Vyhledávání

Celý intranet Aktuální oblast


Ústav experimentální medicíny AV ČR, v. v. i.  › Ústav  › EU projekty ze Strukturálních fondů  › files  › research-centre-for-cell-therapy-and-tissue-repair

Předmět, zaměření a cíle projektu

Novým směrem v medicíně, který se dnes dostává na základě výsledků do popředí, jsou metody moderní terapie, využívající živé buňky, genetickou informaci nebo nanotechnologie. Předkládaný projekt si klade za cíl vybudovat jako součást Ústavu experimentální medicíny AV ČR, v.v.i. (ÚEM) inovativní výzkumné centrum pro základní výzkum metod moderní terapie včetně výzkumu bezpečnosti a efektivity jejich použití. Projekt je zaměřen do jednoho ze světově nejrychleji se rozvíjejícího směru výzkumu, do oblasti lékařského využití molekulární biologie, přesněji řečeno do buněčných přístupů a využití nanomateriálů v biomedicíně.

 

Výzkumné centrum buněčné terapie a tkáňových náhrad (dále VCBT), které bylo vybudováno v rámci projektu, se bude věnovat základnímu výzkumu přípravků moderní terapie, bezpečnosti jejich přípravy a použití (včetně environmentální) a efektivity (účinnosti), včetně výzkumu inovativních metod jejího stanovování, a zprostředkování těchto metod (jak informovanosti o nich, tak i jejich implementace) odborné vědecké, lékařské i laické veřejnosti. Investorem, vlastníkem i provozovatelem projektu bude ÚEM, který také zajistí personální obsazení projektu tak, aby byla zajištěna špičková odborná kvalita prováděného výzkumu, vedoucí k stabilnímu financování prostřednictvím národních i evropských grantů na základní výzkum.

 

Vybudování výzkumného centra povede k orientovanému základnímu výzkumu a ke zlepšení situace pro vysoce inovativní společnosti a výzkumné instituce vyvíjející přípravky pro regenerativní medicínu a buněčnou terapii na území Hl. města Prahy. Předložený projekt synergicky využívá infrastruktury vybudované v rámci JPD2 – podnikatelského inkubátoru pro inovační MSP firmy zaměřené na výrobu v čistých prostorech. V současné době je podnikatelský inkubátor je plně obsazen a překračuje všechna monitorovací kritéria.

 

Jádrem výstupního produktu projektu je soubor znalostí o bezpečných a účinných léčebných metodách, která nabízí terapii pro dnes neléčitelné choroby a poškození nebo ve srovnání se dnes dostupnými lékařskými postupy zkracují a/nebo zlevňují léčebný proces.
 

Úspěšnou realizací projektu vznikne v rámci ÚEM vlastní produkt - infrastruktura umožňující „produkci“ výše zmíněného produktu - výzkumné centrum zaměřené na léčivé přípravky pro moderní terapii:

  • základní výzkum v oblasti přípravků buněčné terapie a tkáňových náhrad,
  • základní výzkum v oblasti nasazení nanotechnologií v léčebných postupech a
  • • základní výzkum v oblasti bezpečnosti, efektivity a efektivnosti obou výše uvedených interdisciplinárních oborech

 

„Výzkumné centrum buněčné terapie a tkáňových náhrad“ (VCBT)

Centrum bude zajišťovat základní výzkum ve všech aspektech bezpečnosti (výzkum bezpečnosti a efektivity metod moderní terapie, včetně výzkumu metod jejího stanovování, bezpečnosti pro životní prostředí, komunikace výsledků výzkumu směrem k vědecké, lékařské i laické veřejnosti). Činnost Centra bude hrazená zejména z českých i mezinárodních (např. 7. rámcový program EU) grantů na základní výzkum.
Během první dvou let provozu výzkumného centra vznikne koncepce praktického zavedení a bezpečnostní politiky aplikace kmenových buněk a nanotechnologií v biomedicíně a vytvoří se portfolio tří až pěti nosných směrů, z nichž alespoň jeden az dva budou předány do fáze aplikovaného výzkumu v Inovačním biomedicínském centru.
 

Výzkumný program Centra v prvních letech bude zaměřen na následující témata:

  • Efektivita (diferenciace, genová exprese) a bezpečnost nediferencovaných mezenchymových kmenových buněk izolovaných z kostní dřeně a tukové tkáně a používaných k terapii onemocnění cév a pojivových tkání (kost, chrupavky, šlacha, kůže, sval).
  • Bezpečnost aplikace kmenových buněk (mezenchymových, ale i fetálních a embryonálních buněk ze současně již existujících buněčných linií) do nervové tkáně, při léčbě ischémie, demyelinizačních chorob a míšního poranění.
  • Environmentální toxikologie buněk používaných k terapii a léčebně využívaných nanočástic.
  • Bezpečnost využití buněčné terapie a tkáňových náhrad v okrajových věkových skupinách, odlišnosti účinku terapie v senescenci.
  • Diferenciace kmenových buněk působením růstových faktorů a bezpečnost aplikace in vitro diferencovaných buněk.
  • Inovativní laboratorní metody stanovování vlastností přípravků obsahujících nanotechnologie (nanočástice, nanovlákna), od úrovně proteinového inženýrství až po buněčné interakce.
  • Ontologie (explicitní specifikace konceptualizace) možných závažných nežádoucích účinků přípravků pro moderní terapie a vývoj znalostních metod pro klasifikaci a popis těchto nežádoucích účinků.
  • Výzkum vlastností biomateriálů využívaných ke konstrukci tkáňových náhrad metodou tkáňového inženýrství.

 

 

Provozní fáze je plánována na období 1. 1. 2013 – 31. 12. 2022, tedy po dobu 10 let. Tento časový horizont byl určen na základě expertního odhadu životnosti většiny přístrojového a ostatního laboratorního vybavení VCBT, která je dána fyzickým a morálním opotřebením.
K pořizovanému vybavení bude ještě přiřazeno používané přístrojové vybavení žadatele, které je pro projekt nezbytné, avšak z důvodů hospodárnosti nebudou pořizovány nově v rámci projektu. Výdaje na jeho přestěhování a instalaci do nových prostor VCBT jsou v rozpočtu uvedeny jako nezpůsobilé.
Tým VCBT bude začleněn do ÚEM jako samostatné „Oddělení VCBT“ s ustanoveným vedoucím oddělení, který po dobu provozní fáze převezme odpovědnosti manažera projektu (dodržování podmínek udělení dotace a příprava monitorovacích zpráv).
Z pohledu lidských zdrojů se počítá s vytvořením nejméně 5 nových pracovních míst, z toho 3 budou tvořit vysoce kvalifikovaní výzkumníci a 2 budou obsazeny perspektivními vědci na pozicích junior researcher nebo PhD student.
Na výsledcích výzkumných programů VCBT se budou podílet i další současní zaměstnanci žadatele, v čele s odbornými garanty tvořícími „Odbornou radu projektu“ (prof. Sykovou, Doc. Chvátalem, Dr. Jendelovou).

Financování provozní fáze bude probíhat na bázi institucionálních prostředků žadatele (zhruba 40 %) a zároveň získaných výzkumných grantů spojených s projektem (očekáváme víc než 60 %). Těmito prostředky budou hrazeny vzniklé provozní náklady; zastoupení grantového financování se bude v průběhu provozní fáze zvyšovat.

 

Očekávané vědecké výstupy a jejich forma na konci sledovaného období:

  1. Zvládnutí technologie cílených diferenciací kmenových buněk - metodika
  2. Popis buněčného a molekulárního mechanizmu imunitní reakce na transplantované kmenové buňky – prediktivní model
  3. Funkcionalizovaná nanovlákna a mikrokapsle– specifické vzorky
  4. Účinné materiály pro transport bioaktivních látek– specifické vzorky
  5. Účinné biomateriály pro regeneraci tkání – specifické vzorky
  6. Facilitační biofyzikální metody - metodika

 

S finanční samostatností Centra nelze počítat, ale přiznaná podpora Centra bude mít podstatný přínos v tom, že se struktura financování přenese dál od nejistého institucionálního ke společným projektům financovaným z grantových fondů.

 

Na těchto základech vznikl projekt Výzkumného centra buněčné terapie a tkáňových náhrad, jeho technologického vybavení a koncepce spolupráce tří odborných specializací, a to:


- Oddělení tkáňového inženýrství (pod vedením prof. Amlera)

- Oddělení transplantační imunologie (pod vedením prof. Holáně)

holan-1.jpg

Isolace RNA pro detekci genové exprese ve sterilním PCR boxu

holan-2.jpg

holan-3.jpg

holan-4.jpg

Příprava kmenových buněk pro isolaci nukleových kyselin a studium diferenciace buněk prováděná v laminárním boxu

holan-5.jpg

Analýza dat ze studia genové exprese pomocí Real-time PCR

 

 

- Laboratoř biomateriálů a biofyzikálních metod (vedená Dr. Kubinovou)
v rámci Oddělení neurověd vedené prof. Sykovou.