Rozluštěná DNA banánovníku usnadní šlechtění

Květenství banánovníku. V dolní části je vidět pupen s květy, nad nimi mladé plody. Snímek Jaroslav Doležel.19. července 2012: Mezinárodní vědecký tým přečetl DNA banánovníku. O úspěch projektu se zasloužili také naši odborníci. Výsledky pomohou mimo jiné šlechtitelům v boji proti nebezpečným chorobám této plodiny.

Zítra si připomeneme 190 let od narození Gregora Johanna Mendela, zakladatele genetiky. Můžeme být právem hrdi, že tento slavný badatel byl naším krajanem. A ještě více nás může těšit, že má dnes v českých zemích zdatné pokračovatele.

Mezi ně rozhodně patří docent Jaroslav Doležel a jeho spolupracovníci z olomouckého pracoviště našeho ústavu a z Centra regionu Haná pro biotechnologický a zemědělský výzkum. Před několika dny zaznamenali olomoučtí vědci další významný úspěch.

Biologové ze sedmi zemí oznámili v prestižním časopise Nature, že rozluštili kompletní genetickou informaci (genom) banánovníku. Na projektu se podíleli také docent Doležel a jeho kolegyně, doktorka Eva Hřibová.

Laboratoř docenta Doležela je ve výzkumu dědičné informace banánovníku světově uznávaným pracovištěm. Věnuje se také genomům dalších plodin, například pšenice nebo ječmene.

Jaký má znalost genomu banánovníku praktický význam? Především pomůže identifikovat geny, které zodpovídají za výnos nebo za odolnost proti škůdcům či chorobám. Tím se urychlí šlechtění nových, kvalitnějších odrůd. Prioritou je hlavně odolnost proti houbovým onemocněním, která nyní vážně ohrožují banánovníkové plantáže.

Podrobnosti si přečtěte v tiskové zprávě Akademie věd ČR.
 

Foto: Květenství banánovníku. V dolní části je vidět pupen s květy, nad nimi mladé plody. Snímek Jaroslav Doležel.