Počet návštěv: 40984        Začátek počítání: 03-11-2006        Poslední modifikace: 04-10-2013
© 2000 - 2013   Jiří Starý        Česky  Anglicky

Fyzikálně-chemické procesy v minerálech

Výzkum je zaměřen na studium jílových minerálů a slíd v sedimentárních horninách a na interakce povrchu mikronových a submikronových pevných částic ve vícesložkové, vodné fázi.

Výzkum smíšených struktur jílových minerálů a slíd metodou infračervené spektroskopie s Fourierovou transformací je prováděn s cílem vyvinout spolehlivou metodu identifikace jílových minerálů a slíd v reálných vzorcích sedimentárních hornin. Vzhledem k tomu, že mineralogické složení hornin úzce souvisí s jejich fyzikálně – mechanickými vlastnostmi, lze získaných poznatků využít v geomechanice a řadě dalších oborů, při nichž dochází k zásahům do zemské kůry.

Iontově-výměnné a sorpční procesy na mikro- a nanočásticích jílových minerálů, případně minerálních oxidů jsou studovány metodou voltametrie na pevných elektrodách modifikovaných mikročásticemi (nanočásticemi) minerálů. Cílem je charakterizace jevů na povrchu oddělených mikročástic, vliv velikosti a distribuce částic na sorpční a iontově-výměnné vlastnosti jílových minerálů.

Očekává se příspěvek k poznání vlastností a interakcí anorganické přírodní matrice s možným dopadem do technologií zpevňování málo únosných zemin a hornin, případně využití jílů v ochraně životního prostředí.

Voltametrie na elektrodách modifikovaných jílovými minerály je využívána k vývoji elektroanalytických metod stanovení a speciace kovů ve vzorcích životního prosředí.