Fyzikální ústav Akademie věd ČR

Projekty OP Vzdělávání pro konkurenceschopnost

Projekt OP VK 1

Název projektu:
Výzkum a vývoj femtosekundových laserových systémů a pokročilých optických technologií

Garant projektu: Ing. Bedřich Rus, Ph.D.

Termín realizace projektu: 1. 6. 2011 – 31. 5. 2014

Anotace:

Hlavním cílem projektu je vybudování 2 nových výzkumných týmů pod vedením vysoce kvalifikovaných reintegrujících se českých vědců z prestižních zahraničních vědecko-výzkumných institucí zaměřených na laserové technologie a související obory (Rutherford Appleton Laboratory – Velká Británie a CERN – Švýcarsko). Činnost obou výzkumných týmů bude přispívat k přenosu znalostí a unikátního know-how z oblasti laserových technologií směrem k cílovým skupinám vědecko-výzkumných pracovníků, doktorandů a studentů VŠ působících na institucích mimo území Hl. m. Prahy. Přenos znalostí bude realizován prostřednictvím pořádání odborných seminářů/workshopů a odborných exkurzí. Realizované aktivity sehrají podstatnou roli při budování odborného zázemí v rámci Mezinárodního laserového centra ELI (Extreme Light Infrastructure).

Projekt OP VK 2

Název projektu:
Výzkum a vývoj nových způsobů generace záření a nabitých částic pomocí ultraintenzivních laserových polí

Garant projektu: RNDr. Karel Rohlena, CSc.

Termín realizace projektu: 1. 6. 2011 – 31. 5. 2014

Anotace:

Hlavním cílem projektu je vybudování 2 nových výzkumných týmů pod vedením dvou významných zahraničních vědců z prestižních vědecko-výzkumných institucí (MPQ a DESY, Německo) zaměřených na výzkum a aplikace velmi silných elektromagnetických polí vytvářených generací krátkopulsních laserů. Činnost obou výzkumných týmů bude přispívat k přenosu znalostí a unikátního know-how z oblasti fyziky velmi intenzivních světelných polí a jejich aplikací při generaci kvalitativně nových zdrojů rentgenového záření a urychlených nabitých částic. Přenos znalostí bude realizován prostřednictvím pořádání odborných seminářů/workshopů a odborných exkurzí. Realizované aktivity sehrají podstatnou roli při budování odborného zázemí v rámci Mezinárodního laserového centra ELI (Extreme Light Infrastructure).

Projekt OP VK 3

Název projektu:
Vývoj a aplikace vysoce intenzivních laserových zdrojů rentgenových impulsů a protonových svazků

Garant projektu: RNDr. Josef Krása, CSc.

Termín realizace projektu: 1. 5. 2012 – 30. 4. 2015
Registrační číslo projektu: CZ.1.07/2.3.00/20.0279

Anotace:

Předmětem projektu je vytvoření špičkového týmu zaměřeného na nejnovější současné trendy v oboru generace ultrakrátkých impulsů rentgenového záření a kompaktních zdrojů protonových svazků, a to pro účely základního výzkumu a pro pokročilé aplikace např. v materiálovém výzkumu, biomolekulárním výzkumu a v medicíně.

Týmy vedené prestižními zahraničními vědci z Velké Británie (Queen’s University) a Francie (LOA-ENSTA) budou realizovat vlastní VaV aktivity a poskytnou tuzemskou platformu pro vzdělávání mladých výzkumných pracovníků se zaměřením na fyzikální inženýrství a mezioborové aplikace. Projekt zahrnuje spolupráci s mimopražskými VŠ a výzkumnými ústavy a systematický program přednášek, workshopů, odborných exkurzí a dalších vzdělávacích aktivit zaměřených na cílové skupiny.

Realizované aktivity budou přispívat k vytvoření odborného zázemí mezinárodního laserového centra ELI.

Více nformací naleznete na stránkách projektu OP VK 3 .

Projekt OP VK 4

Název projektu:
Posílení kapacity vědecko-výzkumných týmů v oblasti fyzikálních věd

Kontaktní osoba: Ing. Roman Hvězda
E-mail: hvezdaatfzu [dot] cz

Termín realizace projektu: 1. 7. 2012 – 30. 6. 2015
Registrační číslo projektu: CZ.1.07/2.3.00/30.0057

Anotace:

Předmětem projektu je posilování stávajících kapacit výzkumných týmů v oblasti fyzikálních věd a vytvoření pracovních pozic pro postdoktorandy a jejich integrace v rámci těchto týmů. Celkem 11 postdoktorandů, kteří budou vybráni regulérním výběrovým řízením bude plnit vědecko-výzkumné úkoly výzkumných týmů synergických projektů ELI a HiLASE.

Hlavním cílem projektu je přenos znalostí a know-how od postdoktorandů k cílovým skupinám prostřednictvím komplexního programu vzdělávacích aktivit, který bude probíhat na univerzitách a VaV institucích zapojených do Konsorcia ELI- CZ.

Více informací naleznete na stránkách projektu OP VK 4.

Projekt OP VK 5

Název projektu:
Vrcholoví řídící pracovníci ELI Beamlines

Kontaktní osoba: Ing. Robert Hněvkovský
E-mail: robert [dot] hnevkovskyateli-beams [dot] eu

Termín realizace projektu: 6. 8. 2012 - 30. 6. 2015
Registrační číslo projektu: CZ.1.07/2.3.00/42.0002

Anotace:

Hlavním cílem projektu Vrcholoví řídící pracovníci ELI Beamlines (zkráceně Top ELI) je prostřednictvím přenosu know-how zkušených manažerů vytvoření kvalitního týmu pro zabezpečení realizace výzkumných a vývojových aktivit v rámci Centra excelence ELI Beamlines a dále vytvořit dostatečný potenciál jeho rozvoje a růstu kvality. Úspěšná realizace projektu tohoto rozsahu bezesporu závisí na odpovídající kapacitě lidských zdrojů, ať po stránce budování fyzické infrastruktury, tak k přípravě a provádění unikátních vědeckých experimentů a využívání vybudované infrastruktury. Přenos know-how z obdobných unikátních center ze zahraničí je tak jedinou možností jak efektivně snížit riziko případného selhání v těchto snahách. Prostřednictvím vysoce zkušených manažerů dojde k přenesení know-how směrem k realizačnímu a výzkumnému týmu, nastavení odpovídajících struktur a veškerých nutných procesů, které umožní zdárnou realizaci implementační a provozní fáze centra.

Podrobnější informace o projektu

Tyto projekty jsou realizovány v rámci Operačního programu Vzdělávání pro konkurenceschopnost a financovány z Evropského sociálního fondu a státního rozpočtu ČR.

Copyright © 2008-2010, Fyzikální ústav AV ČR, v. v. i.