Projekty
Zde naleznete aktivní projekty Technologického centra AV ČR.
Ostatní pak v Archivu projektů - viz odkaz na konci této strany.
-
-
CZERA - Česká republika v Evropském výzkumném prostoru
Hlavním cílem projektu je rozvoj existující výzkumné infrastruktury, která bude poskytovat odborné, informační a organizační zázemí pro strategické rozhodování odpovědných orgánů státní správy přispívající k aktivnímu a účinnému zapojení ČR do Evropského výzkumného prostoru (ERA) a mezinárodní spolupráce ve výzkumu, vývoji a inovacích. Součástí projektu je i poskytování komplexních odborných služeb pro zapojení výzkumných pracovišť z veřejného i soukromého sektoru (zvláště malým a středním podnikům) do mezinárodní výzkumné spolupráce, zejména prostřednictvím rámcových programů EU pro výzkum, vývoj a inovace.
- Koordinátor projektu: Klusáček Karel
- Manažer modulu I "Orientovaný výzkum pro strategické rozhodování v oblasti výzkumu, vývoje a inovací":
Pazour Michal - Manažerka modulu II "Služby národním výzkumným týmům, výzkumným organizacím a průmyslovým podnikům pro zapojení do ERA": Koníčková Naděžda
-
-
Partneři:
řešitelem projektu je pouze Technologické centrum AV ČR
-
Výstupy:
výstupy projektu budou uveřejňovány na www.strast.cz/ a http://fp7.cz/
- Doba trvání: 1. říjen 2010 - 31. prosinec 2015
- Zadavatel: Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy
-
Partneři:
-
-
-
BusInesS and InnOvation Support Network (BISONet)
BISONet (BusInesS and InnOvation Support Network) realizuje aktivity celoevropské sítě Enterprise Europe Network v České republice. Na projektu se podílí konsorcium jedenácti regionálních partnerů, koordinovaných Technologickým centrem AV ČR, které svou působností pokrývá celé území ČR. Aktivity sítě úzce navazují na činnost dřívějších Euro Info Center a Innovation Relay Centres. Mezi hlavní funkce sítě patří poskytování klíčových obchodních a legislativních informací o možnostech inovativního podnikání v EU, pomoc podnikatelům při vyhledávání potenciálních nových obchodních kontaktů a partnerů v zemích EU, asistence při transferu pokročilých průmyslových technologií a nově též organizační a právní pomoc při spolupráci malých a středních podniků a výzkumných organizací v inovačním výzkumu a vývoji, především v projektech 7. rámcového programu EU. Díky integrovanému propojení institucí v síti, fungují jednotlivé partnerské organizace jako vzájemně provázaná kontaktní místa, kam se může obrátit podnikatel, který potřebuje získat informace o aktuální evropské obchodní legislativě, zamýšlí najít nové obchodní partnery po celé EU, zvažuje možnost zavést nové výrobní technologie nebo pro svoje podnikání chce jednoduše využít různých evropských finančních podpor.
-
-
Partneři:
Centrum pro regionální rozvoj, BIC Plzeň, JIC Brno, BIC Ostrava, Regionální rozvojová agentura Ústeckého kraje, Agentura pro regionální rozvoj Liberec, Regionální hospodářská komora Brno, Krajská hospodářská komora Moravskoslezského kraje, Regionální rozvojová agentura Pardubice, Výzkumný ústav textilních strojů Liberec.
-
Výstupy:
Výstupy jsou průběžně zveřejňovány na stránkách www.enterprise-europe-network.cz
- Doba trvání: 1. leden 2008 - 31. prosinec 2014
- Zadavatel: Evropská komise
- Manažer: Váchová Daniela
-
Partneři:
-
-
-
Česká styčná kancelář pro výzkum, vývoj a inovace (CZELO) v Bruselu
CZELO je projektem TC AV ČR, je provozován samostatnou kanceláří a podporován grantem Národního programu výzkumu Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy z programu EUPRO. V současné době je realizován již projekt CZELO3, který navazuje na předchozí CZELO1 a CZELO2. (Detaily o průběhu projektu zde.)
Kancelář CZELO zajišťuje přímý kontakt českého výzkumu s významnými evropskými institucemi, zejména s Evropskou komisí, Evropským parlamentem a Radou EU. Tomu odpovídá i strategické umístění kanceláře v Bruselu. CZELO spolupracuje rovněž s kancelářemi, které v Bruselu otevřely některé regiony ČR. Kancelář poskytuje bezplatné služby výzkumníkům ze všech oborů a výzkumných subjektů a zájemcům o evropskou výzkumnou spolupráci, zejména pak prostřednictvím rámcových programů.
-
- Doba trvání: 1. leden 2005 - 31. prosinec 2016
- Zadavatel: Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy
- Manažer: Vosečková Anna
- Odkaz: http://www.czelo.cz/
-
-
-
Regionální inovační monitor (RIM)
Cílem projektu Regionální inovační monitor (RIM) je posílit konkurenceschopnosti regionů EU v oblasti inovačních politik a strategií. Tvůrcům regionálních politik a inovačních systémů je poskytován analytický rámec pro vyhodnocení silných a slabých stránek politik, dále databáze opatření regionálních inovačních politik a politických dokumentů z téměř 200 regionů EU. Jsou pro ně k dispozici příklady dobrých praxí v oblasti regionální inovační politiky v EU. Do projektu RIM je zapojeno 20 členských států EU: Belgie, Bulharsko, Česká republika, Dánsko, Finsko, Francie, Irsko, Itálie, Maďarsko, Německo, Nizozemsko, Polsko, Portugalsko, Rakousko, Rumunsko, Řecko, Slovensko, Španělsko, Švédsko a Velká Británie.
-
-
Partneři:
Technopolis Group jako koordinátor projektu, Fraunhofer ISI a UNU MERIT - Maastricht University
-
Výstupy:
Výstupy projektu jsou průběžně zveřejňovány na stránkách projektu: http://ec.europa.eu/enterprise/policies/innovation/policy/regional-innovation/monitor/index.cfm?q=p.home
- Doba trvání: 1. leden 2010 - 31. prosinec 2015
- Zadavatel: Evropská komise
- Manažer: Čadil Vladislav
-
Partneři:
-
-
-
PACITA
PACITA („Parliaments and Civil Society in Technology Assessment“) je čtyřletý projekt financovaný ze 7. RP (Věda ve společnosti). Cílem projektu je rozšířit evropskou základnu pro politické rozhodování využívající výsledky vědy a výzkumu, zvýšit zájem veřejnosti o vědu a technologie, zintenzivnit dvoustrannou komunikaci mezi vědci a politiky a zahrnout společenské a etické aspekty do výzkumu a vývoje.
-
-
Partneři:
do projektu je zapojeno 15 partnerů pod vedením Dánské technologické rady
-
Výstupy:
výstupy jsou uvedeny na oficiálních webových stránkách http://pacitaproject.eu nebo na české stránce projektu http://pacita.strast.cz
- Doba trvání: 1. duben 2011 - 31. březen 2015
- Zadavatel: Evropská komise
- Manažer: Hebáková Lenka
-
Partneři:
-
-
-
NMP TeAm 2
Projekt NMP TeAm 2 (Improving the services of the NMP NCP Network through Trans-national Activities) má za cíl zlepšení služeb národních kontaktních pracovníků (NCP) v prioritě Nanovědy, nanotechnologie, materiály a nové výrobní technologie (NMP) 7. RP v Evropě a pomoc při zjednodušování přístupu k výzvám 7. RP, usnadňování vstupu pro začátečníky a zvyšování kvality předkládaných návrhů, a to prostřednictvím užší spolupráce mezi NCP a odstraněním rozdílů ve znalostech a kvalitě poskytovaných služeb v síti NCP v Evropě i mimo ni.
-
-
Partneři:
16 partnerů, koordinátorem je Foundation for Research and Technology HELLAS, Řecko
-
Výstupy:
Výstupy jsou k dispozici na webových stránkách projektu http://www.nmpteam.eu/
- Doba trvání: únor 2012 - leden 2014
- Zadavatel: Evropská komise
- Manažer: Kubátová Jitka
-
Partneři:
-
-
-
TIPS
Projekt TIPS (celým názvem: Enhancing the capacity of EU transport projects to transform research results into innovative products and services) je zaměřen na problematiku silniční, železniční, lodní, letecké i kombinované přepravy. Jeho záměrem je docílit rychlejší a efektivnější implementace produktů výzkumných projektů do praxe a zlepšit tak výsledek této činnosti, který není dosud adekvátní množství prostředků, které se v Evropě investují do dopravního výzkumu.
-
-
Partneři:
Projekt řeší 9 partnerských organizací (Německo, Itálie, Rakousko, Maďarsko, Slovinsko, Bulharsko, Francie, Řecko a Česká republika).
-
Výstupy:
Analýza příkladů úspěšného (případně neúspěšného) využití výsledků dokončených výzkumných projektů, ve všech druzích dopravy, sledování bariery lepšího uplatnění těchto produktů, specifik v jednotlivých druzích dopravy, použitých metod a postupů vstupu na trh, sledování rozsahu, původu a velikosti potřebných finančních zdrojů pro tuto aktivitu, charakteristiku prvotních uživatelů nových technologií, produktů a služeb i úspěšnost proniknutí na nové trhy.
Na základě uvedené analýzy a sledování zpracují řešitelé doporučení a metodiku pro lepší transfer výzkumných výsledků do komerční sféry. Součástí budou i vzory a příklady dobré praxe.Výstupy projektu budou průběžně uveřejňovány na web stránce projektu.
- Doba trvání: říjen 2012 - září 2014
- Zadavatel: Evropská komise
- Manažer: Škarka Martin
-
Partneři:
-
-
-
COSMOS+
Projekt navazuje na cíle projektu COSMOS - podpora celoevropské sítě národních kontaktních bodů pro oblast kosmonautiky a vesmírného výzkumu prostřednictví posílení vzájemné spolupráce.
-
-
Partneři:
34 partnerů
-
Výstupy:
výstupy z projektu naleznete na stránce http://www.fp7-space.eu/home.phtm
novinky a více informací o projektu naleznete na stránkách FP7
- Doba trvání: květen 2012 - červenec 2014
- Zadavatel: Evropská komise
- Manažer: Mirovský Ondřej
-
Partneři:
-
-
-
HDHL
Projekt poskytuje administrativně-manažerskou a metodickou podporu pro realizaci společné programové iniciativy (Joint Programming Initiative, JPI) "A Healthy Diet for a Healthy Life”.
-
-
Partneři:
Projekt řeší 7 partnerů, koordinátorem je EZ ANL, Nizozemsko
-
Výstupy:
Web projektu: www.healthydietforhealthylife.eu
- Doba trvání: květen 2011 - duben 2014
- Zadavatel: Evropská komise
- Manažer: Koníčková Naďa
-
Partneři:
-
-
-
ENV-NCP-TOGETHER
Zlepšování služeb poskytovaných NCP pro životní prostředí
Projekt je souborem aktivit, které vedou ke zlepšení spolupráce a komunikace NCP pro téma ŽP v rámci Evropy i mimo ni. Hlavním cílem projektu je zajištění vysoké úrovně poskytovaných služeb klientům jednotlivých NCP a propojení NCP aktivit a přispění ke zlepšení komunikace v rámci NCP sítě. Aktivity projektu směřují k posílení spolupráce mezi NCP a tím zajištění plnohodnotných služeb klientům včetně snahy o zajištění poradenství pro přípravu kvalitnějších projektových návrhů do 7. RP.
-
-
Partneři:
Projektu se účastní 27 partnerů z různých zemí – zejména z EU (mimo EU se účastní Indie, Bulharsko, Švýcarsko, Turecko), koordinátorem projektu je Viorel Vulturescu, National Authority for Scientific Research, Rumunsko
-
Výstupy:
Výsledky budou zveřejňovány na webu projektu http://www.env-ncp-together.eu/ :
- Doba trvání: 1. leden 2009 - 31. prosinec 2013 (60 měsíců)
- Zadavatel: Evropská komise
- Manažer: Čejková Jana
-
Partneři:
-
-
-
SiSnet
Projekt SiSnet přímo navazuje na aktivity projektu EUROSIS 2.0, přičemž klade větší důraz na propagaci základních myšlenek priority Věda ve společnosti 7. RP na významných evropských konferencích z oblastí komunikace mezi vědou a společností, odpovědný výzkum, komunikace vědy a gender.
-
-
Partneři:
Projekt řeší 10 partnerů, koordinátorem je RANNÍS, Island
-
Výstupy:
Web projektu: http://www.sisnetwork.eu/
- Doba trvání: listopad 2011 - prosinec 2013
- Zadavatel: Evropská komise
- Manažer: Pacvoň Michal
-
Partneři:
-
Přehled ukončených projektů naleznete zde: