V nanokrystalech CdS připravených z chemické lázně byla zkoumána ultrarychlá dynamika a transport elektronů na krátkou vzdálenost v terahertzovém režimu [Z. Mics a kol., Phys. Rev. B 83, 155326 (2011)]. Počáteční vysoká pohyblivost fotogenerovaných elektronů klesá během 1 pikosekundy v důsledku relaxace kinetické energie elektronů. Byl určen vliv povrchů nanokrystalů a jejich agregátů na transport elektronů.
V současné době probíhá rychlý rozvoj optoelektronických aplikací nanokrystalických materiálů, nicméně naše chápání souvislostí mezi transportem a lokalizací nábojů v těchto materiálech je stále velmi omezené. Nepřítomnost krystalového uspořádání na dlouhou vzdálenost podstatně komplikuje transportní vlastnosti. V této práci používáme časově rozlišenou terahertzovou spektroskopii pro zkoumání nanoskopického transportu v nanokrystalických filmech sulfidu kademnatého (CdS) připravených z chemické lázně. Sub-pikosekundové časové rozlišení experimentu umožňuje charakterizaci počátečních fází transportu. Zásadní výsledky jsou:
K lokalizaci elektronů dochází na dvou délkových škálách (v nanokrystalech a v jejich klastrech). Zatímco hranice nanokrystalů jsou dobře propustné pro transport elektronů, rozhraní mezi klastry pohyb elektronů blokují kvůli přítomnosti vzduchových dutin.
Účinnost transportu elektronů na krátkou vzdálenost závisí na energetických barierách způsobených elektrostatickou interakcí mezi elektrony a zachycenými dírami. Kinetická energie elektronů pak zásadním způsobem určuje pravděpodobnosti přeskoku elektronů mezi sousedními nanokrystaly. (i) Relaxace elektronů s vysokou kinetickou energií vede k poklesu jejich vodivosti na sub-pikosekundové časové škále. (ii) Zaplňování stavů ve vodivostním pásu s rostoucí optickou excitační hustotou umožňuje zachování vysoké úrovně pohyblivosti i pro delší časy.
Levý panel: Schéma elektronového transportu v nanokrystalickém filmu CdS (parametry rozptylu elektronů na hranicích nanokrystalů a klastrů platí pro elektrony s nízkou kinetickou energií). Prostřední panel: Schéma obsazení stavů ve vodivostním pásu ihned po fotoexcitaci (0 ps) a následně po procesu relaxace energie (> 1 ps) pro různé podmínky excitace: (a) nízká intenzita, (b) vysoká intenzita, (c) fotoexcitace u dna pásu. Pravý panel: Kinetický model současné relaxace energie a pohyblivosti zahrnující rekombinaci nositelů náboje a jejich záchyt v pastech.
Copyright © 2008-2010, Fyzikální ústav AV ČR, v. v. i.