Pobočka Brno

Hlavní stránka » Vědecké útvary » Pobočka Brno »

Brněnská pobočka ÚSD byla zřízena v roce 2003. Vedle snahy o zapojení mimopražských badatelů do výzkumných úkolů ústavu bylo hlavním důvodem jejího ustavení umožnit soustavný výzkum archivních pramenů k československým dějinám po roce 1948 uložených v moravských archivech. Pracovníci pobočky se soustřeďují na výzkum komunistického období československých dějin, na historii československého demokratického exilu po roce 1948, problematiku německých antifašistů a další témata.

Brněnské pracoviště ústavu úzce spolupracuje s Historickým ústavem Filozofické fakulty Masarykovy univerzity v Brně, Univerzitou obrany v Brně, brněnskou pobočkou Historického ústavu Akademie věd, Centrem pro studium demokracie a kultury, Fakultou sociálních studií Masarykovy univerzity v Brně, Mezinárodním politologickým ústavem i dalšími vědeckými a badatelskými pracovišti.

Knihovna pobočky shromažďuje naši a zahraniční literaturu k soudobým dějinám, dále se v ní nalézá rozsáhlý soubor československé exilové literatury, publikace a edice vydávané ÚSD, encyklopedické příručky, noviny a další materiály. Do archivu pobočky se podařilo získat cenný soubor dokumentů, které mají vztah k historii československého demokratického exilu po roce 1948 (pozůstalosti významných exilových pracovníků, exilové tiskoviny atd.). Zejména se jedná o archiv exilového nakladatelství Index z Kolína nad Rýnem. Knihovna i archiv jsou po dohodě přístupné zájemcům o studium z odborné i laické veřejnosti.

Výzkumný tým: Vladimír Březina, David Kovařík, Jiří Pernes


 


Demokratická revoluce 1989 Československo 1968.cz Němečtí odpůrci nacismu v Československu výzkumný projekt KSČ a bolševismus Disappeared Science Česko-Slovenská komisia historikov Europeana

Obrazové aktuality

Bruce Lockhart Lecture: Profesor Richard Overy (University of Exeter) přednáší dne 5. června o britské politické propagandě vůči okupované Evropě. 
Foto: Britské velvyslanectví
1. panel konference nazvaný The existence and challenges faced by the exile governments in London (part 1). Proti směru hodinových ručiček: Albert E. Kersten (University of Leyden), Chantal Kesteloot (Centre for Historical Research, Brussels), Anita J. Prazmowska (London School of Economics and Political Science, London), Detlef Brandes (Heinrich-Heine-Universität, Düsseldorf), Mark Cornwall (předsedající; University of Exeter) a Jan Bečka (FSV UK, Praha)
2. panel konference nazvaný The existence and challenges faced by the exile governments in London (part 2). Zleva: Vít Smetana (koordinátor konference; ÚSD AV ČR, Praha), Jiří Ellinger (předsedající; MZV, Praha), Edita Ivaničková (HÚ SAV, Bratislava), Radoslaw Zurawski vel Grajewski (Univerzita Lodž), Viktoria Vasilenko (Belgorodská státní univerzita)

Mezinárodní historická konference CZECHOSLOVAKIA AND THE OTHER OCCUPIED NATIONS IN LONDON: The Story of the Exile Revisited after Seventy Years 6.-7. června 2013.

více...