV ČR, v. v. i., a Národní knihovny ČR. Autor se nejdříve zabývá fenoménem čtení (knih) a poté se snaží jednotlivá data z průzkumu uspořádat do několika oblastí: kniha (čtení, nakupování, půjčování, domácí knihovny), dále čas (volný a pracovní, čtení  a jiná média) a nakonec  hodnoty, s nimiž knihy spojujeme (preference, vlivy, postoje, návyky, důvody). V závěru jsou výsledky průzkumu  konfrontovány s tradovanými předsudky, které o čtení knih, zejména v současné době, panují.

Třetí letošní číslo České literatury přináší stať Miroslava Kotáska "Paměť, trauma, smrt: intervence jazyka a narativu" a studii Xaviera Galmiche "Vykolejené vyprávění ve středoevropské literatuře po roce 1989".

Digitální archiv populární literatury (http://dapl.ucl.cas.cz/) vzbuzuje zájem médií. Informoval o něm zpravodajský server iDnes.cz a 24. 7. Česká televize zařadila reportáž o něm do hlavní zpravodalské relace Události.

V edici Teoretická knihovna nakladatelství Host vyšel svazek Nebezpečná literatura? Antologie z myšlení o literární cenzuře. Edičně antologii připravili Tomáš Pavlíček, Petr Píša a Michael Wögerbauer.

Na adrese http://www.ucl.cas.cz/videoprednaska/Player.html je k dispozici videozáznam přednášky Aleidy Assmannové From Collective Violence to a Common Future: Four Models for Dealing with a Traumatic Past.

V červenci a srpnu dojde ke změnám v otevírací době knihovny Ústavu pro českou literaturu AV ČR, v.v.i. Konkrétní údaje o změnách naleznete zde.

Právě vyšlo druhé letošní číslo časopisu Česká literatura, jež je věnováno tématu filmové adaptace. Kompletní obsah spolu s ukázkami z čísla jsou k nahlédnutí na www stránkách časopisu.

Slovník české literatury po roce 1945 Bibliografické databáze Retrospektivní bibliografie české literatury 1775-1945 České literární osobnosti Databáze literárních cen Thesaurus českých meter 1795–1825  Česká elektronická knihovna Digitalizovaný archiv časopisů Edice E Literatura ke stažení Česká literatura: Časopis pro literární vědu Elektronický katalog knihovny Literárněvědné fórum: přednáškový cyklus Studentská literárněvědná konference kongres-bohemistiky bohemistika Slovník českých nakladatelství 1849-1949 dapl-banner