KKS FLÚ AV ČR

  • Zvětšit velikost písma
  • Výchozí velikost písma
  • Zmenšit velikost písma

titlePracovní skupina dokumentace a výzkumu kulturního dědictví v českých zemích do r. 1800
PhDr. Martin Svatoš CSc. - vedoucí
PhDr. Jiří Beneš, Mgr. Jana Desenská Ciglerová PhDr. Josef Förster Ph.D., PhDr. Jiří Matl, Roman Soukup, Prof. PhDr. Pavel Spunar CSc., Mgr. ThLic. Jiří Žůrek ThD., PhDr. Václav Pumprla.

Clavis monumentorum litterarum Bohemiae (CML) je dlouhodobý vědecký projekt, řešený na půdě Ústavu pro klasická studia AV ČR v rámci Oddělení dokumentace a výzkumu kulturního dědictví v českých zemích do r. 1800 ve spolupráci s dalšími institucemi a jednotlivci. Cílem tohoto projektu je vytvořit databázový systém, který podchytí a v pokud možno ucelené podobě zpřístupní památky písemnictví v historických zemích České koruny od počátků státnosti až do roku 1800. Tato databáze může být východiskem k přípravě edic textů, jejich analýz a interpretací. Historie V r. 1990 bylo v ÚKS založeno oddělení pro výzkum latinské literatury 17. a 18. stol., které by navazovalo na výzkum humanistické literatury dr. Hejnice a dr. Martínka. Vedením byl pověřen PhDr. Martin Svatoš CSc., později jej vystřídal PhDr. Jiří Kroupa, který byl vedoucím oddělení až do dubna r. 2002. V letech 1993-1995 byl projekt podporován grantem GA ČR č. 405/93/2137 - Repertorium písemnictví v českých zemích do roku 1800, odpovědný řešitel prof. PhDr. Pavel Spunar CSc. V r. 1995 se projekt Repertorium změnil v šířeji koncipovaný Clavis monumentorum litterarum. V dalších letech (1998-2000) byl tento projekt financován grantem č. 405/98/K016 GA ČR (řešitel prof. PhDr. Pavel Spunar CSc.). Oddělení získalo pevné místo v organizační struktuře ÚKS pod jménem Dokumentace a výzkum kulturního dědictví v českých zemích do r. 1800. Od srpna r. 2002 se vedení projektu ujal PhDr. Václav Pumprla.

Projekt CML od r. 2011 pokračuje výzkumem a zhodnocením literární produkce novolatinských autorů pocházejících nebo působících v Českém království v raném novověku. Tato část projektu CML s názvem Scriptores Latini Regni Bohemiae bude spočívat ve dvou typech zpracování:

1) Příprava elektronické edice slovníku spisovatelů působících v Českém království do roku 1800, jenž zůstal v rukopise s názvem Scriptores Regni Bohemiae.Lexicon Scriptorum Regni Bohemiae a jehož autorem je Jan Petr Cerroni. V první fázi bude připravována komentovaná edice výhradně hesel o latinských spisovatelích Cerroniho slovníku, přičemž Cerroniho bio-bibliografická medailony budou ověřovány a doplňovány o další údaje zjištěné jednak pomocí kartotéky cizojazyčných bohemik spravované Knihovnou Akademie věd ČR, jednak heuristickým výzkumem v knihovnách a archivech. Bio-bibliografické medailony některých autorů budou zpracovávány ve spolupráci s latinisty, kulturními historiky a teatrology, kteří se věnují studiu dotyčných autorů a pracují v jiných institucích.

2) Pokračování stávajícího výzkumu latinské literární produkce v českých zemích od 16. do počátku 19. století dle badatelského zaměření jednotlivých členů oddělení kulturního dědictví KKS – výsledky budou prezentovány formou tištěných studií o konkrétních autorech a jejich díle, edic a analýz jednotlivých děl, případně konferenčních příspěvků.

V budoucnu se počítá s doplňováním elektronické edice bio-bibliografických medailonů novolatinských autorů hesly o německy, hebrejsky, případně jinojazyčně píšících autorech, která jsou obsažena v Cerroniho slovníku spisovatelů. Zpracování hesel o nelatinských cizojazyčných autorech však bude realizováno na základě spolupráce s badateli o příslušných literaturách a kulturách, tj. s germanisty, slavisty a judaisty z různých výzkumných a vzdělavatelských institucí.