Oddělení ediční a textologické
Týmové projekty
Probíhající:
Kritická hybridní edice
Souborné kritické vydání děl Františka Gellnera a Karla Hlaváčka
Cílem projektu (GA AV, 2007-2009) je vytvoření a vydání hybridní - tj. digitální a knižní - edice souborného díla F. Gellnera a K. Hlaváčka. Při řešení grantového projektu bude vyvíjen a testován software pro materiál, který vytvoří dva paralelně zpracovávané soubory děl. Spojením tradičního knižního média a CD-ROMu bude vyřešen jeden ze základních edičních problémů, napětí mezi čtenářským a vědeckým vydáním. Rozhodli jsme se nabídnout kriticky pořízený text básnického díla, veškeré další texty a celý kritický aparát pak zpřístupnit na přiloženém CD-ROMu. V knize bude prezentován autor formou čtenářské kriticky ověřené edice, a to ve výboru z celého jeho díla (otištěny budou sbírky jako celky). Oproti tomu CD-ROM přinese celý textový korpus díla daného autora, a to počínaje rukopisnými náčrty, přes všechny rukopisné, popř. strojopisné verze, podstatné neautorské opisy, časopisecké otisky (včetně sborníků a almanachů), všechna knižní vydání za autorova života i znění v posmrtně vydaných edicích, jež přinášejí z textologického hlediska výrazné ediční zpracování. Kladen bude důraz na pořízení a prezentaci co nejrozsáhlejšího fondu faksimilní podoby rukopisů (ve spolupráci s LA PNP v Praze). Vedle původní umělecké tvorby bude CD-ROM obsahovat též prameny sekundární povahy (zvl. korespondenci), vztahující se k autorovu dílu a životu. Nedílnou součástí datového nosiče budou i bibliografické soupisy a výběr ze sekundární odborné literatury (se zaměřením na dobovou recepci). Současně datový nosič bude mapovat bohatou výtvarnou (zejména kreslířskou a grafickou) tvorbu obou autorů. Počítačová prezentace umožní přistupovat zcela odlišným způsobem zejména k problematice verzí textu a jejich různočtení. Elektronické řešení rovněž umožní široké využití hypertextových (a indexačních) odkazů a strukturovaných typů vyhledávaní.
KHE bude pokračovat 3. svazkem, který přinese kritickou edici Slezských písní Petra Bezruče a která je v současnosti v první fázi edičního zpracování.
Ukončené:
Česká elektronická knihovna - Poezie 19. a počátku 20. století
Oddělení bylo založeno 1. dubna 1998, kdy získalo u Ministerstva kultury ČR tříletý grant na vytvoření plnotextové databáze Česká elektronická knihovna - Česká poezie 19. století od thámovců po lumírovce. Poté - od 1. ledna 2001 - obdržela pracovní skupina další grant, opět od MK ČR, tentokráte čtyřletý, na pokračování a dokončení úkolu. K 1. 7. 2004 pak dostala grant od Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy ČR na projekt Česká elektronická knihovna - Poezie básníků debutujících v rozmezí let 1900-1918.
Výsledek prvního grantového úkolu (600 básnických sbírek) vydal Ústav pro českou literaturu AV ČR s podtitulem Od thámovců po lumírovce roku 2002 ve formě CD-ROMu; druhý výstup plnotextové databáze s názvem Česká elektronická knihovna - Poezie 19. století (1 200 básnických sbírek), který propojil (doplněné a aktualizované) texty vydané na CD-ROMu s novou prací, byl zveřejněn již v internetové podobě. Výsledky třetího grantového úkolu byly průběžně včleňovány do stávající internetové plnotextové databáze s konečným názvem Česká elektronická knihovna - Poezie 19. a počátku 20. století. Takřka dvanáctiletá práce na úkolu skončila v prosinci 2007. Databáze české poezie obsahuje 1 700 titulů básnických knih vydaných v rozmezí více než půl druhého století a zájemci ji bezplatně přístupnou naleznou na adrese: www.ceska-poezie.cz.
Individuální projekty
Ukončené:
Tři kapitoly z dějin textologie a ediční praxe
(Mgr. Michal Kosák, Ph.D.)
Výstup tříletého grantového projektu Přehled textologie a ediční praxe (GA AV, 2007–2009) tvoří knižně publikovaná studie Podoby textologie (2010) o ediční praxi a dějinách novočeské textologie doplněná antologií významných dobových materiálů. Vývoj ediční praxe a textologie nové české literatury znamenají především tři zásadní diskuse, polemika kolem roku 1906, jíž se účastnili například Jaroslav Vlček, Jan Jakubec, Václav Flajšhans či František Bačkovský, diskuse odehrávající se v době druhé světové války a v době těsně poválečné, které mají svůj počátek v anketě Upravovat či neupravovat z časopisu Hovory o knihách (1939) a které vyústily návrhem Kritických a edičních zásad pro vydávání novočeských autorů z roku 1947, třetím klíčovým střetem je polemika nad vydáváním díla Petra Bezruče, která má své kořeny již v době před druhou světovou válkou, vrcholí však diskusí především mezi Oldřichem Králíkem a Felixem Vodičkou, Miroslavem Červenkou, Břetislavem Štorkem kolem roku 1966. Cílem projektu bylo zmapovat a zhodnotit tato tři klíčová období novočeské textologie a editologie a v připojené antologii zveřejnit okomentované základní texty oboru.
Ediční řady a pravidelné akce
Edice Varianty
Edice Varianty si klade za cíl zpřístupňovat texty domácích i zahraničních textologů a editorů, a to jak současných, tak i klasiků oboru. Svazky jsou koncipovány jako výbory či soubory prací jednotlivých domácích i zahraničních osobností. Edice bude přinášet chrestomatie k jednotlivým aktuálním problémům textologického diskursu, přehledy aktuální situace oboru v různých jazykových oblastech a praktické ukázky nových edičně-textologických řešení (experimentální edice).
Dosud vyšlo:
Sv. 1: Miroslav Červenka: Textologické studie
Sv. 2: Michal Kosák a Jiří Flaišman: Tři kapitoly z dějin české textologie a ediční praxe
Sv. 3: Alexandr Stich: Sabina – Němcová – Havlíček a další studie
Připravované tituly:
Sv. 4: G. Thomas Tanselle: Principy textové kritiky
Sv. 5: Jiří Daňhelka: Textologické studie ze starší české literatury
Sv. 6: Oldřich Králík: Dílo K. H. Máchy jako problém textologický
Sv. 7: Michael Špirit: Textologie dnes
Edice E
Členové oddělení spravují internetovou stránku Edice E (http://www.ucl.cas.cz/edicee), která přináší v obrazové digitální podobě jak nové knižně nevydané publikace (zvláště sborníky), tak i novější publikace vydané (např. čtyřsvazková antologie Z dějin českého myšlení o literatuře). Edice E současně zpřístupňuje zásadní publikace (kompendia, antologie, sborníky, příručky, edice ad.), jež vznikly v průběhu více jak šedesátileté existence ÚČL AV ČR, např.: Dějiny české literatury 1–4, Avantgarda známá a neznámá 1–3, Soubor díla F. X. Šaldy (21 svazků), Jak číst poezii, Slovník básnických knih. Součástí edice jsou též obtížně dostupné samizdatové sborníky vydávané k příležitosti životních jubileí významných pracovníků ÚČL AV ČR (např. M. Červenka, R. Havel, M. Jankovič, Z. Pešat).
Textologická kolokvia
Od roku 2009, kdy se na půdě ÚČL AV ČR 19. listopadu uskutečnil první ročník textologického kolokvia s názvem Otázky současné ediční praxe, oddělení každoročně pořádá setkání odborníků i zájemců o problematiku prezentace textu i speciální textologické otázky. V listopadu 2010 se uskutečnil druhý ročník textologického kolokvia, jež byl v roce máchovského výročí věnován aktuálnímu stavu edičního zpracování díla K. H. Máchy, v roce 2011 proběhlo třetí textologické kolokvium, jehož ústředním tématem byla problematika verzí a variant.
Členové oddělení:
- Mgr. Jiří Flaišman, Ph.D. (vedoucí oddělení)
- Mgr. Michal Kosák, Ph.D.
- PhDr. Lucie Peisertová
- Mgr. Jakub Říha
Externí spolupracovníci:
- PhDr. Karel Kolařík
- Mgr. Pavel Kořínek
- Mgr. Tereza Nováková
- Mgr. Alena Ziebikerová