Detail novinky
EuroNanoForum 2013 v Dublinu
Ve dnech 18. - 20. června se uskutečnilo v Dublinu v pořadí šesté EuronanoForum jako jedna z velkých nanotechnologických akcí roku 2013. Na letošním EuroNanoForu bylo přítomno přes 1300 účastníků z více než 50 zemí. Česká republika byla zastoupena 30 pracovníky z řad Technologického centra (TC), CzechInvestu, CzechTradu, center a institucí, univerzit, výzkumných organizací a firem. EuroNanoFora jsou podporována Evropskou komisí, konají se periodicky každé dva roky v předsednické zemi EU a zahrnují mezinárodní konference, firemní výstavy a technologické burzy.
Posláním konference bylo přehledně zachytit současný stav dynamicky se rozvíjejících oblastí nanotechnologií včetně jejich uplatnění v inovacích v Evropě i mimo ni a vytyčit hlavní směry budoucího rozvoje nanotechnologií, zejména v rámci evropského programu Horizont 2020 (H2020). Nosným tématem byla komercializace nanotechnologií, chápaná jako efektivní převod výsledků špičkového výzkumu přes průlomové technologie do každodenního života, který by přispěl ke zkvalitnění života i zvýšení konkurenceschopnosti evropského průmyslu.
V souvislosti s blížícím se zahájením programu H2020 se proto mnoho příspěvků zaměřilo na vysvětlení, jak významně budou nanotechnologie propojovat všechny jeho tři prioritní osy: vynikající vědu, vedoucí postavení průmyslu a společenské výzvy. Význam nanotechnologií pro evropskou společnost podtrhlo i úvodní vystoupení komisařky pro vědu a výzkum EK Maire Geoghegan-Quinn.
Odborná část konference byla uspořádána do tří bloků plenárních přednášek, 25 paralelních sekcí a pěti tematických workshopů, které pokryly všechny hlavní směry rozvoje nanotechnologií. K nejzajímavějším příspěvkům patřily přednášky o technologiích budoucnosti, tzv. Future Emerging Technologies, o roli nanotechnologií v moderní medicíně pokrývající oblast diagnostiky, nových cílených léčiv a regenerativní medicíny a v neposlední řadě o nových materiálech pro elektroniku a fotoniku, ochranu životního prostředí a řadu dalších odvětví. Velká pozornost byla věnována také financování rozvoje malých a středních firem jako hlavního nositele technologických inovací.
Významnou součástí konference byly rovněž prezentace nanotechnologických firem a podpora jejich vzájemných jednání formou technologické burzy. V prostorách Convention Centre se takto na společném stánku TC a BIC Plzeň osobně prezentovaly firmy Advanced Materials JTJ, Kertak Nanotechnology, Nanotrade, Pardam, Univerzitní centrum energeticky efektivních budov UK, firma Student Science a Ústav experimentální medicíny v Praze. Další klienti, jako např. firma NanoSPACE byly prezentovány prostřednictvím pracovníků TC. Kromě uvedených firem se samostatně prezentovaly další významné firmy v oblasti nanotechnologií, jako např. Regionální centrum pokročilých technologií a materiálů v Olomouci, firmy Elmarco, Contipro, 2G a CzechInvest. Většina těchto firem se zúčastnila rovněž technologické burzy Matchmaking event at the ENF 2013, kde navázala kontakty s dalšími firmami nejen z Evropy, ale též z Kanady, USA a dalších zemí. Technologické burzy pořádané sítí Enterprise Europe Network a jejímž spoluorganizátorem bylo i TC, se zúčastnilo 147 firem z 28 zemí.
Na stánky českých zástupců zavítal v průběhu druhého dne konference velvyslanec ČR v Irské republice pan Tomáš Kafka. Při této příležitosti pozval všechny zúčastněné k neformálnímu přátelskému setkání na půdě českého zastoupení v Dublinu, které se konalo vpodvečer posledního konferenčního dne.