Srpek se stal astrofotografií měsíce
1.8.2013
Letní noční obloze nad našimi hlavami nyní dominuje rozsáhlé souhvězdí Labuť, ukazující směr ve vesmíru, kam se rychlostí 220 km/s řítí naše Sluneční soustava. Pavol Kollarik, vítěz červencového kola soutěže Česká astrofotografie měsíce, se v této nebeské oblasti zaměřil na bublinu plynu odvrhovaného mohutným hvězdným větrem Wolf-Rayetovou hvězdou WR 136 v jejím středu. Pro svůj tvar mlhovina (NGC 6888) dostala název „Srpek“. Podrobnější informace naleznete v tiskové zprávě.
Sluneční radioastronomové budou jednat v Praze
21.6.2013
Mezinárodní konferenci CESRA2013 pořádá ve dnech 24.–29. června v Praze Astronomický ústav AV ČR. Na 120 radioastronomů z celého světa zde bude diskutovat o aktuálních otázkách sluneční astrofyziky a radiové astronomie, zejména v perspektivě právě dokončovaných obřích radioastronomických přístrojů ALMA a LOFAR. ALMA je projekt soustavy šedesáti velmi přesných dvanáctimetrových antén pro příjem radiových vln milimetrových délek, rozkládajících se na ploše téměř 200 km2. Budují ho společně observatoře ESO, NRAO a NAOJ v chilské poušti Atacama. Podrobnosti naleznete v tiskové zprávě.
Akademickou prémii – Praemium Academiae – získal fyzik Martin Nikl
20.6.2013
Prestižní Akademickou prémii – Praemium Academiae – udělil ve čtvrtek 20. června 2013 v sídle Akademie věd ČR v Praze předseda AV ČR prof. Jiří Drahoš vynikajícímu českému vědci Ing. Martinu Niklovi, CSc., z Fyzikálního ústavu Akademie věd ČR. Toto nejvýznamnější ocenění Akademie věd ČR získávají mimořádné vědecké osobnosti, které již založily vědecké školy, v mezinárodním měřítku patří ke špičce svého oboru a vytvářejí prestiž AV ČR jako celku. „Akademická prémie slouží jako nástroj finanční a morální podpory skutečné vědecké excelence. Je nejvýznamnějším vědeckým grantem v tomto státě,“ zdůraznil Jiří Drahoš.
Prezident firmy Carl Zeiss ocenil vybavení Centra TOPTEC
17.6.2013
Prezident a výkonný ředitel světové firmy Carl Zeiss AG prof. Dr. Michael Kaschke navštívil v uplynulých dnech v doprovodu ředitele dceřiné společnosti Carl Zeiss spol. s r. o. předsedu Akademie věd ČR prof. Jiřího Drahoše. Při této příležitosti si též prohlédl Centrum speciální optiky TOPTEC, které vybudoval Ústav fyziky plazmatu (ÚFP) AV ČR s podporou EU fondů v rámci programu VaVpI na svém pracovišti v Turnově. Dr. Michael Kaschke, jehož uvítali ředitel ÚFP AV ČR Ing. Petr Křenek a vedoucí Centra TOPTEC Ing. Vít Lédl, vysoce ocenil koncepci a vybaveni centra a navrhl další kroky k možné spolupráci centra s firmou Carl Zeiss v oblasti R & D v optice.
Alternativní koncept magnetické paměti
17.6.2013
Čeští fyzici přispěli k významnému objevu
Dalším významným badatelským úspěchem, jenž posouvá hranice možností moderních informačních technologií, na sebe opět upozornilo oddělení spintroniky a nanoelektronikyFyzikálního ústavu Akademie věd ČR. V rámci dlouhodobé mezinárodní spolupráce vědců z tohoto pracoviště a z univerzit v Cambridge a Nottinghamu ve Velké Británii byl objeven nový mechanismus, který umožňuje elektricky ovládat rychlost pohybu doménových stěn v magnetickém médiu. Práce byla publikována 9. června 2013 v prestižním mezinárodním odborném časopisu Nature Materials (viz abstrakt).
Lokalitu „Stonehenge“ na Špicberkách čekají průzkumy
14.6.2013
Pátá polární výprava ÚSMH AV ČR
Pátá polární výprava výzkumných pracovníků Ústavu struktury a mechaniky hornin (ÚSMH) Akademie věd ČR na norské souostroví Svalbard se blíží. Uskutečnit by se měla letos v srpnu. Ve spolupráci s polskými kolegy z Geofyzikálního ústavu Polské akademie věd, kteří spravují polární stanici Hornsund v oblasti jihozápadních Špicberk, budou pokračovat ve výzkumu z předchozích let. Program navazuje na předchozí výpravy zaměřené na výzkum současných geodynamických jevů a procesů v okolí polární stanice (čtvrtá polární výprava se uskutečnila v červenci 2012).
Kometa PanSTARRS
4.6.2013
Česká astrofotografie měsíce
Na jaře nás navštívila kometa C/2011 L4, jež dostala jméno PanSTARRS podle teleskopu, který ji jako velmi slabý objekt dne 6. června 2011 objevil. Postupně, jak byla upřesňována dráha a vývoj jasnosti, se ukázalo, že by se mohlo jednat o poměrně jasný objekt, byť pro našince v době největší jasnosti v poněkud nepříjemné poloze nízko nad obzorem. To však neodradilo pozorovatele a astrofotografy, někteří z nich sledují kometu i nadále. Svůj objektiv na ni zamířil také vítěz květnového kola České astrofotografie měsíce Petr Štarha. Podrobnosti naleznete v tiskové zprávě.
Brno má nové výzkumné centrum ALISI
31.5.2013
Laboratoře posouvají experimentální možnosti k fyzikálním mezím
Aplikační laboratoře pokročilých mikro- a nanotechnologií ALISI zahajují svoji činnost v Brně-Králově Poli. Vzniklo zde nové vědecko-výzkumné centrum, kde se bude téměř 80 vědců věnovat zejména studiu diagnostických metod a pokročilých technologií, rovněž však i spolupráci s průmyslem. Projekt ALISI realizoval Ústav přístrojové techniky (ÚPT) AV ČR. Laboratoře umožní další rozvoj historicky nejúspěšnějších výzkumných aktivit ÚPT AV ČR v oblastech laserových technologií, magnetické rezonanční tomografie a zejména elektronové mikroskopie. Podrobné informace naleznete v tiskové zprávě.
Seminář Poslanecké sněmovny PČR a Akademie věd ČR o nerostných surovinách
30.5.2013
Cyklus odborných seminářů zaměřených na význam vědeckých poznatků pro konkurenceschopnost naší země zahájily ve čtvrtek 30. 5. 2013 Akademie věd ČR a Poslanecká sněmovna PČR, která k tomuto účelu nabídla své prostory. Tématem prvního semináře byly „Nerostné suroviny v ČR – co udělat pro jejich využití“. Záštitu nad akcí převzal předseda hospodářského výboru PSP ČR Ing. Milan Urban, jenž měl společně s místopředsedou AV ČR RNDr. Janem Šafandou, CSc., úvodní slovo. Seminář moderoval RNDr. Radek Mikuláš, CSc., z Geologického ústavu AV ČR. Souběžně byla ve foyeru zasedací síně PS PČR otevřena výstava „Užitečná věda – 20 let Akademie věd ČR“.
Evropský projekt ELI: stavba začíná
24.5.2013
Další důležité kroky nutné k tomu, aby v Dolních Břežanech u Prahy vzniklo světově ojedinělé multifunkční laserové centrum ELI Beamlines, učinil Fyzikální ústav AV ČR. V pátek 24. května 2013 byl v sídle Akademie věd ČR v Praze představen vítěz soutěže o zhotovitele hlavní fáze stavby laserového centra, sdružení společností Metrostav, VCES a OHL ŽS. Oznámen byl i nový klíčový partner projektu – špičkové americké výzkumné centrum Lawrence Livermore National Laboratory. Američtí specialisté budou ve spolupráci s českými kolegy vyvíjet unikátní laserový systém v hodnotě 1,1 mld. Kč. Více informací v tiskové zprávě.