Geologický ústav AV ČR, v. v. i.

Badatelské centrum střední velikosti, jehož hlavním cílem je získávat, interpretovat a integrovat znalost zemského systému.

Rock Creek Park, Maryland

Mgr. Lukáš Ackerman, PhD.

Pracovní zařazení: 
postdoktorand

Telefon: 
+420 233 087 240
E-mail: 
ackermanatgli [dot] cas [dot] cz

Adresa: 
Rozvojová 269, 165 00 Praha-Lysolaje, Česká republika
Číslo místnosti: 
Suchdol 332
Pracovní skupina: 
Laboratoř geologických procesů
Specializace: 
geochemie

Můj výzkum zahrnuje geochemii hornin svrchního pláště a magmatických hornin z různých geotektonických prostředí což zahrnuje studium distribuce hlavních a stopových prvků, radiogenních a stabilních izotopů a fluidních inkluzí.

Diplomová práce byla zaměřena na genezi a vývoj granitických pegmatitů z Vlastějovic (východní Čechy). Dva různé typy pegmatitů (jednoduchý s fluoritem a Li-pegmatit) byly studovány za účelem rozpoznání jejich P-T podmínek a složení/vývoje fluid, které se podílely na jejich vzniku a vývoji. Rovněž byl studován vznik reakčních lemů jednoduchých pegmatitů (kontakt skarn-pegmatit) s enormním množstvím fluoritu a dalších fluorem bohatých minerálů.
Disertační práce se zabývala xenolity svrchního pláště z několika lokalit Českého masivu. Toto studium mělo za cíl: (1) studium geochemie stopových prvků (LILE, HFSE) a radiogenních izotopů a (2) studium chování platinových kovů a Re-Os izotopů během procesů parciálního tavení a obohacení svrchního pláště. Během disertační práce jsem rovněž zkoumal geochemii platinových kovů silně diferenciovaných magmatických komplexů (peridotit-gabro-diorit) Českého masivu a platinové mineralizace v asociaci s (ultra) mafickými horninami.
Moje současné projekty se zaměřují na geochemii Re-Os izotopů plášťových pyroxenitů, geochemii xenolitů svrchního pláště a analytickými metodami (zejména zavedení metodiky měření Re-Os izotopů na termálně-ionizačním spektrometru (TIMS) v České geologické službě.