Marxisticko-křesťanský dialog v Československu

Oddělení pro studium moderní české filosofie Filosofického ústavu AV ČR, v. v. i., pořádá ve dnech 23. a 24. října 2013 konferenci „Marxisticko-křesťanský dialog v Československu".
Vítány jsou příspěvky napříč humanitními obory, které pojednají některá z následujících témat:
• osobnosti a historie marxisticko-křesťanského dialogu v Československu (a ve střední Evropě)
• marxistická kritika křesťanství – kritika marxismu z pozic křesťanství
• spojnice mezi marxismem a křesťanstvím
• podoby ateismu, funkce náboženství a církví v moderní společnosti, fenomén sekularizace
• emancipace člověka a problematika odcizení
• teologie, věda, ideologie
Předpokládaný čas na příspěvek je až 30 min. Pořadatelé mohou délku příspěvku upravit podle definitivní koncepce programu, zejména podle konečného počtu přihlášených účastníků.
Přihlášku obsahující název příspěvku spolu s anotací lze zasílat nejpozději do 31. 8. 2013 na mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. .
Organizace: Ivan Landa ( Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. ), Jan Mervart ( Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. )
PDF

V šedesátých letech minulého století probíhala v Československu řada debat s širším kulturním a společenským dosahem. Za jednu z klíčových diskusí té doby lze považovat marxisticko-křesťanský dialog, který byl významný hned v několika ohledech. Zapojili se do něj nejen věřící různých vyznání, ale spolu s teology se na něm podíleli i mnozí filosofové nebo sociologové. Ve svých důsledcích výrazně zasáhl do intelektuálního života tehdejšího Československa, a dokonce přesáhl jeho hranice. Ostatně to byla právě konference v Mariánských Lázních v r. 1967, která vytvořila pro marxisticko-křesťanský dialog důležitou platformu mezinárodního rozměru. Dialog nastolil řadu problémů, kterým bychom se v průběhu konference chtěli věnovat. Cílem konference je proto obrátit pozornost k intelektuálním kořenům tohoto dialogu, stejně jako k jeho historii a významu pro současnost.