Zázemí přemyslovského hradiště ve Staré Boleslavi
GIS byl prostřednictvím GM využit také jako nástroj kritiky a analýzy historických pramenů a dalších informací, které jsou dispozici pro studium zázemí raně středověké Staré Boleslavi. Jedním ze zdrojů dat byly také zatím jinak nezpřístupněné údaje z dvou odlišně koncipovaných projektů povrchových sběrů M. Kuny, které zčásti zasáhly i do sledovaného území. Zázemí přemyslovského raně středověkého hradu se v jejich světle jeví jako součást intenzívně sídelně využívané oblasti Polabí. V jeho rámci tvoří v okruhu cca 4-5 km od Boleslavi menší sídlení koncentraci, využívající především jeho levý labský břeh. Evidentní je vazba osídlení na vodní toky a cestu, spojující přemyslovskou Boleslav s metropolí Prahou.
Zázemí Staré Boleslavi v raném středověku. a – sídlištní nálezy, b –opevněné polohy, c – sakrální architektura, d – pohřebiště, e – area 4 km, ostatní značky: doklady raně středověkého osídlení zachyceného povrchovými sběry; barevně odlišena detailní chronologie nálezů. Zpracování výškopisného podkladu A. Danielisová.
Doklady osídlení zázemí Staré Boleslavi v raném a na počátku vrcholného středověku podle výsledků analytických sběrů M. Kuny. Velikost značky reprezentuje počet nalezených keramických zlomků.
blíže:
I. Boháčová 2006: Stará Boleslav. Stav a perspektivy studia funkcí a prostorového uspořádání přemyslovského hradu, Archeologické rozhledy 58, 695-723.
- v tisku: Contribution to the Study of Hinterland of the Early Medieval Stará Boleslav, Internationale Tagungen in Mikulčice 6.