Oficiální časopis Akademie věd ČR

 


NEWSLETTER

Máte-li zájem o zasílání zpravodaje AB, napište nám svou e-mailovou adresu:

Archiv

Výzkum zaniklých obcí na Bílinsku

1.8.2013

Pracovníci Archeologického ústavu AV ČR v Praze provádějí předstihový výzkum v předpolí hnědouhelného dolu Bílina, během kterého se snaží identifikovat středověké zaniklé obce, známé z písemných zpráv. Vedle studia obytných domů a hospodářských budov zkoumají i pohřebiště. Unikátním projektem v rámci tohoto výzkumu je spolupráce s Kriminalistickým ústavem na porovnání historické a současné populace. Lokalita Nesvětice se nachází v údolí Lomského a Radčického potoka. Povodí obou potoků je cílem archeologického bádání už od konce 19. století, kdy byly archeologické památky narušovány při těžbě cihlářské hlíny a při důlní činnosti (hnědé uhlí).

Červencová astrofotografie má název Srpek

1.8.2013

Léto je v plném proudu a noční obloze nad našimi hlavami dominuje rozsáhlé souhvězdí Labuť ukazující směr ve vesmíru, kam se rychlostí 220 km/s řítí naše Sluneční soustava. Autor vítězné fotografie soutěže Česká astrofotografie měsíce, provozované Českou astronomickou společností, Pavol Kollarik si k fotografování v souhvězdí Labutě vybral bublinu plynu odvrhovaného mohutným hvězdným větrem Wolf-Rayetovou hvězdou WR 136 v jejím středu. Pro svůj tvar mlhovina dostala název „Srpek“, její pořadové číslo v katalogu NGC je 6888. Mlhovina začala vznikat přibližně před 250 000 roky, kdy se hmotná centrální hvězda vyvinula do fáze hvězdy Wolf-Rayetovy. Tehdy také započal proces odvrhování vnější obálky, jež probíhal tempem přibližně 1 hmotnost Slunce za 10 000 let.

Žádosti o podporu česko-americké vědecko-technické spolupráce

30.7.2013

Americká vědecká informační agentura (AMVIA), která na základě dohody s MŠMT shromažďuje žádosti o podporu vědecké spolupráce mezi Českou republikou a USA v rámci veřejné soutěže ve výzkumu, vývoji a inovacích k programu KONTAKT II (LH) vypisuje novou výzvu. Přihlášky lze zasílat do 6. září 2013. Kontakt: AMVIA – Americká vědecká informační agentura, Dům zahraničních služeb, Na Poříčí 1035/4, 110 00 Praha 1. Tel.: +420 221 850 508, +420 221 850 510; e-mail: amvia@dzs.cz. Více na http://www.dzs.cz/index.php?a=view-project-folder&project_folder_id=560&.

Nakladatelství Artefactum vydalo sborník Tvary formy ideje

30.7.2013

Při příležitosti životního jubilea historika architektury Rostislava Šváchy z Ústavu dějin a umění AV ČR vydalo nakladatelství Artefactum sborník Tvary formy ideje. Studie a eseje k dějinám a teorii architektury v grafické úpravě Rostislava Vaňka pocházejí od renomovaných historiků architektury Kennetha Framptona, Moniky Platzer, Jindřicha Vybírala a jejich mladších kolegů z generace spolupracovníků a žáků Rostislava Šváchy Martina Horáčka, Pavla Šopáka, Ivany Panochové, Ludmily Hůlkové, Richarda Biegela a dalších.

Brno hostí Mezinárodní speleologický kongres

25.7.2013

Na Brněnské výstaviště se tento týden (21.–28. července) sjela více než tisícovka geologů, archeologů, paleontologů, biologů a zástupců mnoha dalších vědních disciplín v rámci Mezinárodního speleologického kongresu. Šestnáctý ročník světového setkání speleologů s mottem Kde se historie setkává s budoucností odkazuje na významná výročí, která si letos připomínáme, např. 290 let od sestupu prvního člověka do Macochy nebo 80 let od překonání nástrah hlubokých sifonů na podzemní Punkvě a otevření tzv. Vodní plavby v Punkevních jeskyních. Budoucnost představují nejnovější poznatky např. v geomikrobilogii, která podstatným způsobem mění staletí zažité představy o vzniku a vývoji jeskyní, nebo první přednášky o zkoumání krasových útvarů na jiných planetách, jakož i výcvik astronautů v pozemských jeskyních.

Auxinová maxima a jiné životní gradienty

23.7.2013

 „Věda mi dává pocit svobody,“ říká prof. RNDr. Eva Zažímalová, CSc., mezinárodně uznávaná vědkyně, jež svou pozornost upřela na rostlinné hormony neboli regulátory růstu auxiny, jejich metabolismus, transport a signální dráhy. Svou vědeckou dráhu spojila s Ústavem experimentální botaniky AV ČR. Když se pro roky 2007–2012 stala jeho ředitelkou, napřela veškeré úsilí, aby se „místně roztříštěné“ pracoviště soustředilo převážně do areálu Akademie věd v Praze-Lysolajích. V současnosti ji najdete ve „staré“ budově, kde vede Laboratoř hormonálních regulací u rostlin, od letoška je navíc členkou Akademické rady AV ČR, přednáší studentům na Přírodovědecké fakultě Univerzity Karlovy a Jihočeské univerzity a mj. také zasedá v Redakční radě Akademického bulletinu. Rozhovor šéfredaktorky Mariny Hužvárové s prof. Evou Zažímalovou pod názvem Auxinová maxima a jiné životní gradienty si můžete přečíst  zde.

Řasy a sinice v potravě člověka

22.7.2013

Detašované pracoviště Mikrobiologického ústavu AV ČR v Třeboni uvítalo 11. července 2013 sedmdesátku hostů na vernisáži Řasy a sinice v potravě člověka, jež se uskutečnila v rámci veřejných Vědeckých čtvrtků v Opatovickém mlýně. Výstavu lze navštívit v Lázních Aurora v Třeboni do 13. srpna 2013, poté bude jako stálá expozice umístěna do Opatovického mlýna.

Fyzici z celého světa se setkají v Praze

17.7.2013

Za účasti významných osobností světové vědy včetně nositele Nobelovy ceny za fyziku Serge Haroche se v Praze po dvou letech uskuteční další ročník mezinárodní fyzikální konference Frontiers of Quantum and Mesoscopic Thermodynamics 2013 – FQMT’13. (O předchozím setkání se dočtete v AB 10/2011.) Součástí sympozia, které se letos koná ve dnech od 29. července do 3. srpna, budou též koncerty klasické a jazzové hudby ve Dvořákově síni Rudolfina, kinosále Hotelu Pyramida či v chrámu sv. Šimona a Judy. Detailní program doprovodných akcí je k dispozici na webových stránkách http://fqmt.fzu.cz/13. Záštitu nad akcí převzali prezident České republiky Miloš Zeman, předseda Senátu PČR Milan Štěch, předseda AV ČR Jiří Drahoš a kardinál Dominik Duka.

Před rokem zemřel Antonín Holý

16.7.2013

Dne 16. července je tomu rok, kdy odešel jeden z nejvýznamnějších českých přírodovědců dvacátého století profesor Antonín Holý. Jím objevené léky nové generace přinesly naději lidem se závažnými chorobami, jako jsou žloutenka typu B, virové opary či také AIDS. Antonín Holý byl poté, co vystudoval organickou chemii na Univerzitě Karlově, vědeckým aspirantem organické chemie na Ústavu organické chemie a biochemie ČSAV; vedoucím pracovníkem se stal v roce 1967, v čele oddělení chemie nukleových kyselin stál od roku 1987. V letech 1994 až 2002 vykonával funkci ředitele ústavu. Navzdory mezinárodnímu věhlasu vynikajícího chemika zůstal skromným člověkem, jenž zdůrazňoval zejména poctivou vědeckou práci.

Červencové výročí: Joseph Stepling

15.7.2013

Letos v červenci uplyne 235 let od úmrtí česko-německého jezuitského fyzika, matematika, astronoma a meteorologa Josepha Steplinga. Jeho jméno je výrazně spjato se vznikem hvězdárny v Klementinu. Josephova matka byla Češka, kdežto otec pocházel z německého regionu Vestfálsko a pracoval jako sekretář vyslanectví u říšského sněmu.