Vyhledávání

Celý intranet Aktuální oblast


Academia 

Otevřená věda

otevrena.jpg

Kalendář akcí

Dnes < 2013 >  < září > 
Po Út St Čt So Ne
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30            

Akademický bulletin

abicko

projekt BIOCEV

biocev-logo-color-horizontal.jpg

Více o projektu

 

projekt ALISI

ALISI

Akademie věd ČR  › Vědní oblasti  › Vědy o živé přírodě  › Aktuality

Aktuality

Halančíci afrických savan rekordmany v rychlosti dospívání

5.9.2013

/sys/galerie-obrazky/news-2013/130905-perex-halancici-africkych-savan-rekordmany-v-rychlosti-dospivani.jpg

Halančíci rodu Nothobranchius – malé anuální ryby z východoafrických savan – jsou opravdovými rekordmany. Jejich velice extrémně krátký život je spojen s nejrychlejším pohlavním dospíváním ze všech obratlovců. Tento významný objev vědců z brněnského Ústavu biologie obratlovců AV ČR nyní publikoval mezinárodní odborný časopis EvoDevo jako součást série článků o životě v extrémních podmínkách (viz abstrakt). Zkoumaní halančíci žijí v  savanových tůních vznikajících při sezonních monzunových srážkách. Musí tedy vyrůst a stihnout se rozmnožit dříve, než jejich tůň opět vyschne.

Orknejští hraboši odkrývají cesty kolonizátorů i genetickou archu

4.9.2013

/sys/galerie-obrazky/news-2013/130904-hrabos1.jpg

Raní zemědělci přivezli hraboše polní na Orknejské ostrovy severně od Skotska již před 5100 lety dlouhou plavbou, nejpravděpodobněji z pobřeží dnešní Belgie, a zachovali tak genetickou rozmanitost, která se z Evropy vytratila. Na tyto závěry poukazuje výzkum mezinárodního týmu vědců, vedeného z Univerzity v Aberdeenu (Velká Británie) a Cornellské university (USA), jenž byl publikován v úterý 3. září 2013 ve významném odborném časopisu Molecular Ecology (viz abstrakt). Na jedné z nejrozsáhlejších studií svého druhu se podíleli také badatelé z Ústavu biologie obratlovců Akademie věd ČR.

Prof. Lynn Nadel a paměť napříč mozkem

20.8.2013

60 let Fyziologického ústavu AV ČR
 
Oslavy 60. výročí založení Fyziologického ústavu (FgÚ) Akademie věd ČR zahájí první přednáška ze série návštěv význačných vědeckých osobností, které na tomto pracovišti působily. Cyklus otevře dne 11. září 2013 v 10 hodin vystoupení profesora psychologie prof. Lynna Nadela (University of Arizona, USA), jenž v přednáškovém sále Fyziologického ústavu v Praze 4 promluví na téma Memory and Context: The Role of the Hippocampus (Paměť a kontext: Role hipokampu). Podrobné informace naleznete v tiskové zprávě.

Úspěch fyzikálních chemiků z AV ČR v rámci programu ERC CZ

18.7.2013

/sys/galerie-obrazky/news-2013/130718-vyrez_DSC_2245.JPG

S projektem „Od grafenových hybridních nanostruktur k ekologické elektronice“ Dr. Martina Kalbáče uspěl v rámci programu ERC CZ Ústav fyzikální chemie J. Heyrovského Akademie věd ČR. Kalbáčův tým bude v letech 2013–2018 finančně podpořen částkou 39 milionů Kč. Cílem oceněného projektu je výzkum nových principů pro vývoj elektronických zařízení s nízkou spotřebou elektrické energie, tedy vývoj transistoru BISFET (Bilayer pseudoSpin Field Effect Transistor) využívajícího unikátních vlastností uhlíkových nanostruktur. Podrobné informace naleznete v tiskové zprávě.

Objev českých molekulárních genetiků pomůže léčit rakovinu

16.7.2013

/sys/galerie-obrazky/news-2013/130716-img.jpg

Hlubšímu porozumění procesu přeměny zdravé buňky lidského organismu v buňku nádorovou napomáhají poslední výsledky výzkumu vědeckého týmu MUDr. Libora Macůrka, Ph.D., z Ústavu molekulární genetiky Akademie věd ČR. Zveřejněny byly letos na jaře v prestižním mezinárodním odborném časopisu Journal of Cell Biology (abstrakt zde). Čeští badatelé v této práci popsali zcela nový typ mutace v genu spojené se vznikem nádorů. Článek byl editory časopisu vybrán a komentován jako nejzajímavější publikace květnového čísla.

Pozoruhodný experiment simuluje rostlinám budoucí klima

9.7.2013

/sys/galerie-obrazky/news-2013/130709-domanin.jpg

Unikátní experimentální stanici tvořenou 24 automaticky řízenými venkovními komorami umožňujícími provádět simulaci dopadů budoucího klimatu na růst, fyziologii a produkci rostlin vybudovalo Centrum výzkumu globální změny Akademie věd ČR – CzechGlobe v Domanínku u Bystřice nad Pernštejnem. Obdobných zařízení je ve světě málo, toto lze ale považovat za zcela jedinečné, neboť žádný z experimentů neumožňuje sledovat vzájemné působení tolika faktorů současně. Nová výzkumná stanice bude slavnostně otevřena v pátek 12. července 2013.

Lidi s extrémním chronotypem ohrožuje brzké vstávání

19.6.2013

Otázkou, jak souvisí doba, kterou preferujeme pro naše každodenní uléhání ke spánku (tzv. chronotyp), s nastavením vnitřního časového systému u lidí s normálním cyklem běžného života, se zabývala výzkumná skupina PharmDr. Aleny Sumové, DSc., z Fyziologického ústavu AV ČR. Výsledky nové studie mimo jiné prokázaly, že pokud je člověk s pozdním chronotypem přinucen vstávat náhle, např. brzy ráno do práce či do školy, dostávají se jeho vnitřní hodiny v celém těle do nesouladu s denní dobou a nemohou tak účinně řídit fyziologické procesy. Podrobné informace naleznete v tiskové zprávě.

CzechGlobe otevírá atmosférickou superstanici

14.6.2013

/sys/galerie-obrazky/news-2013/130613-stozar_3.jpg

Nejvyšší stavba pro vědecké účely v ČR
Provoz nové atmosférické stanice Křešín u Pacova na Českomoravské vrchovině zahájí v pondělí 17. června 2013 Centrum výzkumu globální změny Akademie věd ČR, známé pod zkratkou CzechGlobe. Dvě stě padesát metrů vysoký kotvený stožár je obdobně vysoký jako pařížská Eiffelovka a stává se nejvyšší stavbou v Česku, která kdy byla postavena pro vědecké účely. Vědci z CzechGlobe společně se stavbaři budovali věž bezmála deset měsíců. Základem stanice je 250 m vysoký ocelový stožár, z jehož vrcholu lze dohlédnout přibližně do vzdálenosti 50 kilometrů. Podrobnější informace naleznete v tiskové zprávě.

Ocenění pro českou spoluobjevitelku mikroskopických hub

4.6.2013

/sys/galerie-obrazky/news-2013/130604-oceneni-novakova-houby.jpg

Skvělého ocenění několikaletého výzkumu ve francouzské jeskyni Lascaux, v rámci kterého byly objeveny i dva nové druhy mikroskopických vláknitých hub, dosáhl mezinárodní tým vědců, jehož členkou byla i RNDr. Alena Nováková, CSc., z Ústavu půdní biologie Biologického centra AV ČR. Oba mikroorganismy (Ochroconis lascauxensis a O. anomala) popsala společně s Pedrem M. Martin-Sanchezem z nárostů na paleolitických malbách v této proslulé jeskyni. Mezinárodní institut pro výzkum druhů (The International Institute for Species Exploration; IISE) je zařadil na svůj seznam „Top 10 nových druhů 2013“.

Nové typy zeolitů najdou uplatnění v průmyslu

4.6.2013

/sys/galerie-obrazky/news-2013/130604-Zeolity.jpg

Objev vědců z ÚFCH JH AV ČR na stránkách Nature Chemistry

Vědci z Oddělení syntézy a katalýzy Ústavu fyzikální chemie J. Heyrovského (ÚFCH JH) AV ČR popsali nový mechanismus syntézy zeolitů. Tyto mikroporézní krystalické hlinitokřemičitany jsou důležité pro chemický průmysl, ale i pro ochranu životního prostředí. Ve spolupráci s Katedrou fyzikální a makromolekulární chemie Přírodovědecké fakulty  UK, Ústavem fyzikální chemie Ukrajinské akademie věd a skotskou Universitou v St. Andrews se badatelům z ÚFCH JH AV ČR podařilo syntetizovat dva dosud nepopsané strukturní typy zeolitů. Objev byl nyní publikován v prestižním vědeckém časopisu Nature Chemistry (abstrakt zde).

Půl století vědecké činnosti Ústavu živočišné fyziologie a genetiky AV ČR

21.5.2013

/sys/galerie-obrazky/news-2013/130523-TZ-50-let-UZFG.jpg

Kulaté jubileum si letos připomíná Ústav živočišné fyziologie a genetiky (ÚŽFG) Akademie věd ČR – 50 let od zahájení své vědecké činnosti. Její hlavním podstatou je studium unikátních vlastností divokých, domácích i laboratorních zvířat. Jako den oslav byl vybrán čtvrtek 23. května 2013, kdy se v prostorách areálu ústavu v Liběchově dopoledne uskuteční minikonference spojená s prezentací laboratoří ÚŽFG AV ČR, odpoledne pak budou oceněni vynikající pracovníci ústavu. Pozvaní hosté si též mohou prohlédnout výzkumný areál a slavnostní program bude zakončen zahradním rautem.

Exotický jehličnan pomáhá ničit nádorové buňky

9.5.2013

/sys/galerie-obrazky/news-2013/130509-exoticky-jehlicnan.jpg

Objev českých molekulárních genetiků
K hledání Svatého grálu někteří vědci přirovnávají hledání účinného léku proti rakovině, který by kromě úspěšného vymýcení nádorových buněk neměl pokud možno žádné, nebo měl jen minimální vedlejší účinky pro organismus. A na rozdíl od Indiany Jonese, který ve filmu Poslední křížová výprava Svatý grál opravdu našel, vědecká komunita zatím takové štěstí neměla. Výrazným posunem k tomuto vysněnému cíli by mohl být objev badatelů z Ústavu molekulární genetiky Akademie věd ČR, jenž byl v těchto dnech publikován v on-line verzi mezinárodního odborného časopisu Apoptosis (viz abstrakt).

Vzruchy v srdci mění směr – cesta k pochopení arytmií

2.5.2013

Nejlepší práce publikované v mezinárodních odborných časopisech v roce 2012 ocenil v několika kategoriích Fyziologický ústav (FgÚ) Akademie věd ČR. Na přední pozici se umístila práce prof. Davida Sedmery (Oddělení kardiovaskulární morfogeneze FgÚ AV ČR) a jeho týmu, která pojednává o embryonálním vývoji srdeční dráždivosti u myši. Poruchy dráždivosti jsou v dospělosti časté, a proto objev genetických a molekulárních regulátorů má praktický dopad na prevenci a léčení arytmií i u člověka. Podrobné informace naleznete v tiskové zprávě.

archiv