Pracovní skupina Dějiny komunistické strany

Hlavní stránka » Vědecké útvary » Pracovní skupina Dějiny komunistické strany »

Hlavním cílem činnosti pracovní skupiny bude prohloubení a rozšíření výzkumu dějin Komunistické strany Československa (a její dceřiné slovenské organizace) a komunismu jako ideologie. Výzkum se soustředí na komunismus jako politické a sociální hnutí v období etablování KSČ na domácí politické scéně a v mezinárodním komunistickém hnutí a na roli KSČ v období instalace lidových demokracií po roce 1945. V období 1948–1989 se výzkum zaměří především na strukturní vztahy mezi KSČ a společností, státem a režimem. Pozornost bude věnována též společenské pozici komunismu v období po roce 1989. Výzkum dějin komunistické strany bude prováděn ve spolupráci s dalšími domácími a zahraničními specialisty.

Výstupy, informace o činnosti pracovní skupiny a otevření diskusního fóra k problematice budou k dispozici odborníkům i zájemcům z okruhu širší veřejnosti též na webové stránce pracovní skupiny www.dejinyksc.usd.cas.cz

Výzkumný tým: Jiří Kocian, Jaroslav Pažout, Jiří Pernes, Jakub Rákosník


 


Demokratická revoluce 1989 Československo 1968.cz Němečtí odpůrci nacismu v Československu výzkumný projekt KSČ a bolševismus Disappeared Science Česko-Slovenská komisia historikov Europeana

Obrazové aktuality

Bruce Lockhart Lecture: Profesor Richard Overy (University of Exeter) přednáší dne 5. června o britské politické propagandě vůči okupované Evropě. 
Foto: Britské velvyslanectví
1. panel konference nazvaný The existence and challenges faced by the exile governments in London (part 1). Proti směru hodinových ručiček: Albert E. Kersten (University of Leyden), Chantal Kesteloot (Centre for Historical Research, Brussels), Anita J. Prazmowska (London School of Economics and Political Science, London), Detlef Brandes (Heinrich-Heine-Universität, Düsseldorf), Mark Cornwall (předsedající; University of Exeter) a Jan Bečka (FSV UK, Praha)
2. panel konference nazvaný The existence and challenges faced by the exile governments in London (part 2). Zleva: Vít Smetana (koordinátor konference; ÚSD AV ČR, Praha), Jiří Ellinger (předsedající; MZV, Praha), Edita Ivaničková (HÚ SAV, Bratislava), Radoslaw Zurawski vel Grajewski (Univerzita Lodž), Viktoria Vasilenko (Belgorodská státní univerzita)

Mezinárodní historická konference CZECHOSLOVAKIA AND THE OTHER OCCUPIED NATIONS IN LONDON: The Story of the Exile Revisited after Seventy Years 6.-7. června 2013.

více...