The Academy of Sciences of the Czech rebublic - For media

Search

All intranet Current section


Academia 

RSS  

Týden vědy a techniky 2013 Věda pro vás

Video for Media

Photos for Media

Středisko společných činností AV ČR, v. v. i., Geofyzikální ústav AV ČR, v. v. i., Ústav fyziky atmosféry AV ČR, v. v. i., Astronomický ústav AV ČR, v. v. i., Botanický ústav AV ČR, v. v. i. a Ústav geoniky AV ČR, v. v. i., zvou na  Den Země s Akademií věd ČR 2013.
 
Čeká na vás program akcí sestavený u příležitosti Dne Země 2013, jenž se každoročně po celém světě oslavuje  22. dubna již od roku 1971. I Akademie věd ČR se k těmto oslavám připojuje a v měsíci dubnu pořádá několik akcí zaměřených na vědy o Zemi.


V průběhu měsíce dubna se v Praze, Ostravě, Ondřejově, Průhonicích a na Milešovce uskuteční Dny otevřených dveří a vzdělávací akce pro širokou veřejnost. Celý dubnový program doprovodí výstavy fotografií v hlavní budově Akademie věd ČR na Národní 3 v Praze a v budově Geofyzikálního ústavu AV ČR v Praze na Spořilově.


Všechny akce jsou zdarma.

Více informací najdete na stránce www.otevrenaveda.cz.
  

 

 asugeoparkgeopark2

 

  

01 „Geopozoruhodnosti regionu“ v Ostravě

Geopozoruhodnosti regionu
 
Čtvrtek 18. 4. 2013, 9:00–17:00 hod.
Místo: Hlavní třída v Ostravě-Porubě

Ve stánku Ústavu geoniky AV ČR, v. v. i, se jak malí, tak velcí návštěvníci seznámí s vybranými geologickými lokalitami Moravskoslezského kraje. Dozví se, že uhlí, tolik typické pro Ostravsko, není jen hluboko pod zemí, že mohou přímo  v Ostravě navštívit lokalitu, kde uhelná sloj vychází na povrch. Prohlédnou si vzorky odebrané z korálového útesu z lomu Kotouč ve Štramberku a také zjistí, že 50 km od Ostravy leží sopka, která byla činná ještě před 2,5 mil. let. Programem provedou Lucie Ruppenthalová a Pavel Konečný, ostravští popularizátoři Otevřené vědy.

Vstup je zdarma a bez předchozí rezervace.

Kontakty na organizátory:
Mgr. Lucie Ruppenthalová
popularizátorka Otevřené vědy
Ústav geoniky AV ČR, v. v. i.
Studentská 1768, 708 00 Ostrava - Poruba
Email: lucie.ruppenthalova@ugn.cas.cz
Tel.: +420 596 979 330

Ing. Pavel Konečný, Dr.
popularizátor Otevřené vědy
Ústav geoniky AV ČR, v. v. i.
Studentská 1768, 708 00 Ostrava - Poruba
Email: pavel.konecny@ugn.cas.cz
Tel.: +420 731 463 945

 

02 Dny otevřených dveří pro veřejnost

Den otevřených dveří na meteorologické observatoři Milešovka

Sobota 20. 4.  2013, 9:00–16:00 hod.
Neděle 21. 4. 2013, 9:00–16:00 hod.

Místo: Meteorologická observatoř Milešovka, ÚFA AV ČR, 417 63 Žalany, okres Teplice
 

Návštěvníci se mohou těšit na výstup na věž observatoře, krátkou přednášku o historii observatoře a měření, setkání s předními českými odborníky z Ústavu fyziky atmosféry AV ČR, v. v. i., kteří jim zodpoví dotazy týkající se meteorologie.

Observatoř Milešovka je situována na nejvyšším vrcholu Českého středohoří ve výšce 837 m n. m., na vrcholku izolované kuželové hory. Jde o výraznou krajinnou dominantu, okolní terén převyšuje až o 400 m. Jedná se o znělcový kužel, který vznikl při hlavní třetihorní fázi vulkanické činnosti. Svahy Milešovky jsou téměř kompletně zalesněny. V okolí se nachází řada hnědouhelných lomů, tepelných elektráren, tepláren, chemických a jiných průmyslových podniků, které významně ovlivňují čistotu ovzduší v této lokalitě. Meteorologická pozorování na Milešovce probíhají od roku 1905. Výzkum na observatoři se specializuje na chemismus a fyzikální vlastnosti usazených srážek. Od jara do podzimu se na observatoři provádí odběry vzorků vody z nízké oblačnosti (popř. mlhy). V zimním období se odebírají vzorky námrazy. Odebrané vzorky se poté dále chemicky analyzují. Návštěvníky observatoří provedou popularizátoři Otevřené vědy Zuzana Chládová a Petr Zacharov.

Akce je zdarma a určena široké veřejnosti. Vstup na akci je možný i bez předchozí rezervace. Větší skupiny (kapacita stanice je omezena na max. 15 osob) je vhodné předem ohlásit RNDr. Petru Zacharovovi, Ph.D., na mobilu +420 732 184 470.

Přístup na observatoř doporučujeme po značených turistických trasách. Buď z obce Bílka, kde se nachází veřejné parkoviště, nebo z Milešova po červené a následně modré turistické značce. Z Milešova je však cesta delší a s vyšším převýšením. Doporučujeme si vzít dobré a pevné boty.

 

Den otevřených dveří na astronomické observatoři v Ondřejově

Neděle 21. 4. 2013, 10:00–16:00 hod.
Místo: Astronomický ústav AV ČR, Fričova 298, 251 65 Ondřejov, okres Praha-východ


Před začátkem turistické sezóny se návštěvníkům otevře Muzeum na observatoři a historické kopule původní observatoře založené Dr. Josefem Janem Fričem. Návštěvníci se také budou moci podívat na návštěvnickou galerii největšího dalekohledu v České republice. Kromě těchto prohlídek, které se uskuteční v 10, 11, 12, 13, 14, 15 a 16 hodin, bude za jasného počasí připraveno pozorování Slunce v Západní kopuli historické hvězdárny i přenosným dalekohledem (sluneční skvrny). Prohlídku i pozorování doprovodí odborný výklad, přístupna bude též výstava 11 posterů: Světelné znečištění aneb Proč naši předkové viděli lépe na oblohu? V rámci Mezinárodního roku vody je pro děti připravena hra "Hledej vodu ve vesmíru". Dobrodružství bude zakončeno odměnou. Návštěvníky observatoří provede popularizátor Otevřené vědy Pavel Suchan.

Vstup zdarma, bez předchozí rezervace. Akce je určena široké veřejnosti.

Více informací naleznete na stránkách Astronomického ústavu http://www.asu.cas.cz/.

 

 

Den otevřených dveří v Botanickém ústavu AVČR
 

Pondělí 22. 4 2013, 9:00–17:00 hod.
Místo: Botanický ústav AVČR v. v. i., Lesní 322, 252 43 Průhonice


Nedaleko Prahy, v malebném údolí potoka Botiče, se nachází skvost nejen naší, ale i světové zahradní architektury - Průhonický park, patřící mezi památky UNESCO. V parku je situována jedna z nejvýznamnějších botanických institucí ČR, Botanický ústav AVČR, v. v. i. Přijďte se seznámit s výzkumem, který zde probíhá a podívat se, jak vypadají naše laboratoře a genofondové sbírky.

Isozymová laboratoř
Zajímá Vás, jak se pomocí isozymů zkoumají rostliny? Na tuto otázku Vám odpoví naši odborníci. Čeká Vás prohlídka laboratoře se stručným výkladem zkoumané problematiky.

Analytická laboratoř
Chcete se dozvědět, k čemu slouží atomová absorpční spektrometrie s plamenným
a elektrotermickým režimem, UV-vis spektrometrie, průtoková fotometrická analýza, jak se stanovuje pH, elektrická konduktivita či obsah organických látek? Přijďte se podívat k nám.

Optická laboratoř
Víte, jak vypadá třeba semínko pod 1000x zvětšením? Už jste viděli elektronový mikroskop?

I ten a mnohá další optická zařízení uvidíte a zajímavosti z naší práce se dozvíte právě u nás.

Genofondové sbírky
Botanická zahrada Chotobuz byla založena 1. ledna 1963. Od počátku své existence se zaměřuje na vytváření studijních a expozičních sbírek vybraných rodů a uchování jejich genofondu. Zahrada byla až do poloviny devadesátých let nepřístupná veřejnosti a sloužila pouze k uchování genofondů a výzkumu. V roce 1994 byla otevřena architektonicky ztvárněná expoziční zahrada, ve které se můžou návštěvníci seznámit s expozicemi věnovanými jednotlivým rodům v reprezentativním výběru. Nyní máte jedinečnou příležitost nahlédnout do genofondových sbírek s odborným výkladem.

Akce je zdarma a je určena především studentům a pedagogům středních škol, ale i širší veřejnosti. Program je vhodný pro školní skupiny. Možnost návštěvy parku s odborným výkladem. Nutná rezervace konkrétní hodiny návštěvy.

Kontakt: popularizátorka Otevřené vědy RNDr. Lenka Záveská Drábková, Ph.D., e-mail: drabkova@ibot.cas.cz.

Více informací naleznete na stránkách Botanického ústavu http://www.ibot.cas.cz/.

 

  

03 Den Země s AV ČR hrou v Geoparku

Názorný a interaktivní Den Země hrou v Geoparku

Čtvrtek 25. 4. 2013, 9:00–15:00 hod.
Areál Geofyzikálního ústavu AV ČR, Boční II/1401, Praha 4-Spořilov


V Geoparku GFÚ v Praze na Spořilově návštěvníci naleznou široké spektrum hlavních horninových typů, ilustrujících vliv procesů probíhajících v kůře naší planety na jejich výslednou podobu. Připraveny budou také modely geologických procesů jako například aktivní explozivní vulkán, tzv. pískový vulkán, tvorba vulkanické prohlubně neboli kaldery, zemětřesení na stole, vydupej/vyskákej si svoje vlastní malé zemětřesení a hned ho zaznamenej apod. Vše doprovodí výklad odborníků z Geofyzikálního ústavu AV ČR, v. v. i. K programu se připojí taktéž vědečtí pracovníci ze sousedících akademických ústavů. Pracovníci Astronomického ústavu AV ČR, v. v. i. v areálu Geoparku umístí přenosný dalekohled na pozorování Slunce nebo v případě zatažené oblohy na pozorování okolních pozemských předmětů. Ústav fyziky atmosféry AVČR, v. v. i., připraví ukázku současného i původního měření základních meteorologických prvků, tj. teploty, vlhkosti, tlaku vzduchu a měření rychlosti větru a seznámí účastníky s detekcí oblačnosti.

Vstup na akci je možný i bez předchozí rezervace. Vítáni jsou jak žáci a studenti základních i středních škol, tak široká veřejnost. Program je velmi vhodný pro školní skupiny, které je vhodné předem ohlásit Ing. Martině Dulové e-mailem na adrese: dulova@ssc.cas.cz a rezervovat konkrétní hodinu návštěvy Geoparku.

Akce se koná za každého počasí, když nebude hezky, budou modely a stánky umístěny do budovy Geofyzikálního ústavu AV ČR, v. v. i.

 

04 Výstavy

Island – kontrasty živlů - výstava fotografií Ireny Bucharové

Od 28. 3. 2013 do 26. 4. 2013
Místo: budova AV ČR, Národní 3, Praha 1
Otevřeno v pracovní dny od 10:00 do 18:00 hod.


Island je zemí mnoha protikladů - led a oheň, voda a sopky. Leží na neklidném rozhraní dvou kontinentů. Tato mimořádná geologická pozice je prvotní příčinou jedinečných přírodních scenérií, které Island nabízí. Výstava představuje snímky vzniklé během tří cest na Island v letech 2009, 2010 a 2012 do oblastí Thingvellir, Krafla, Landmannalaugar, Skaftafell, Jokulsarlon a Lakagikar.

Vstup na výstavu zdarma.


František Hodonský: Grafiky, matrice, obrazy
40. výstava cyklu Setkávání

Od 26. 4. 2013 do 7. 6. 2013
Místo: Geofyzikální ústav AV ČR, Boční II/1401, Praha 4-Spořilov
Otevřeno od 8:00 do 16:00 hod.
Zahájení výstavy proběhne ve čtvrtek 25. dubna v 16:30 hodin v přednáškovém sále GFÚ na Spořilově, Praha 4.

Dílo malíře a grafika Františka Hodonského je inspirované přírodou, krajinou jižní Moravy - lužními lesy, slepými rameny řek, pralesními tůněmi, ptačími rezervacemi, velkými vodními plochami a malými ostrůvky trávy, vápencovými skalami, zámeckými parky se staletými stromy, vinicemi, broskvovými sady. Jeho grafiky vznikají soutiskem několika (4-6) barev z jediné desky. Tiskový štoček se v průběhu práce proměňuje, každý zásah je nevratný, tisk nelze zopakovat. Nepoužívá speciální rydla a nože, ale hrubá sochařská dláta, nezpracovává dokonale připravené štočky, ale části starého nábytku, prkna s výraznými léty, dřevotřískové desky. Sympaticky nízké a u tak náročné techniky neobvyklé, jsou náklady grafických listů, pohybují se od 3 do 8 kusů. Velkorysý přístup a primitivní technika, ve které hraje podstatnou roli náhoda, činí z každého tisku originál. Kromě grafických listů budou v Geofyzikálním ústavu vystavené matrice a obrazy naznačující souvislosti s malířskou a sochařskou tvorbou.

Vstup na výstavu zdarma.

 
_____________________________________________________
Informace týkající se programu poskytuje:
Mgr. Vladislava Pospíšilová
Středisko společných činností AV ČR, v. v. i.
Divize vnějších vztahů – Odbor projektů a grantů
Národní 1009/3, 110 00 PRAHA 1
Tel.: +420 221 403 814
E-mail: pospisilova@ssc.cas.cz